niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Gdzie niszczą karty do głosowania w wyborach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 sierpnia 2010, 21:11

Sąd Najwyższy wydał już uchwałę o ważności wyborów prezydenckich. Teraz pora na niszczenie kart i spisów wyborczych. Te specjalnie papiery, z całego województwa, trafią na ul. Zemborzycką. W dwa tygodnie nie będzie po nich śladu.

– Zaczyna się od orzeczenia o ważności wyborów. Wtedy możemy wystąpić do Archiwum Państwowego o zgodę na zniszczenie kart i spisów wyborczych, czyli tzw. dokumentacji niearchiwalnej – mówi Sławomir Sołtys z lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – Ale przed wystąpieniem o zgodę na zniszczenie, czekamy minimum 30 dni. Chodzi o to, że w tym czasie mogą być one udostępnione sądowi lub prokuraturze – dodaje.

Teraz karty wyborcze z pierwszej i drugiej tury wyborów prezydenckich, które wrzucali do urn mieszkańcy Lublina, czekają na zniszczenie w zaplombowanym pomieszczeniu w budynku Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji, tam gdzie mieści się Miejskie Biuro ds. Wyborów.

Każde województwo ma własny system niszczenia takich dokumentów. Lubelska delegatura KBW wynajmuje firmę zewnętrzną, bo jak wyjaśnia nie ma możliwości zrobienia tego we własnym zakresie.
– Karty dostarczają do nas urzędy gmin lub odbierają je nasi pracownicy. Dokumenty są w niszczarce cięte, a później przetwarzane na papierowe bele. Jedna taka bela waży 80–90 kilogramów – opowiada Jerzy Gwizda z lubelskiej firmy Eko-Mar, z której usług lubelska delegatura KBW korzysta po każdych wyborach.

Proces zamiany kart w bele wbrew pozorom nie trwa długo, mimo że firma niszcząca dokumenty musi obsłużyć 75 gmin z całego naszego województwa. Z reguły po ok. dwóch tygodniach jest po wszystkim.
– Jeżeli założymy, że dostawa z jednej gminy to 2 tony, niszczenie takiej ilości zajmuje nam, w najgorszym wypadku, dwa dni – dodaje Gwizda. – Poza tym, przy wyborach prezydenckich jest mniej roboty, bo karty wyborcze są mniejsze niż w wyborach parlamentarnych.

Bele z pociętego papieru trafiają do papierni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
matematyk
Marek_
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

matematyk
matematyk (6 sierpnia 2010 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podatek vat wzrośnie następująco;1/22 czyli 1/22=0,0454%,dalej dla stawki 7%na 8% zwiększy obciążenie podatkowe o ułamek 1/7czyli1/7=0,143=14,3%,dalej dla stawki 3%wzrost na 4%zwiększy obciążenie podatkowe o ułamek 1/3czyli 1/3=0,33=33,3%.jestem matematykiem i tak mi liczby pokazały.powodzenia.
Rozwiń
Marek_
Marek_ (5 sierpnia 2010 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważacie, że powinni te kilka milionów kart trzymać 200 lat w archiwach? To, że wybory nie były po waszej myśli nie oznacza, że ktoś oszukiwał.

[quote name='Tara' date='04 August 2010 - 22:56 PM' timestamp='1280955385' post='325165']
Premier po posiedzeniu rządu, poinformował opinie publiczną, że w przyjętym Wieloletnim Planie Finansowym zdecydowano się dokonać zmian stawek VAT z 3% na 5%, z 7% na 8% i z 22% do 23%. Dotychczasowa stawka 3% dotyczy nieprzetworzonych produktów rolniczych, stawka 7% między innymi przetworzonych produktów rolniczych i leków, a 22% większości pozostałych produktów i usług. Już biorąc pod uwagę tylko tą informację widać wyraźnie, że podwyżka podatku VAT najmocniej wpłynie na ceny żywności, bo stawka podatku na nieprzetworzone produkty rolnicze wzrasta aż o 2 pkt procentowe , a właśnie ceny tych produktów mają być zdaniem Tuska pod szczególną ochroną.
[/quote]

Ale za to spada o 2 % z 7% do 5% stawka na niskoprzetworzoną żywność, a tej wydaje mi się, że kupuje się najwięcej, choć to zależy od tego co kto je. Ale pewnie tu 2% mniej tu 2 % więcej i jakoś się to zrównoważy. A za żywność i tak dodatkowo drożeje. Zwróć uwagę, że przewiduje się, że cena żywności nieprzetworzonej wzrośnie o ponad 3-4% mimo, że sam VAT wzrasta tylko o 2, natomiast tam gdzie vat o 2% spada obniżają ceny spadną tylko o niecały 1%. Po prostu sprzedawcy korzystają z okazji i pod wymówką wzrostu vatu sami podwyższają sobie ceny i marże.

Natomiast podwyżka VAT-u na żywność nieprzetworzoną z 3% do 5% nie jest wynikiem oszczędności, bo sądzę, że by chętnie tą stawkę zostawili, ale tego, że Unia Europejska od lat naciskała o likwidację stawki 3%. Więc nawet gdy podwyżki pozostałych progów by nie było to i tak VAT na żywność nieprzetworzoną by się zwiększył.
Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2010 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
, TARA,
z 3 na 5
z 7 na 8
z 22 na 23...............ale z (byłej) grupy 7% obniżają na 5 % i to te codziennie kupowane !!!
Rozwiń
lbn
lbn (5 sierpnia 2010 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupi naród wybrał złodziei z PartiOszustów, którzy wmawiają motłochowi, że wzrost podatków spowoduje spadek cen!!!

CZEGO SIĘ NIE "POCHWALILI" PRZY OKAZJI, ŻE PODNOSZĄ AKCYZĘ NA PALIWA?
Rozwiń
EmpaTa
EmpaTa (5 sierpnia 2010 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='B' date='05 sierpień 2010 - 02:02 ' timestamp='1280966534' post='325188']
Nie broniecie jak krzyza ?
[/quote]


Przecież Krzyż to symbol. Obrona Krzyża w Warszawie to nic innego jak protest przeciwko temu wszystkiemu co się dzieje w kraju, naszym kraju.

Spróbuj zniszczyć dowody ksiegowe wcześniej niż przed upływem 5 lat. Spróbuj zniszczyć cokolwiek innego poza dowodami wyborów, związanego z państwem przed upływem 25 lat.

Wiesz już czemu Krzyża ludzie w Warszawie bronili???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!