piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Gdzie palą pacjenci szpitali? Kryją się nawet pod kołdrą

Dodano: 23 stycznia 2013, 18:31
Autor: (IZI)

Pacjentom nie wolno palić nie tylko w budynkach, ale i przed szpitalem (Jacek Świerczyński)
Pacjentom nie wolno palić nie tylko w budynkach, ale i przed szpitalem (Jacek Świerczyński)

Pacjentom nie wolno palić nie tylko w budynkach, ale i przed szpitalem. Przynajmniej w teorii. W praktyce nikt tego do końca nie egzekwuje. – Nie służymy w policji – mówią pracownicy szpitali.

Zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje już od dwóch lat. – W budynku pacjenci nie palą. Personel jest na to bardzo wyczulony i egzekwuje zakaz, ale nie jesteśmy w stanie dopilnować całego terenu wokół szpitala, bo jest bardzo rozległy – mówi Marta Podgórska, rzecznik prasowy SPSK nr 4 w Lublinie. – Nie jesteśmy w stanie zajrzeć za każdy krzaczek, tym bardziej, że nie dotyczy to tylko pacjentów, ale i osób, które ich odwiedzają albo skracają sobie drogę idąc przez teren naszego szpitala. Nie mamy na etacie pracownika, który zaglądałby wszędzie i pilnowałby wszystkich alejek.

Papieros przed drzwiami szpitala to mniejsze zło. – Z moich obserwacji wynika, że pacjenci nie palą już w budynku. Mamy ogród przy szpitalu. Latem pacjenci wychodzą na dwór na spacer i na papierosa. Nie robimy za policjantów i nie staramy się egzekwować zakazu na dworze – przyznaje Barbara Leńczuk, rzecznik prasowy 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

Szpital neuropsychiatryczny mówi nawet wprost: w budynku powinny być palarnie. Pacjenci z oddziałów otwartych mogą wyjść na papierosa, ale ci z zamkniętych palą po kryjomu w budynku. Niektórzy nawet kryją się z papierosem pod kołdrą.

– Proszę sobie wyobrazić osobę z zaburzeniami psychicznymi, często daleko mocniej uzależnioną od przeciętnego człowieka, której nagle zakazujemy palenia. Reakcja może być drastyczna. To może skutkować agresją – mówi dr n. med. Marek Domański, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Neuropsychiatrycznym SPZOZ w Lublinie.

– Przed wprowadzeniem nowej ustawy, zorganizowaliśmy palarnie i w udało nam się ograniczyć palenie poza tymi pomieszczeniami. Zdarzało się, że pacjenci łamali regulamin, ale zwykle się do niego stosowali. Inaczej reagują, kiedy dowiadują się, że w budynku w ogóle nie mogą palić – tłumaczy dr Domański.\

Ale inne szpitale raczej nad palarniami się nie zastanawiają. – Wychodzimy z założenia, że nawet jeśli pacjent powstrzyma się od palenia tylko na czas pobytu w szpitalu, to wyjdzie my to na zdrowie. Nie jesteśmy za tym, żeby tworzyć w szpitalu palarnie – mówi Podgórska. – Kiedy nie było tak restrykcyjnego zakazu palenia, pacjenci palili np. na klatkach schodowych i dym się roznosił. Teraz nie ma już palenia w budynku. Może się zdarzyć, że ktoś zapali w toalecie, ale to rzadkość.
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
gość
Aśka Lublin
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 maja 2016 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam bardzo a o personelu to nikt nie pomyślał wielu lekarzy i pielęgniarek pali i co mają wytrzymywać w pracy bez papierosa kompletna głupota urzędników zresztą i tak nikt tego nie przestrzega sam jestem ratownikiem medycznym i nałogowym palaczem podczas dyżuru pale na terenie szpitala i jakoś nikt do tej pory nic mi nie powiedział w budynku to rozumiem nie wolno ale przed szpitalem to inna sprawa.
Rozwiń
gość
gość (24 stycznia 2013 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przestańmy wjeżdzać samochodami prywatnymi do centrum z rur wedechowych tak wali że żyć się nie da
:)przecież spaliny i hałas zdrowia nie dodają.Oj ciężko byłby zostawiać swój samochodzik poza centrum.
Miasto bez samochodów i palaczy to niemal uzdrowisko a z fontanną i zielenią wokół uf- pomarzyć.
Ajak dotychczas nałogowi użytkownicy czterech kółek zakazów takich nie mają więc palacze również powinni mieć jakąś swobodę i wyznaczonych miejscach kultyralne palenie bez walających się wokół niedopałków powinno być dozwolone.
Mamy demokrację czy nie?.
Rozwiń
Aśka Lublin
Aśka Lublin (24 stycznia 2013 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='rupert' timestamp='1358966199' post='724438']
Na Kraśnickich jarają na klatkach schodowych. Osobiście widziałem personel medyczny wychodzący z laboratorium i udający się na fajeczkę na klatkę schodową obok laboratorium. Jak z niego wychodziłem po 10 minutach to palących osób na klatce było już 5. Same lekarki i pielęgniarki.
[/quote]

[quote name='rupert' timestamp='1358966199' post='724438']
Na Kraśnickich jarają na klatkach schodowych. Osobiście widziałem personel medyczny wychodzący z laboratorium i udający się na fajeczkę na klatkę schodową obok laboratorium. Jak z niego wychodziłem po 10 minutach to palących osób na klatce było już 5. Same lekarki i pielęgniarki.
[/quote]
Niestety palą razem z pacjentami i odwiedząjącymi Przejść się nie da taki smród.
Rozwiń
amivisage
amivisage (24 stycznia 2013 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Aleg' timestamp='1359031394' post='724805']
Państwo policyjne tylko zakazy i nakazy...ale nałogowy palacz zrobi wszystko by chociaż parę razy zaciągnąć się dymkiem czy to w szpitalu,dworcu,peronie,przystanku i w wielu innych miejscach a na to czyhają jak sępy "stróże prawa" by wypisać mandacik i pokazać kto w "Polsce" rządzi...
[/quote]
Oj misiu, misu, gdybym był u ciebie na odwiedzinach, to przecież może mi się zachcieć srać i wcale nie musze mieć ochoty biec aż do kibelka, walne ci sraczke na środku korytarza bo przecież mi się chciało i mam ndzieie ze nie czyhałbyś na mnie jak sęp aby mnie ukarać i wywalić z swojego domciu nie dając dokończyć Smirnoffa.
Rozwiń
Aleg
Aleg (24 stycznia 2013 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Państwo policyjne tylko zakazy i nakazy a na wszystko zgadzają się wszyscy,wiem ,że palenie szkodzi ale nałogowy palacz zrobi wszystko by chociaż parę razy zaciągnąć się dymkiem czy to w szpitalu,dworcu,peronie,przystanku i w wielu innych miejscach a na to czyhają jak sępy "stróże prawa" by wypisać mandacik i pokazać kto w "Polsce" rządzi----w każdym razie pod tym względem jest gorzej niż za niedobrej komuny!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!