niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Gigantyczna przebudowa wodociągów i kanalizacji w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2010, 15:36

Ponad 90 kilometrów rurociągów do wymiany i 63 kilometry do położenia tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Do tego modernizacja stacji wodociągowej "Zemborzycka” i oczyszczalni ścieków Hajdów. Jedna z największych w historii Lublina przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej rusza pełną parą.

We wtorek Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przedstawiło szczegóły projektu. Spółka złożyła już dokumentację projektu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Jeśli dokumenty przejdą pełną ocenę formalną, będziemy mogli podpisać umowę na finansowanie projektu – mówi Witold Dadej, dyrektor inwestycyjny MPWiK. Chodzi o środki z Unii Europejskiej.

Projekt pochłonie aż 430 mln zł. Unia dołoży blisko 238 mln zł, a 42 mln zł będą pochodziły z kredytów i pożyczek. Pozostałe 150 mln muszą wyłożyć MPWiK i miasto.

– Dotrzemy z siecią wodociągową i kanalizacyjną tam, gdzie jej jeszcze nie ma. Może nie do 100 proc. mieszkańców, ale bardzo zbliżymy się do tej liczby – podkreśla Marek Wagner, prezes MPWiK. – Poza tym zmodernizujemy już istniejącą sieć, oczyszczalnię ścieków Hajdów oraz stację wodociągową "Zemborzycka”.

Część prac już została zrobiona. Na Hajdowie działa nowa odsiarczalnia biogazu i nowa stacja odpiaszczania, a w znacznej część Śródmieścia już leżą nowe rury (pieniądze pochodziły z wkładu własnego MPWiK w nowy projekt).

Teraz pora na modernizację sieci w innych dzielnicach: na Bronowicach, Tatarach, Kośminku, Wieniawie i os. Nałkowskich. Łączna długość modernizowanej sieci kanalizacyjnej to ok. 40 km, a sieci wodociągowej – 52 km. Większość prac zacznie się jeszcze w tym roku.

– Podobnie jak rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w kierunku granic miasta – dodaje Dadej. Chodzi o ponad 58 km rur kanalizacyjnych i 5 km rur wodociągowych w stronę Głuska, Abramowic, Wyzwolenia, Zadębia, Rudnika, Sławina, Wrotkowa, Zemborzyc i Lipniaka.

W tym ostatnim osiedlu prace rozpoczęły się jesienią. Kanalizacja pojawi się tu do połowy roku. – Wreszcie – nie kryje radości Czesław Szymoniuk z ul. Raszyńskiej. – Po 30 latach mieszkania na Lipniaku może wreszcie doczekam się kanalizacji. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy opłaty za wywóz ścieków wzrosły. A i osiedle zrobi się ładniejsze. Bo jak położą rury kanalizacyjne przy jezdni, wreszcie możliwe będzie ułożenie chodników.

Jest też zła wiadomość. Przebudowa (która potrwa do 2015 r.) odbije się na portfelach lublinian. – Ekonomia rządzi się swoimi prawami. Nie uciekniemy od podwyżek cen, które będą spowodowane tą inwestycją – przyznaje Krzysztof Żuk, wiceprezydent Lublina. MPWiK szacuje, że rocznie ceny wody i ścieków będą rosły o kilka procent.

Nie tylko Lublin

Przy nowo budowanych sieciach pojawią się kolektory, pozwalające na włączenie do miejskich wodociągów i kanalizacji domów mieszkańców sąsiednich gmin: Wólki, Głuska, Konopnicy, Świdnika i Jastkowa.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
krzycho
robol
cdx
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krzycho
krzycho (6 stycznia 2010 o 05:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli mowiac inaczej zbuduja za nasze a jak zbuduja to czy ceny wody spadna.ciekawe panie prezydencie.
Rozwiń
robol
robol (5 stycznia 2010 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
br napisał:
Pewnie pierwszy artykuł o podwyżkach a teraz drugi z tłumaczeniem tego pierwszego. Ciekawe ile z tych iwestycji dzojdzie do finału - pewnie nie za dużo jak zwykle. Samochody trzeba jakoś wytłumaczyc!!!!

Napewno wyjda te inwestycje które zostały zrobionen !!!! Pozostałe beda tylko na papierze jak to zwykle w naszym miescie. Wielkie HALO i klapa. Jakie władfze taka robota.
Rozwiń
cdx
cdx (5 stycznia 2010 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze się taki nie urodził który by drugiemu dogodził ( chyba że tej samej orientacji sexualnej) . W naszym zaścianku nigdy nic się nie uda jeśli kundle będą miały głos!
Rozwiń
br
br (5 stycznia 2010 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie pierwszy artykuł o podwyżkach a teraz drugi z tłumaczeniem tego pierwszego. Ciekawe ile z tych iwestycji dzojdzie do finału - pewnie nie za dużo jak zwykle. Samochody trzeba jakoś wytłumaczyc!!!!
Rozwiń
straits
straits (5 stycznia 2010 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...taaak. Najpierw położyc asfalt na wyzwolenia, a teraz kanalizacje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!