niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Gimnazjum inne niż wszystkie. Program opracowali Brytyjczycy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2015, 07:45

Zajęcia po polsku i angielsku, 16-osobowe klasy i moduły tematyczne zamiast standardowych przedmiotów. W Lublinie powstanie pierwsze w Polsce gimnazjum realizujące nowatorski program edukacyjny opracowany przez brytyjskich naukowców.

Chodzi o program International Middle Years Curriculum.

- Został on stworzony specjalnie dla gimnazjalistów. Zakłada optymalne dostosowanie metodyki uczenia do możliwości młodzieży w wieku od 12 do 15 lat, uwzględniając nawet taki aspekt, jak zmiany somatyczne czy psychologiczne zachodzące w tym wieku - tłumaczy Agnieszka Poźniak z Fundacji Lingua Europae, która ma wspierać szkołę merytorycznie. - Program jest z powodzeniem realizowany na całym świecie, a przy tym jest całkowicie zgodny z polską podstawą programową. Niepubliczne Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Lublinie będzie setną taką szkołą.

Uczniowie będą mogli korzystać z zajęć w języku polskim i angielskim pod okiem dwujęzycznych nauczycieli, także native speakerów. Ponad połowa będzie realizowana w języku angielskim.

- Zajęcia będą odbywać się w trwających sześć tygodni modułach, budowanych wokół konkretnego tematu. Chodzi o to, żeby młodzież uczyła się myślenia w szerszej perspektywie, spojrzenia na konkretne zagadnienia przez pryzmat różnych dziedzin i kojarzenia faktów, ale też stosowania teorii w praktyce - wyjaśnia Jan Cudak, wicedyrektor szkoły. - Każdy moduł będzie zakończony prezentacją przygotowaną przez uczniów, która odzwierciedli ich zrozumienie wiedzy zdobytej na zajęciach. Chcemy położyć nacisk na uczenie funkcjonowania w grupie i współpracę. Dlatego podział na klasy nie jest stały. Uczniowie będą mieli szansę spotykać się i współpracować z uczniami innych klas podczas realizacji wspólnych projektów.

Zajęcia w szkole mają zacząć się już we wrześniu tego roku. - Zapisy zaczynamy po świętach. Czesne nie będzie niskie (trwa jeszcze obliczanie - red.), ale pokrywa wszystkie koszty edukacji, w tym zajęć dodatkowych i zajęć wyrównawczych, podręczników, materiałów dydaktycznych, ubezpieczenia czy wyżywienia - informuje Robert Giszczak, dyrektor szkoły.

Po skończeniu gimnazjum uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania nauki w anglojęzycznym liceum międzynarodowym, które powstanie za trzy lata pod wspólnym dla obu placówek szyldem Lublin Academy.

- Trzymam kciuki za tę szkołę, bo w Polsce jest za mało działań kładących nacisk na aktywność dziecka. A szkoła nie jest po to, żeby dziecko się w niej nudziło - komentuje Anna Dudek-Janiszewska, wicekurator oświaty w Lublinie. - Podstawa programowa może być realizowana w różny sposób, również metodami innowacyjnymi czy autorskimi. W tym przypadku dużym atutem jest współpraca między nauczycielami, specjalizującymi się w różnych dziedzinach. W polskich szkołach jest za mało działań integrujących wiedzę międzyprzedmiotową.
  Edytuj ten wpis
Troll
Ula
matka
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Troll
Troll (8 kwietnia 2015 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mówi się "gorzej/lepiej wykształcony niż", a nie "gorzej/lepiej wykształcony jak", ale to pewnie skutek nieeksperymentalnej edukacji lol

Rozwiń
Ula
Ula (7 kwietnia 2015 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie opamiętajcie się! Dosyć już "unowocześniania" szkoły. Czy musimy małpować wszystko to co tam się nie sprawdziło. Testowaliśmy moduły w naszej szkole - i co i nic nie wyszło. A dlaczego, bo takie rozwiązania należy wprowadzać z rozmysłem i powoli. Dzieci to nie króliki, nie można na nich testować. Nie da się odwrócić procesu edukacyjnego -i następne pokolenie do poprawki. Znam nauczanie modułowe i cieszę się że moje dzieci nie będą już na to narazone.
Rozwiń
matka
matka (6 kwietnia 2015 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie ta szkola bedzie?? Chetnie zapisze swoje dziecko. Pomysl na szkole trafiony dziesiatke. Podajcie namiary na szkole!,,
Rozwiń
alabadano koło
alabadano koło (6 kwietnia 2015 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Patrząc nieco z innej perspektywy to młodzi ludzie są obecnie urabiani przez "system" i "edukację" rynkową na idealnych bezwolnych głupawych konsumentów towarów, usług i idei, tych politycznych też. Te towary i usługi są najczęściej zbędne a nawet szkodliwe. Obecni młodzi są systematycznie oduczani własnej inwencji i woli sprawdzania zastanego świata, mają powielać i powtarzać z wiarą zasłyszane i przeczytane w Internecie strzępki informacji, podanej przez działy PR w postaci informacyjnej papki albo marketingowego bełkotu. Przydałoby się złamać ten schemat trochę
Rozwiń
lol
lol (6 kwietnia 2015 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trele morele. Przeciętny angol jest dużo gorzej wykształcony jak polak. Nie eksperymentujcie na swoich dzieciach. Jedyny zysk z tej szkoły to bez wątpienia lepsza znajomość j. angielskiego ale reszta śmiem wątpić.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!