poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Głosuj na Punkt Kultury


Czy w dzielnicach Za Cukrownią oraz Stare Bronowice powstaną Punkty Kultury? Wszystko zależy od decyzji mieszkańców w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim.

Zagłosuj na projekt "Punkt Kultury" i pomóż stworzyć przestrzeń działań kulturalno-społecznych w  dzielnicach. Postaw ma kulturę w miejscach, które tego potrzebują. To szansa na organizację spotkań, warsztatów, pikników oraz zajęć edukacyjnych i sportowych dla mieszkańców naszego miasta. Wejdź w dniach od 1 do 10 października na www.obywatelski.lublin.eu i zagłosuj na mały projekt M-40.

Pierwszy Punkt Kultury powstał z inicjatywy obywatelskiej przy ulicy 1 Maja wiosną 2015 roku. Przez dwa miesiące mieszkańcy w każdym wieku mogli uczęszczać na różnorodne warsztaty, zyskali miejsce do spotkań, a na zakończenie projektu wspólnie zorganizowali festyn na cześć swojej ulicy. Ze względu na duże zainteresowanie i pozytywny odzew mieszkańców organizatorzy postanowili zawalczyć o utworzenie Punktów Kultury, składając własny projekt do Budżetu Obywatelskiego.

Zakłada on utworzenie podobnych miejsc dla mieszkańców dzielnic Za Cukrownią oraz Stare Bronowice, w których odbywać się będą liczne warsztaty i zajęcia z pogranicza teatru, sztuk plastycznych oraz muzyki. "Punkt Kultury" wypełni niszę nieobecnych na tych obszarach domów kultury. Program każdego z punktów ma powstać w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności, które animatorzy określą podczas wcześniejszych rozmów. Elementem uzupełniającym działalność Punktu Kultury ma być współtworzona przez mieszkańców lokalna gazeta, w której będą mogli opisywać bieżące sprawy dzielnicy. Jednym z głównych założeń tej inicjatywy jest aktywizacja mieszkańców oraz rewitalizacja zaniedbanych miejsc.

Organizatorom już dziś nie brakuje pomysłów na zajęcia. Młodzież będzie miała okazję poznać świat dawnych gier i dowie się, jak do zabawy można było wykorzystać hacele, na czym polegała gra w klasy, w gumę, podchody, czy chowanego. Dzielnica stanie się bardziej kolorowa, gdyż planowane jest malowanie murali na zniszczonych bramach. Atelier fotografa odsłoni przed mieszkańcami tajniki technik wykonywania zdjęć, a ich efekty będzie można podziwiać w lokalnej gazecie wydawanej przez Punkt Kultury. Koło Gospodyń Miejskich zadba zaś o działania warsztatowe podnoszące kompetencje w zakresie gastronomii i zdrowego żywienia. Finałem projektu będzie czasowe zamknięcie fragmentów ulic w okolicach Punktu Kultury i oddanie ich do dyspozycji mieszkańcom. Na scenie zostanie zaprezentowany program artystyczny stworzony przez uczestników warsztatów i animatorów.

Utworzenie Punktów Kultury to szansa na stworzenie miejsca służącego mieszkańcom zapomnianych dzielnic, w których będą mogli w ciekawy sposób spędzać czas, wzmocnić sąsiedzkie więzi, czy też odkryć i rozwinąć swoje pasje.

Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w dniach 1-10 października. Głosy oddawać można za pośrednictwem strony https://obywatelski.lublin.eu/kategoria/44-budzet-obywatelski-2016?vote=1 oraz w Biurach Obsługi Mieszkańców. Projekt "Punkt Kultury" jest oznaczony symbolem projekt mały M-40.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!