sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Samorząd jest prawem robienia głupstw na własny koszt -prowokacyjnie zaczął Wofgang Schwade, burmistrz niemieckiego Lippstadt, pierwszy z mówców podczas sobotniego (10 bm.) III Międzynarodowego Forum Samorządowego w Kraśniku. Zarówno jednak on, jak i pozostali mówcy pokazywali możliwości tkwiące w samorządności, szczególnie w sferze gospodarczej. Przede wszystkim zaś - zachęcali do ich wykorzystania.

Pierwsze forum odbyło się w Kraśniku w 1999 roku i wówczas dyskutowano o samorządności, za punkt wyjścia biorąc model węgierski - swoje doświadczenia relacjonowali goście z zaprzyjaźnionego z Kraśnikiem Hajduboszormeny. Rok później poznawano doświadczenia belgijskie z Tielt i Zwiselede, natomiast w tym roku postanowiono przyjrzeć się samorządności w Niemczech, do dyskusji zapraszając gości z Lippstadt.
- O ile jednak w pierwszych dwóch latach koncentrowaliśmy się wyłącznie na funkcjonowaniu samorządów, to w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć spojrzenie na styk samorządność-gospodarka - wyjaśnia Piotr Czubiński, burmistrz Kraśnika. - To właśnie spotkanie z gośćmi z Niemiec, wcześniejsza wizyta ich misji gospodarczej w Kraśniku przekonały nas, by przekierunkować konferencję na aspekt samorządowo-gospodarczy.
W przygotowaniu tak pomyślanego forum niemała była zasługa Lubelskiej Fundacji Rozwoju, obok Urzędu Miejskiego w Kraśniku i Kraśnickiej Izby Gospodarczej, współorganizatora spotkania. - Nasze bliskie kontakty z fundacją mają już pięcioletnią historię - dodaje Grzegorz Jasiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Kraśniku. - To forum jest ich podsumowaniem, a przy okazji wpisuje się w 10-lecie funkcjonowania LFR.

- To forum jest pierwsze po podpisaniu przez Lubelską Fundację Rozwoju realizacji programu PHARE 2000, adresowanego do małych i średnich przedsiębiorstw - mówi Wojciech Zwolak, członek zarządu LFR. - Na podpisanie konkretnych umów w ramach tego programu mamy tylko rok, więc ta prezentacja możliwości, jakie daje małym i średnim firmom PHARE jest bardzo ważna.
Przysłuchiwali się jej zaproszeni przez organizatorów przedsiębiorcy z powiatu kraśnickiego i janowskiego. Dodajmy, że w ramach tego programu Lubelszczyzna zyskała najwięcej środków spośród wszystkich województw Polski wschodniej (dotyczy to m.in. promocji jakości, nowych technologii, rozwijania eksportu, a także usług doradczych czy poręczeń kredytowych).
- Na nasze forum powinniśmy też spojrzeć w kontekście rozszerzania Unii Europejskiej - podkreśla Grzegorz Jasiński. - Wszelkie spotkania, gdzie pojawia się tematyka integracji, są potrzebne.
Nic dziwnego, że wśród słuchaczy nie zabrakło młodzieży z kraśnickich szkół średnich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!