sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Gminy zapłacą mniej za utrzymanie dróg. Prezydent podpisał ustawy

Dodano: 19 czerwca 2015, 19:41
Autor: łm

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał uchwaloną przez Sejm nowelizację prawa energetycznego. Zmienia się także ustawa o drogach publicznych. Dzięki nowym przepisom gminy nie będą musiały płacić ogromnych kwot na utrzymanie niektórych dróg krajowych i za oświetlenie "ekspresówek"

Zmiana prawa energetycznego ucieszy przede wszystkim gminy, przez które przechodzą nowo wybudowane odcinki dróg ekspresowych czy obwodnice. To samorządy musiały płacić  rachunki za oświetlenie tych tras, choć nie służyły one mieszkańcom gmin, a miały znaczenie tranzytowe. Wójtowie wyliczali na łamach "Dziennika Wschodniego", że za pieniądze, które wydają rocznie na oświetlenie, można wybudować boisko czy rozbudować sieć kanalizacyjną.

Dzięki nowelizacji prawa energetycznego, koszty za oświetlenie dróg ekspresowych (poza terenami zabudowanymi) spadną na GDDKiA.

Gminy będą jednak musiały płacić za oświetlenie tych dróg poza obszarem zabudowanym, które służą lokalnemu ruchowi.

Prezydent podpisał też ustawę o zmianie ustawy o drogach publicznych, którą wcześniej odesłał do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o stare trasy krajowe, które po wybudowaniu równoległych do nich ekspresówek stały się drogami gminnymi. Utrzymywanie ich było również bardzo kosztownym obowiązkiem gmin. Ostatnio Trybunał uznał nowelizację tej ustawy za konstytucyjną.

Teraz gminy będą mogły zrzec się tych odcinków dróg, których rada gminy nie zaliczy do kategorii drogi gminnej. Takie trasy uzyskają status wojewódzkich.

Nowe prawo:

Nowelizacja prawa energetycznego

Ustawa dotyczy sprecyzowania przepisów stanowiących, iż do zadań własnych gminy należy planowanie i finansowanie oświetlenia ulic, placów, miejsc publicznych oraz dróg gminnych powiatowych, wojewódzkich oraz odcinków dróg krajowych (z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych w rozumieniu ustawy o drogach publicznych) znajdujących się w granicach terenu zabudowanego, a także odcinków dróg krajowych (w rozumieniu ustawy o o    autostradach płatnych oraz o    Krajowym Funduszu Drogowym) poza terenem zabudowanym które wymagają odrębnego oświetlenia, a jednocześnie:

- są przeznaczone do ruchu pieszych lub rowerów,
- stanowią dodatkowe jezdnie obsługujące ruch z terenów przyległych do pasa drogowego drogi krajowej.
Zadania tak sprecyzowane wynikają z konieczności zaspokajania przez gminę potrzeb lokalnej społeczności i tylko w takim zakresie sprawy związane z oświetleniem winny gminę dotyczyć.

Ustawa o drogach publicznych

W dniu  12  czerwca 2015 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 13 września 2013 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych. Ustawa ta została zakwestionowana  przez Prezydenta RP w trybie kontroli prewencyjnej. Trybunał Konstytucyjny,  po rozpatrzeniu na rozprawie w dniu 26 maja 2015 r. wniosku Prezydenta RP  orzekł, że ustawa jest zgodna z Konstytucją.

Ustawa z dnia 13 września 2013 r. reguluje zasady przekazywania dróg w ramach jednostek samorządu terytorialnego różnego szczebla.

Umożliwia ona organom stanowiącym tych jednostek podejmowanie uchwał, na podstawie których odcinki dróg  zostają przekazane jednostkom samorządu terytorialnego innego szczebla.

 

Czytaj więcej o: drogi prawo energetyczne
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba przypomnieć, że to wiejska Gmina Puławy rozpoczęła walkę o zmianę ustawy o drogach, kiedy z mocy durnych przepisów musiała zacząć utrzymywać stary most na Wiśle. Jak widać warto było walczyć - brawo!
Rozwiń
Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz wójtowie będą mogli więcej w kiermane przyciąć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!