piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Gorąca dyskusja o nazwie dla mostu na Bystrzycy. Most Pileckiego? "Ja napiszę do Izraela!"

Dodano: 2 marca 2017, 19:00
Autor: drs

Tak wyglądał most w styczniu
Tak wyglądał most w styczniu (fot. Dorota Awiorko)

– Ja napiszę do Izraela! – grozi jedna z radnych broniąc pomysłu PiS, by nowy most na Bystrzycy nazwać imieniem Witolda Pileckiego. Coraz większych rumieńców nabiera tocząca się w tej sprawie dyskusja w Radzie Miasta. Radni sięgają nawet po efekty dźwiękowe. Ale decyzji wciąż nie ma: ani na tak, ani na nie

Dziś po raz kolejny lubelscy radni dyskutowali nad złożonym przez klub Prawa i Sprawiedliwości projektem uchwały w sprawie nadania nowemu mostowi imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

– To jest postać międzynarodowa – mówi o Pileckim radny PiS, Dariusz Jezior. – To jest TOP 10 na świecie – podkreśla. Autorzy pomysłu podkreślają, że tzw. raporty Pileckiego oprócz raportów Karskiego były dla świata pierwszym obszernym świadectwem Holocaustu. – Jeżeli my nie podejmiemy tej uchwały, to ja napiszę do Izraela – zapowiada radna PiS, Anna Jaśkowska. – Będzie dla nas wstyd.

Propozycja by most na przedłużeniu ul. Muzycznej nosił imię Witolda Pileckiego została negatywnie zaopiniowana przez zespół ds. nazewnictwa ulic działający przy prezydencie Lublina.

– Jesteśmy apolityczni – zastrzega Halina Danczowska, przewodnicząca zespołu, który oceniał już kilka możliwych nazw mostu, ale tylko jedną ocenił pozytywnie: most 700-lecia Lublina. To nazwa rekomendowana przez Radę Dzielnicy Za Cukrownią. Negatywną opinię zespół ds. nazewnictwa wydał co do dwóch innych propozycji: mostu Lubelskich Artystów i mostu Lubelskiego Rocka.

Ostateczna decyzja należy jednak nie do zespołu, ale do Rady Miasta. A jedynym przekazanym jej projektem uchwały jest ten złożony przez klub PiS, który twardo broni swojego pomysłu. Mimo że w Lublinie jest już ul. Pileckiego. – Przy moście nikt nie mieszka – podkreśla radna Jaśkowska.

Projekt PiS już kilkakrotnie trafiał pod obrady, ale nigdy nie doszło do ostatecznego głosowania. Tak samo było dzisiaj, radni zdecydowali o skierowaniu projektu do dalszych prac w komisjach. W praktyce oznacza to odłożenie decyzji na później. Taki obrót spraw nie ucieszył radnych Prawa i Sprawiedliwości i to do tego stopnia, że jeden z nich, po głosowaniu... puszczał przez instalację nagłośnieniową sali obrad pieśń o Pileckim.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(73) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 marca 2017 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lepiej niech mieszkańcy Lublina wymyśla nazwę i po problemie
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co pisać do Izreala? Lepiej wyjechać tam i nie wracać ! Niech wyjedzie cały PiS, PO, KOD, Nowoczesna, SLD, Razem i PSL.
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
700-lecia Lublina to najlepsza nazwa, nazwisk się tak nie kojarzy jak innych nazw typu ul. Bajeczna/Krokusowa/Cynamonowa
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a nie mozna tak normalnie ,zmieni sie opcja polityczna i znowu beda kombinowac-MOST BYSTRZYCA i juz
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może most Misiewicza?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (73)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!