Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2017 r.
19:00

Gorąca dyskusja o nazwie dla mostu na Bystrzycy. Most Pileckiego? "Ja napiszę do Izraela!"

Autor: Zdjęcie autora drs
4 73 A A
Tak wyglądał most w styczniu
Tak wyglądał most w styczniu (fot. Dorota Awiorko)

– Ja napiszę do Izraela! – grozi jedna z radnych broniąc pomysłu PiS, by nowy most na Bystrzycy nazwać imieniem Witolda Pileckiego. Coraz większych rumieńców nabiera tocząca się w tej sprawie dyskusja w Radzie Miasta. Radni sięgają nawet po efekty dźwiękowe. Ale decyzji wciąż nie ma: ani na tak, ani na nie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziś po raz kolejny lubelscy radni dyskutowali nad złożonym przez klub Prawa i Sprawiedliwości projektem uchwały w sprawie nadania nowemu mostowi imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

– To jest postać międzynarodowa – mówi o Pileckim radny PiS, Dariusz Jezior. – To jest TOP 10 na świecie – podkreśla. Autorzy pomysłu podkreślają, że tzw. raporty Pileckiego oprócz raportów Karskiego były dla świata pierwszym obszernym świadectwem Holocaustu. – Jeżeli my nie podejmiemy tej uchwały, to ja napiszę do Izraela – zapowiada radna PiS, Anna Jaśkowska. – Będzie dla nas wstyd.

Propozycja by most na przedłużeniu ul. Muzycznej nosił imię Witolda Pileckiego została negatywnie zaopiniowana przez zespół ds. nazewnictwa ulic działający przy prezydencie Lublina.

– Jesteśmy apolityczni – zastrzega Halina Danczowska, przewodnicząca zespołu, który oceniał już kilka możliwych nazw mostu, ale tylko jedną ocenił pozytywnie: most 700-lecia Lublina. To nazwa rekomendowana przez Radę Dzielnicy Za Cukrownią. Negatywną opinię zespół ds. nazewnictwa wydał co do dwóch innych propozycji: mostu Lubelskich Artystów i mostu Lubelskiego Rocka.

Ostateczna decyzja należy jednak nie do zespołu, ale do Rady Miasta. A jedynym przekazanym jej projektem uchwały jest ten złożony przez klub PiS, który twardo broni swojego pomysłu. Mimo że w Lublinie jest już ul. Pileckiego. – Przy moście nikt nie mieszka – podkreśla radna Jaśkowska.

Projekt PiS już kilkakrotnie trafiał pod obrady, ale nigdy nie doszło do ostatecznego głosowania. Tak samo było dzisiaj, radni zdecydowali o skierowaniu projektu do dalszych prac w komisjach. W praktyce oznacza to odłożenie decyzji na później. Taki obrót spraw nie ucieszył radnych Prawa i Sprawiedliwości i to do tego stopnia, że jeden z nich, po głosowaniu... puszczał przez instalację nagłośnieniową sali obrad pieśń o Pileckim.

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 marca 2017 o 23:41
+1
700-lecia!!!!!!!!
Avatar
Gość / 2 marca 2017 o 23:21
+1
Ja też jestem za nazwą 700-lecia, a tym pisowskim jełopom znowu za mało politycznych awantur, może jeszcze postawią pomnik tego swojego niewyrośniętego naczelnika na środku mostu?
Avatar
Gość / 2 marca 2017 o 23:02
+1
700-lecia najlepsza nazwa, prosta i zarazem na czasie
Avatar
bercik / 2 marca 2017 o 23:01
+1
s napisał:
Posłuchajcie kiedyś obrad rady i bełkotu pisiorów, naprawdę warto. O palmę pierwszeństwa żenady walczą jąkała Pitucha, przymillnie fałszywy Popiel, jękliwie szepczący Jezior i sylabizujący Drozd. Nie wiem czy tam jest jakiś nie-idiota w tym ugrupowaniu... Kilka razy radnego Bresia słyszałem to przynajmniej jakieś konkretne pytania z sensem zadawał. Reszta tych bęcwałów zazwyczaj zadaje pytania na które odpowiedź jest oczywista dla każdego kto uważnie słucha i ma IQ powyżej 80.
Piękny i jakże realny opis. W skrócie "PiS w pigułce".
Piękny i jakże realny opis. W skrócie "PiS w pigułce". rozwiń
Avatar
Gość / 2 marca 2017 o 21:44
+1
Hymmm a imienia budki suflera albo hansa nielsena co sadzicie obywatele miasta
Avatar
M / 2 marca 2017 o 19:59
+1
A przetargi na s19 stoją.....
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 22:34
Lepiej niech mieszkańcy Lublina wymyśla nazwę i po problemie
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 18:23
Po co pisać do Izreala? Lepiej wyjechać tam i nie wracać ! Niech wyjedzie cały PiS, PO, KOD, Nowoczesna, SLD, Razem i PSL.
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 16:40
700-lecia Lublina to najlepsza nazwa, nazwisk się tak nie kojarzy jak innych nazw typu ul. Bajeczna/Krokusowa/Cynamonowa
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 16:29
a nie mozna tak normalnie ,zmieni sie opcja polityczna i znowu beda kombinowac-MOST BYSTRZYCA i juz
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 22:34
Lepiej niech mieszkańcy Lublina wymyśla nazwę i po problemie
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 18:23
Po co pisać do Izreala? Lepiej wyjechać tam i nie wracać ! Niech wyjedzie cały PiS, PO, KOD, Nowoczesna, SLD, Razem i PSL.
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 16:40
700-lecia Lublina to najlepsza nazwa, nazwisk się tak nie kojarzy jak innych nazw typu ul. Bajeczna/Krokusowa/Cynamonowa
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 16:29
a nie mozna tak normalnie ,zmieni sie opcja polityczna i znowu beda kombinowac-MOST BYSTRZYCA i juz
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 13:41
Może most Misiewicza?
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 13:19
Pilecki to TOP 10 na świecie, lepszy nawet jak batman!
Avatar
twoj stary / 3 marca 2017 o 12:57
Może most TW Bolka? Taki popularny temat ostatnio... Bolkowi to możesz obciągnąć co najwyżej, jeszcze historia nie rozliczyła piasduarów ale to wkrótce nastąpi.
Avatar
abc / 3 marca 2017 o 12:26
Ja rozumiem, że w każdym społeczeństwie są idioci. Ale tak kumulacja w jednym ugrupowaniu politycznym to nie przypadek. To prawidłowość.
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 11:55
Ten most to zwykła kładka nad Bystrzycą. Jak zwykle wiele krzyku o nic, już dawno powinien zostać wybudowany, a oni budują i budują i skończyć nie mogą jakby Golden Gate budowali. Teraz będą się kłócić o nazwę. Paranoja. Za jakiś czas pewnie jeszcze okaże się bublem pełnym wad konstrukcyjnych jak większość miejskich pomysłów budowanych.
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 09:59
Most im. hipokryzji pisu.
Zobacz wszystkie komentarze 73

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 3 0

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 12 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 3 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 31 1

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 12

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 7 21

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu 15 2

33-latek tak bardzo zdenerwował się w urzędzie, że wychodząc wybił w drzwiach dziurę pięścią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?