wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Górki czechowskie: 14 miesięcy na prace nad zmianą planu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2011, 21:00
Autor: Dominik Smaga

Galeria w liczbach: • Powierzchnia handlowa: 65–80 tys. mkw. • koszt: 100 mln euro • czas budowy: 1,
Galeria w liczbach: • Powierzchnia handlowa: 65–80 tys. mkw. • koszt: 100 mln euro • czas budowy: 1,

Ratusz rozpoczyna korzystną dla Echo Investment zmianę planu zagospodarowania górek pozwalającą
na budowę hipermarketu. W zamian spółka przebuduje skrzyżowanie al. Solidarności z al. Sikorskiego, ul. Ducha i Północną. W czwartek radni zgodzili się na takie warunki.

Radni przerwali 11-letni zastój. Jeśli za rok zagłosują tak samo, Echo ruszy z budową galerii handlowej z butikami, multipleksem i hipermarketem.

Ale nic za darmo. W zamian za to Echo ma wyłożyć 60 mln na przebudowę skrzyżowania. W ciągu al. Solidarności ma zbudować estakady. Sprzeda też miastu 70 ha cennej przyrodniczo części górek za 7 mln zł. To stawka sprzed 11 lat.

Takie warunki wynegocjował prezydent Krzysztof Żuk. Radni długo nad tym debatowali.
– Nie stać nas, by samemu przebudować skrzyżowanie – twierdzi Leszek Daniewski (PO). – Ludzie stoją tu po pół godziny w korku, tak dalej być nie może – wtóruje Mariusz Banach (PiS). – Słyszę o braku zaufania do inwestora. A jakie zaufanie ma inwestor do miasta, skoro 11 lat jest przepychany? – pyta Jan Gąbka (SLD).

Przeciwnicy inwestycji nie siedzieli cicho. – Rozwój miasta oparty o rozwijanie sieci hipermarketów już doprowadził do zaniku wielu miejsc pracy – alarmuje Tomasz Pitucha (PiS). – Za kilka lat w Lublinie będzie 500 tys. mkw. powierzchni handlowej, ponad metr na mieszkańca – wróży Marta Wcisło (PO). Uważa, że galeria dobije lokalnych kupców. – Galerie są drogie, nie są zagrożeniem dla drobnego handlu – oponuje Gąbka. A Jan Madejek z PO przypomina, że budowa Tesco też budziła lęk.

Były też obawy o to, jak zostanie zmieniony plan. – Nie chcemy ogólnodostępnego miejskiego parku, do którego dojście będzie przez obiekt handlowy, a tak może się stać – mówi Marek Jakubowski (PiS).

– Dajcie mi szansę rozwiania tych wątpliwości w czasie prac nad zmianą planu – apeluje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Podkreśla, że sprawa Echa rzutuje na wizerunek miasta wśród innych inwestorów. – To, że nie potrafimy się porozumieć od 11 lat też jest postrzegane jako zagrożenie dla innych.

Poskutkowało. Za rozpoczęciem zmiany planu głosowało 22 radnych, 5 było przeciw, 3 się wstrzymało.
Czy na jego budowę wystarczy 60 mln zł od Echa? – I my, i służby prezydenta kalkulowaliśmy, że tak – zapewnia Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment.

Historia górek

• 2000 – Echo Investmen kupuje od wojska 113 ha dawnego poligonu za 12 mln zł • 2001
– EI chce stawiać centrum handlowe i osiedle domków, Ratusz odmawia • 2002 – spółka prosi o zgodę na centrum handlowe i park. Znów odmowa • 2006 – rada otwiera zmianę planu. Wadliwą uchwałę uchyla wojewoda • 2007 – prezydent Wasilewski zawiera porozumienie: EI ma dać 70 mln zł na skrzyżowanie, za 20 mln urządzić park. Radni mówią "nie” • 2011 – prezydent Żuk osiąga nowe porozumienie. Radni się na to zgadzają.

Co dalej

• Prace nad zmianą planu potrwają 14 miesięcy, później radni dostaną nowy plan do zatwierdzenia. Dokument określi m.in. rozmiar galerii i bryłę budynku. Blaszak będzie wykluczony.
• Do tego czasu powstanie koncepcja przebudowy dróg, do jej opracowania Echo lada dzień przyśle swych projektantów. – Chcę jak najszybciej ogłosić przetarg na dokumentację, a w przyszłym roku na budowę dróg – mówi Żuk.

• Przebudowa skrzyżowania ruszy, gdy zatwierdzą zmianę planu. Cały układ drogowy ma być gotowy najpóźniej w 2014 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
OnLbn
basq3000
mieszkaniec Czechowa
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

OnLbn
OnLbn (1 kwietnia 2011 o 23:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
basq3000, wyprowadź się z Lublina najlepiej.
Rozwiń
basq3000
basq3000 (1 kwietnia 2011 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Serce się kraje, taki piękny teren. W Lublinie nie powstał od wojny żaden park.Ludowego tu nie liczę , bo nietrafiony.I co ? niby miasta nie stać na przebudowę skrzyżowania? paru słupów i trochę jezdni? Oddali cenny społecznie teren tym którzy kupili go w złej wierze, "lobbowali" przez lata za zmianą planu, aż zatrzymania za łapówki były? W cywilizowanym świecie taki obrót sprawy umoczony w skandalach nie byłby możliwy. To koniec przyrody w górkach. Ja niby mają rosnąć endemity przy hipermarkecie? mieszkać kuropatwy. Panie Żuk i rado miasta. Wstyd. Marność i zaścianek
Rozwiń
mieszkaniec Czechowa
mieszkaniec Czechowa (1 kwietnia 2011 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cztery lata temu było lepiej wynegocjowane porozumienie ale wtedy przyszła do PISu instrukcja od Kaczyńskiego żeby przeciw Palikotowi i PO nie dopuścić do ugody. Prezes nakazał i tak zrobiono.
Miastu zabrano możlwość rozwoju drogowego i parkowego a 80 milionów sprzątnięto z przed nosa.
Teraz Kowalczyk mówi,że go Żuk oświecił i zrozumiał,że dla dobra Lublina nie wolno utrącać tej inicjatywy. Wstydż się obłudy panie Kowalczyk i nie rób z siebie nierozgarniętego idioty/jakieś tam nauki się pobierało/ bo człowiek , któremu tak trudno zrozumieć co jest dobre dla miasta nie powiniem zasiadać w RM.
Nie rób też pan idiotów z Lublinian bo wiemy ,że działa pan zgodnie z instukcjami Kaczyńśkiego.Ten prezent czy hołd złozony mu w postacji podstępnie wymuszonej zgody radnych na plac Kaczyńskiego to zapłata Żuka za zgodę na poparcie zmiany zagospodarowania na Górkach Czechowskich. Zapewne tak.
Jest pan cynicznym i ubezwłasnowolnionym wyznawcą prezesa.Miasto panu wisi i niech pan nie wciska nam ,że jest inaczej. Kłamstwo na krótkie nogi a ludzie nie są idiotami i nie dadzą sobie wmówić , ze działacie dla dobra miasta.
Działacie dla dobra swojego i prezesa.Nie myślcie też ,że macie doczynienia ,że stadem przygłupów i nie wciskajcie nam , że kierujecie się naszym dobrem.Kłasmie pan w żywe oczy.
Rozwiń
ktos
ktos (1 kwietnia 2011 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='100 g.' timestamp='1301636862' post='457446']
14 m-cy na zmianę planu - to jakiś kabaret. Trochę o tym wiem, to robota na kilka tygodni tylko trzeba chcieć !!!!!!!!
[/quote]

no to chyba wiesz trochę mniej niż "Trochę"
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (1 kwietnia 2011 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='wakiz' timestamp='1301635962' post='457434']
Panie Tułajew, ja też to Panu zapamiętam, całe osiedle Botanik i pół Sławinka!!!
[/quote]

To trzeba było zamieszkać w Zemborzycach, tam hipermarket nie powstanie nawet za 100 lat:-) wiem, jestem złośliwy.... ale gratuluję radnego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!