wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Górki czechowskie: Podatki z galerii zasilą kasę Lublina?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2011, 19:06
Autor: Dominik Smaga

Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment (z prawej)
Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment (z prawej)

Kielecka spółka Echo Investment nie wyklucza, że podatki z jej galerii handlowej, którą chce zbudować na górkach czechowskich, zasilałyby budżet miasta.

Przypomnijmy: w środę spółka uzgodniła z miastem, że w zamian za zgodę na budowę galerii na własny koszt zbuduje wielopoziomowe skrzyżowanie al. Solidarności z al. Sikorskiego, ul. Ducha i Północną.

Nie wszystkich to satysfakcjonuje. Przewodniczący Rady Miasta chce, by spółka, która będzie operatorem galerii handlowej, była zarejestrowana w Lublinie.

– Tak, żeby podatki z galerii zasilały budżet Lublina, a nie Kielc – mówi Piotr Kowalczyk. – Nie ma możliwości, by taki wymóg znalazł się w porozumieniu między miastem a spółką, byłaby to zbytnia ingerencja w jej swobodę prowadzenia działalności gospodarczej – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i podkreśla, że można tu liczyć jedynie na dobrą wolę inwestora.

– Oczywiście, nie wykluczamy takiego rozwiązania – potwierdza Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment. – Do zarządzania galerią powołana zostanie spółka celowa i jest sprawą otwartą, czy będzie zarejestrowana w Lublinie – dodaje.

Nie wyklucza też spełnienia drugiego warunku, który stawia Kowalczyk, czyli zlecenia budowy galerii lubelskim wykonawcom. – Nie mam nic przeciw temu, możemy umówić się, że priorytet mają firmy lubelskie, ale proszę pamiętać o zasadach rynkowych. Nie widzę powodu, żeby zlecać wykonawstwo firmie, która zaproponuje niekorzystną cenę.

Prezydent zapowiada, że porozumienie zostanie spisane przez prawników w ciągu 10 dni, a później przedstawione radnym do akceptacji. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć 24 marca. Jeśli radni zaakceptują wynegocjowane przez prezydenta warunki, to w ciągu roku plan górek zostanie zmieniony, a Echo będzie mogło ruszyć z budową galerii liczącej 80 tys. mkw. powierzchni handlowej, w której znaleźć może się hipermarket. Plany mówią też o wielosalowym kinie i części rozrywkowej. Pracę ma tu znaleźć 1,5 tys. osób, a budowa galerii potrwałaby maksymalnie dwa lata.

Porozumienie zakłada też, że miasto odkupi od Echa 70 ha cennej przyrodniczo części górek po stawce, jaką spółka płaciła za grunt, kupując go 11 lat temu od wojska. Miasto wyłożyłoby na to
ok. 7 mln zł. Prezydent tłumaczy, że chce mieć kontrolę nad tym terenem, by nie uległ on degradacji, a o jego uporządkowaniu decydować ma z ekologami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gut
REfleks
Kazik
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gut
gut (26 lutego 2011 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i po ch... wrzucasz ten durny filmik???????????

lepiej napisz jakie dochody przynosiła ta odlewnia

takie jak kopalnie na śląsku, czy mniejsze???
Rozwiń
REfleks
REfleks (25 lutego 2011 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to jest do Ch..,że miasta nie stać, a jakaś spółka moze wybudować skrzyżowanie?

Żuczek obiecał, że Cukrowni nic nie ruszy i co ?

http://www.youtube.com/watch?v=q3ZME0_FAag&feature=related

[url="http://www.youtube.com/watch?v=q3ZME0_FAag&feature=related"]Tak wszystko skończy w tej dziurze !!! A Rzeszów bije nas na łeb..[/url]
Rozwiń
Kazik
Kazik (25 lutego 2011 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radni już raz, cztery lata temu zniszczyli jeszcze korzystniejszy dla miasta projekt bo Echo miało jeszcze zbudować dla miasta park za swoje pieniądze i łożyć na jego utrzymanie. Zniszczył to PIS i trzech odczepieńców z trumienną Martą Wcisło.
Dwóch odczepieńców już w RM nie ma ale co zrobi Wcisło z trumną?
Zrehabilitujcie się chociaż w części , poprzednia umowa już se ne wrati,i przegłosujcie babsko jednogłośnie.
Rozwiń
żorż
żorż (25 lutego 2011 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trzymam kciuki teraz za radnych i ufam, że są na tyle światli by nie spartolić tego co wynegocjował Krzycho Ż. a co za tym idzie - by Lublin szedł do przodu a nie tkwił w korku.
Rozwiń
Maska
Maska (25 lutego 2011 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ściągnij program!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!