niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Górki czechowskie: Powstanie galeria z kinem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2011, 19:36
Autor: Domink Smaga

Górki czechowskie - teren o który był spór. (Fot. Jacek Świerczyński)
Górki czechowskie - teren o który był spór. (Fot. Jacek Świerczyński)

Spółka Echo Investment na własny koszt zbuduje wielopoziomowe skrzyżowanie al. Solidarności z al. Sikorskiego, Północną i Ducha – jedno z najbardziej przeklinanych miejsc przez kierowców. W zamian, władze zgodzą się na budowę galerii handlowej z wielosalowym kinem.

Negocjacje zakończyły się w środę. – Teraz tekst porozumienia spiszą prawnicy – zapowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina. Dokument ma powstać w dwa tygodnie. A 24 marca będą nad nim głosować radni. Jeśli go zaakceptują ruszy procedura zmiany planu zagospodarowania górek, która potrwa rok. Później Echo będzie mogło zacząć budowę.

To właśnie zapisy planu nie pozwalały spółce na budowę wielkiego centrum handlowego na górkach czechowskich w Lublinie. I to już od chwili, gdy 11 lat temu Echo kupiło od wojska dawny poligon po okazyjnej cenie 12 mln zł za 113 ha. Od tej pory spółka prosiła Ratusz o zmianę planu. Bezskutecznie.

Miasto mówiło, że plan może zmienić, ale nie za darmo. Ostatnie porozumienie w tej sprawie wynegocjował poprzedni prezydent Adam Wasilewski, ale radni je odrzucili. Gdy urząd objął Krzysztof Żuk ruszyły nowe rozmowy. Wczoraj nastąpił ich finał.

Co ustalono?

– Spółka w całości sfinansuje przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z Ducha, Sikorskiego i Północną i przebudowę ul. Ducha z fragmentem Poligonowej – mówi Mieczkowska-Czerniak. Echo wyłoży na to 60 mln zł. W ciągu al. Solidarności powstanie estakada, a pod nią rondo.

O ile porozumienie Wasilewskiego zakładało, że spółka ma też zbudować na 70 ha górek miejski park, o tyle nowy prezydent uznał, że park nazbyt ingerowałby w cenny przyrodniczo teren i lepiej, by przejęło go miasto.

– Sprzedamy ziemię Ratuszowi po stawce, za jaką 12 lat temu kupiliśmy ją od wojska – informuje Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment. Za 72 ha miasto da 7 mln zł.

Ratusz nie zdradza, w jakim czasie od zmiany planu spółka ma zbudować skrzyżowanie. Nieoficjalnie mówi się o 2013 r. Nie jest też znana wysokość kar umownych, gdyby Echo nie wypełniło porozumienia.

Co na to radni?

– Na razie nie ma dokumentu, do którego można by się odnieść, więc nie pokuszę się o ocenę. Jest za wcześnie – mówi Stanisław Podgórski, szef klubu PO. – Trzeba się temu przyjrzeć, propozycje są rozsądne, ale na pewno będziemy mieli jeszcze wiele pytań zanim podejmiemy decyzję – komentuje Sylwester Tułajew, szef klubu radnych PiS.

Ale już pojawiają się dodatkowe żądania: – Spółka, która będzie operatorem galerii powinna być zarejestrowana w Lublinie, żeby podatki zostawały u nas. A obiekt powinny budować wyłącznie lubelskie firmy. To warunek brzegowy – stwierdza Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Galeria handlowa, którą chce wznieść Echo ma stanąć w części będącej kiedyś strzelnicą czołgową. – Przewidziany jest w niej obiekt wielkopowierzchniowy, ale nie przesądzamy, że będzie to hipermarket – mówi Kwapisz. Wiadomo, że powierzchnię 2 tys. mkw. przekroczy kilka sklepów. – Będą też butiki i część rozrywkowa z dziewięciosalowym kinem.

Echo nie planuje na razie zabudowy tej części górek, na których już teraz może inwestować m.in. w osiedla mieszkaniowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Łukasz
Smieci aż
Lukasz
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Łukasz
Łukasz (24 lutego 2011 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a od kiedy to w Polsce płacisz podatek katastralny, że wychodzi ci te kilkaset tysięcy podatku rocznie??
Rozwiń
Smieci aż
Smieci aż (24 lutego 2011 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='czesio' timestamp='1298535978' post='441915']
to wyrywaj tam gdzie nie ma syfu.....
przez takich śmieciarzy jak ty nikt nie chce inwestować, poprawiać sytuacji w miescie!!
[/quote]

Jeszcze kara za próbę korupcji jednego z radnych, związanej z 'Górkami" się nie zatarła...

Jeszcze odszkodowania za niezgodną z wywłaszczeniem inwestycję na Zana dla właścicieli gruntów nie zostały wypłacone...

Jeszcze nikt nie odpowiedział za sfinansowanie przez miasto na Witosa inwestycji, którą na koszt własny zrealizować powinien był inwestor..
.
Jeszcze termin ratuszowego "barteru" za 200m2 powierzchni przy Lipowej w ramach kary umownej nie minął, wpłacone do ratusza 6 mln aż parzy swoją dysproporcją do kosztów nie zrealizowanego przez inwestora umownego przedsięwzięcia...

Jak nie być "śmieci aż-em" jak kolejny już raz mamy POwtórke z rozrywki...

Ps. Jeżeli Echo ma robić nam mieszkańcom Lublina łaskę, to niech nadal płaci podatki od gruntów, niezagospodarowanych gruntów, podatki w wysokości minimum 360 tysięcy złotych rocznie.
Rozwiń
Lukasz
Lukasz (24 lutego 2011 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hehe już to widzę - najpewniej skończy się tak jak z hotelem w Plazie, oczywiście na Górkach powstanie kolejne centrum handlowe, ale bez skrzyżowania - inwestorowi bardziej będzie się opłacało zapłacić zapewne kilkumilionową karę niż wydawać te 60 mln.
Rozwiń
ewald
ewald (24 lutego 2011 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze raz apeluję do naszych władz.
Pamiętajcie! Najpierw niech wybudują skrzyżowanie, dopiero
dostają pozwolenie na budowę blaszaka.
Rozwiń
czesio
czesio (24 lutego 2011 o 09:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='pan tadeusz' timestamp='1298532702' post='441893']
Weźcie sp.. z tymi obiecankami. Rzygać się chce. Codziennie nowe obiecanki, a koń jaki jest każdy widzi. Żyję się tu i teraz, a nie w jakimś wirtualnym świecie wspaniałych projektów. Przeważająca część Lublina to syf, smród, brud, nędza i głód i długo nic się tu nie zmieni.
[/quote]

to wyrywaj tam gdzie nie ma syfu.....
przez takich śmieciarzy jak ty nikt nie chce inwestować, poprawiać sytuacji w miescie!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!