piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Gotowi na Dzień Wagarowicza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2006, 22:08

Plan mamy już ustalony: ten dzień spędzimy na łonie natury. W sklepie kupimy sobie parę browarów i do Saskiego - chwali się Tomek z VII LO w Lublinie. - My też mamy ustalone plany - zdradza policja

- W Dniu Wiosny nauczyciele zazwyczaj nie pytają i nie męczą klasówkami. A i uczniów w szkole jest na ogół znacznie mniej - mówi Agnieszka, uczennica drugiej klasy w IX LO. - Usprawiedliwienia trzeba mieć jak przy każdej nieobecności, ale nauczyciele przymykają oko na jego treść i usprawiedliwiają bez problemu.
Dla jednych Dzień Wiosny to święto, w którym uczniowie raz do roku pozwalają sobie na ucieczkę, a dla innych to kolejny dzień wagarów.
- Każdy z nas był młody i każdemu zdarzało się z ważnego powodu opuścić zajęcia, dlatego takie sytuacje są zrozumiałe. Ale nie można pozwolić, aby uczniowie wybierali sobie zajęcia, na które będą chodzić - przestrzega Małgorzata Sztajgel, nauczycielka geografii w XXIV LO. - A już przede wszystkim klasy maturalne powinny być na lekcjach. Wagary dla maturzystów są zwyczajnie niepoważne.
Rodzicom również nie podoba się opuszczanie zajęć przez dzieci, ale większość z nich nie ma na to wpływu. - Nie jest miło dowiadywać się od dyrektorki szkoły o nieobecnościach syna - przyznaje Aneta Mróz, mama gimnazjalisty. - To oznacza lekceważący stosunek do obowiązków. Poza tym, dziecko okłamuje mnie, że jest w szkole. Na szczęście mojemu synowi zdarzyło się to raz i sprawę załatwiliśmy tzw. poważną rozmową.
Inna sprawa, że i uciec ze szkoły jest coraz trudniej. - Nie ma u nas masowych ucieczek, bo mamy elektroniczny nadzór - chwali się Barbara Warda, dyrektorka 16 Gimnazjum im. F. Chopina. - Jest monitoring, ochrona oraz nauczyciele pełniący dyżury na każdej przerwie. A z uczniami o niskiej frekwencji ciągle pracują wychowawcy i rodzice, którzy systematycznie odwiedzają szkołę. Robimy wszystko, by nie było masowych ucieczek - podkreśla dyrektorka.
Tymczasem policja zajmie się tymi, którzy do szkół jednak nie pójdą. - Będą dwa gimbus-patrole; wspólnie ze Strażą Miejską - wyjaśnia Witold Laskowski z zespołu prasowego KMP w Lublinie. - Będą one działać przede wszystkim w rejonie pl. Litewskiego, Zamkowego, Ogrodu Saskiego i Krakowskiego Przedmieścia.
Rok temu policja wylegitymowała 152 nieletnich. 11 z nich było pijanych. "Wagarowicze” popełnili tez 19 przestępstw i wykroczeń (w tym jedno pobicie i jeden rozbój).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!