niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Kupując nowy sprzęt, zużyte graty możesz zostawić w sklepie. A jeśli nie planujesz takiego zakupu? To masz problem. Bo jeśli wyrzucisz na śmietnik starą lodówkę lub telewizor, to dostaniesz mandat.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która weszła w życie 1 lipca, spowodowała niemałe zamieszanie. Znalazł się w niej zakaz wyrzucania takich gratów na śmietnik. Obowiązek odebrania takiego sprzętu ciąży na jego sprzedawcach. Ale tylko na zasadzie telewizor za telewizor. Jeśli nic nie kupujemy, nasz złom staje się zmartwieniem gminy, która ma obowiązek stworzenia systemu zbiórki zużytych sprzętów. Gminy miały na to czas od jesieni. Jak go wykorzystały?
Władze Lublina odbijają piłeczkę w stronę administracji osiedli. - Spółdzielnie mają w umowach określoną częstotliwość odbioru zużytego sprzętu - mówi Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w lubelskim Ratuszu. - A administracje powinny informować mieszkańców o terminach takich akcji.
- Nie pierwszy raz miasto przerzuca na nas swe obowiązki - stwierdza Janusz Szacoń, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Motor” w Lublinie. - To, że mieszkańcy założyli spółdzielnię, nie oznacza, że nie mieszkają już w Lublinie. A co będzie, jak spółdzielnie upadną i utworzą się wspólnoty. Wtedy też miasto powie, że to nie ich problem?
Podobnie jest w lubelskich osiedlach domków jednorodzinnych. - Tam mieszkańcy powinni porozumieć się z firmą, która na co dzień odbiera od nich odpady - instruuje Stani.
• Ale to na gminie spoczywa obowiązek organizacji zbiórki zużytego sprzętu?
- My ten obowiązek realizujemy poprzez wydanie odpowiednich przepisów.
• Są gminy, które podpisują umowę ze specjalistyczną firmą, która za darmo zabiera sprzęt
od mieszkańców. Dlaczego w Lublinie jest inaczej?
- Za wywóz odpadów powinien płacić ten, kto je wytwarza. Dlaczego te koszty mieliby ponosić wszyscy? - pyta Stani.
Ministerstwo tę ustawę interpretuje inaczej. - Nikt nie ma prawa żądać opłaty od osoby, od której odbierany jest zużyty sprzęt - zapewnia Arkadiusz Dzierżanowski z Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.
Co spotka tych, którzy nie przestrzegają przepisów? - Konstytucja jest tak skonstruowana, że nie możemy nałożyć kary na wójta, burmistrza czy prezydenta. Rozliczyć mogą go tylko wyborcy - mówi Dzierżanowski. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!