czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Grosiki na pomniki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2001, 19:15

Do grona stałych kwestarzy należy szef Sceny Plastycznej KUL, Leszek Mądzik.
Do grona stałych kwestarzy należy szef Sceny Plastycznej KUL, Leszek Mądzik.

Rekordzista - Konstanty Frączek - uzbierał ponad 6 tysięcy złotych. W puszce Heleny Pietraszkiewicz, przewodniczącej Rady Miejskiej znalazło się 3,6 tys. zł, prawie dwa razy mniej zebrał Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina. Efekt tegorocznej kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej, to do wczorajszego popołudnia, 55 tys. zł.
Najwytrwalszym uczestnikiem tegorocznej, piętnastej kwesty prowadzonej na rzecz cmentarnych zabytków, był Konstanty Frączek, zawodowy przewodnik turystyczny. Aż przez cztery dni (1-4 bm.) spotkać go można było z kwestarską puszką w bramie najstarszej lubelskiej nekropolii przy ul. Lipowej. I jego puszka okazała się najcięższa.
Helena Pietraszkiewicz, przewodnicząca lubelskiej Rady Miejskiej zebrała 3,6 tys. zł, aktor Teatru Osterwy, Piotr Wysocki, (wspomagany przez Annę Torończyk) - 3,2 tys. zł, a prezydent Lublina, Andrzej Pruszkowski - 1,8 tys. zł. W zbiórce uczestniczyło 145 osób - w tym dziennikarze Dziennika Wschodniego. Zebrana suma - 55 tys. zł - nie jest ostateczna. Kwesta jeszcze trwa. Oficjalny wynik zbiórki ogłoszą, prawdopodobnie już jutro, bankowcy.
- Chcielibyśmy, aby zebranych pieniędzy oraz 5-tysięcznej dotacji Urzędu Marszałkowskiego, starczyło na konserwację 12 nagrobków - mówi Waldemar Mirek, organizator kwesty, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina. - Niezwłocznie przystąpimy do rozmów z panią Moniką Konkolewską, właścicielką Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki. Mamy dobre doświadczenia ze współpracy z tą pracownią, ale gotowi jesteśmy rozmawiać i z ... konkurencją. Liczymy także na współpracę z właścicielami zabytkowych mogił, którzy mogliby się podjąć sfinansowania, prowadzonych pod naszą opieką prac konserwatorskich.
Typowaniem nagrobków do odnowienia zajmuje się, powoływana doraźnie, komisja składająca się z fachowców różnych branż. Nadszedł już czas zinwentaryzowania zabytków znajdujących się na tej nekropolii. Ułatwi to pracę wszystkim zainteresowanym utrzymaniem ich w dobrym stanie, a z drugiej strony - pomoże w dotarciu do np. ministerialnych pieniędzy. Społecznych grosików wystarczyć może tylko na bieżące prace renowacyjne.

UWAGA: Przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina za naszym pośrednictwem zaprasza wszystkich uczestników zbiórki 25 listopada, o godz. 18, do Trybunału Koronnego, na spotkanie z organizatorami XV kwesty, połączone z koncertem z cyklu: arcydzieła muzyki kameralnej.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!