środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Pierwsze pogrzeby na lubelskim cmentarzu komunalnym na Majdanku są już o siódmej rano. Bliscy zmarłego, którzy mieszkają np. w Zamościu czy w Chełmie, muszą jeździć nocnymi pociągami albo przyjechać dzień wcześniej i nocować w hotelu.

– Kiedy usłyszałem, że pogrzeb ma być o siódmej rano to zdębiałem – mówi pan Tomasz, mieszkaniec Zamościa, który kilka dni temu żegnał swojego bliskiego. – Myślałem, że ktoś się pomylił, ale pogrzeb naprawdę był o siódmej rano. Żeby zdążyć, musiałem jechać pociągiem o 4.55. A na cmentarzu było jeszcze ciemno.
Postanowiliśmy to sprawdzić. Dzwonimy do kancelarii cmentarza. – Dzień dobry, chciałem zamówić pogrzeb.
– Na jaki dzień?
– Na poniedziałek. W jakich godzinach odbywają się pogrzeby?
– Od godziny 7 rano do 14.
– Od siódmej rano?! Czemu tak wcześnie?
Okazuje się, że od dwóch tygodni prawie codziennie o tej porze zaczynają się pogrzeby. – Mamy teraz ich bardzo dużo – przyznaje Zbigniew Rejman z firmy Kom-Eko, kierownik zarządu cmentarzy komunalnych w Lublinie. – Pogrzeb to trudna chwila dla rodziny i bliskich, jednak musimy obsłużyć całe prawie 400-tysięczne miasto.
Jeżeli są wolne terminy, rodzina może wybrać sobie dogodny dla siebie, ale tylko do godz. 14. – W sytuacjach naprawdę wyjątkowych organizujemy pogrzeby o godzinie 15 – dodaje kierownik Rejman.
Jednak takie „wyjątkowe sytuacje” są na innych lubelskich cmentarzach normą. – Zmarłych chowamy od 8 do 15, a nawet o 16. Rodzina może wybrać godzinę – dowiedzieliśmy się w kancelarii cmentarzy rzymskokatolickich przy ul. Lipowej i Unickiej w Lublinie.
Jeszcze lepiej jest w Chełmie. – Pogrzeby organizujemy od 7 do 14 – przyznaje Jolanta Buczek z administracji cmentarza komunalnego w Chełmie. – Ale godzina siódma to tylko ewentualność. Nikt jej nie wybiera. Urządzamy również pogrzeby po godzinie 14 oraz w soboty i w niedziele. Nie ma z tym najmniejszego problemu, jednak wtedy pogrzeb jest droższy.
Tymczasem na Majdanku nie ma żadnej możliwości, by urządzić pogrzeb w sobotę czy niedzielę. •
Rozmowa i komentarz – strona 2
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!