piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Gwałciciel zapłaci kobiecie 80 tys. zł odszkodowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2010, 19:16

Mówił, że już przeprosił. I że może dać 10 tys. zł. Sąd uznał, że musi zapłacić osiem razy więcej. Do pójścia w ślady poszkodowanej zachęca ofiary gwałtów fundacja Centrum Praw Kobiet.

Wyrok zapadł właśnie przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie. Jest prawomocny. – Nie spotkałam się z takim orzeczeniem i jestem nim pozytywnie zaskoczona – komentowała dziś Urszula Nowakowska, dyrektor fundacji Centrum Praw Kobiet.

23-latka padła ofiarą gwałciciela jesienią 2007 roku. Spóźniła się na autobus do domu. Zatrzymała przejeżdżający samochód. Po pewnym czasie kierowca zjechał w ustronne miejsce i grożąc nożem zgwałcił bezbronną kobietę.

Policjanci szybko schwytali przestępcę. Dostał wyrok: cztery lata więzienia. Wtedy jego ofiara wystąpiła z pozwem cywilnym. Domagała się 120 tys. zł zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Mężczyzna deklarował, że zapłaci tyko 10 tys. zł.

Sąd – zasądzając 80 tysięcy zł – oparł się na opinii biegłego, który określił, jak wielkie skutki dla ofiary miał gwałt. Gwałciciel odwoływał się. Tłumaczył, że już… przeprosił swą ofiarę. Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że w naszych realiach ekonomicznych, odpowiednie będzie zasądzenie kwoty o 40 tys. zł mniejszej.


– To przykład dla innych kobiet, które doznały przemocy seksualnej, aby występowały o zadośćuczynienie. Nie tylko wobec obcych, ale także mężów czy byłych partnerów – dodaje Nowakowska.

Prawnych możliwości dochodzenia rekompensat przez ofiary takich i innych przestępstw jest sporo. Trzeba tylko złożyć odpowiedni wniosek i wyliczyć szkody. Jednak w przypadku gwałtu z tych praw korzystają tylko nieliczni.

– Można ubiegać się o to już w trakcie postępowania karnego – mówi mecenas Stanisław Estraich, adwokat z Lublina. – Albo w postępowaniu cywilnym. I nie dotyczy to tylko przestępstw seksualnych. Problemem może być jednak ściągnięcie pieniędzy od przestępcy, który przez wiele lat przebywa w więzieniu.

Podobne pozwy częściej składają ofiary wypadków samochodowych. Odszkodowania wypłacają towarzystwa ubezpieczeniowe. Z wyjątkiem sytuacji, gdy wypadek spowodował pijany kierowca. Wtedy pieniądze idą z jego kieszeni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
adw. Tomasz Woliński
nn
Chłop Polski
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

adw. Tomasz Woliński
adw. Tomasz Woliński (27 stycznia 2010 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odnosząc się do żywego zainteresowania orzeczenim Sądu Apelacyjnego, słusznego moim zdaniem... Będąc związany tajemnicą adwokacką, nie przytoczę okoliczności faktycznych związanych z tą sprawą.
Cieszę się , jako pełnomocnik pokrzywdzonej, iż zasądzono na jej rzecz odszkodowanie. Inną sprawą jest egzekucja zasądzonych należności. Nadmienić mogę jedynie, iż pomimo uznania przez pozwanego powództwa do kwoty 10 000 zł. - rodzina skazanego nie przekazała na rzecz pokrzywdzonej ani złotówki.
Osoby zainteresowane kieruję pod adres wmkancelaria@wp.pl lub tel. 503 079 528.
Pozdr. adw. Tomasz Woliński.
Rozwiń
nn
nn (27 stycznia 2010 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ala napisał:
W USA nie ma tabloidów i brukowców typu niemiecki Fakt,gdyż za napisanie nieprawdy sądy wymierzają milionowe odszkodowania i żaden pismak nie odważy się napisać nieprawdy jak to u nas bywa.Mam nadzieje,że jednak i u nas się zmieni i nikt bezkarnie nie oczerni publicznie innej osoby.


hahah nie ma tabloidów, własnie usa było i jest kolebką tabloidow.
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (27 stycznia 2010 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nie tylko obcych ale także MĘŻÓW........." absurd sięga dna ........żony będą chodziły i składały pozwy na mężów,dzieci za wymierzonego klapsa pozwą rodzica,matce która straciła pracę odbierze się dziecko i powierzy lepiej zarabiającym gejom czy lesbijkom,pozrzuca się krzyże ze ścian a 15.sierpnia będzie zapraszało się MADONNĘ z Nowego Jorku i JEZUSA rodem z Brazylii.Będziesz do woli mógł obrażać prezydenta kraju,ale zostaniesz wyklęty od czci i wiary kiedy krytycznie wyrazisz się o "paradzie równości".
O takiej wolności mówił Popiełuszko ,Jan Paweł II ? ...bo Wałęsa,jak sądzę to nie wiedział co mówi,powtarzał tylko to o czym mówili jego "sponsorzy"
Rozwiń
ala
ala (27 stycznia 2010 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W USA nie ma tabloidów i brukowców typu niemiecki Fakt,gdyż za napisanie nieprawdy sądy wymierzają milionowe odszkodowania i żaden pismak nie odważy się napisać nieprawdy jak to u nas bywa.Mam nadzieje,że jednak i u nas się zmieni i nikt bezkarnie nie oczerni publicznie innej osoby.
Rozwiń
kobitka
kobitka (27 stycznia 2010 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
współczuję poszkodowanej i uważam że wyrok jest jak najbardziej odpowiedni ale nie rozumiem jednego... zatrzymała samochód i wsiadła? tak po prostu? i nie brała pod uwagę że mogła trafić na takiego zboczeńca... gratuluję rozsądku, a raczej jego braku
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!