Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2008 r.
20:17
Edytuj ten wpis

Gwałt w komendzie: Prokuratura potwierdza zaniedbania, ale umarza śledztwo

0 4 A A

Gdyby szefowie lubelskiej policji posłuchali rozkazu komendy głównej, nie dochodziłoby do ekscesów seksualnych w izbie zatrzymań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gdyby szefowie lubelskiej policji posłuchali rozkazu komendy głównej, nie dochodziłoby do ekscesów seksualnych w izbie zatrzymań.

Wszystko zaczęło się w lutym 2007 r. Studentka farmacji trafiła pijana do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych w Lublinie. Po wyjściu na wolność oskarżyła jednego z funkcjonariuszy o gwałt. W kwietniu br. ruszył proces Grzegorza K., byłego już policjanta. Ma dziewięć zarzutów. Prokuratorzy znaleźli inne kobiety, które miał molestować. Dziennik Wschodni odkrył, że sytuacja w policyjnej izbie zatrzymań mogła sprzyjać ekscesom seksualnym.

Pisaliśmy, że w PDOZ służyło za mało policjantów. Korytarza, z którego wchodzi się do cel, pilnował tylko jeden. Tymczasem komendant główny policji już 14 lat temu nakazał (rozkaz 7/94): nadzór nad osobami zatrzymanymi lub doprowadzonymi do wytrzeźwienia sprawuje przynajmniej dwóch funkcjonariuszy. A w nocy do celi wchodzą przynajmniej dwaj policjanci.

- Przepisy wymagały, żeby w PDOZ służyło czterech policjantów i tylu było - tłumaczył wtedy Witold Laskowski, ówczesny rzecznik komendanta miejskiego policji w Lublinie.

Jednak nasze informacje jednoznacznie potwierdziło śledztwo Prokuratury Rejonowej w Chełmie. W grafikach służby wpisywano czterech policjantów, ale jeden zazwyczaj miał wolne, drugi nadzorował Areszt Deportacyjny, trzeci był dowódcą zmiany, a na izbę przypadał tylko jeden funkcjonariusz. Musiał upilnować 60-70 zatrzymanych na dobę.

"Dowódca zmiany nie miał praktycznie żadnych możliwości kontrolowania pracy dwóch pozostałych policjantów” - ustalił prokurator. Był m.in. obłożony robotą papierkową, a nawet wydawał jedzenie zatrzymanym.

O sytuacji w izbie wiedziało kierownictwo komendy miejskiej. Policjanci z PDOZ wiele razy informowali o nieprawidłowościach. Jednak odpowiedzialni za niedopełnienie obowiązków nie poniosą kary. Chełmska prokuratura umorzyła bowiem śledztwo.

- Nie mam dowodów, że ktoś z przełożonych celowo i rozmyślnie dopuścił się zaniedbań, żeby umożliwić działanie oskarżonemu - tłumaczy prowadząca śledztwo prokurator Marzena Kucińska. Przyznaje, że nie widziała też powodu, żeby przesłuchać ówczesnego komendanta miejskiego Zygmunta Sitarskiego.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hahaha / 18 listopada 2009 o 22:39
Hahaha... no cóż... Oni mają gdzieś wszystkie paragrafy i artykuły prawne... ;]
Sami pokazują jacy są sprawiedliwi... Kobiecie się stała krzywda... nie miała nawet jak uciekać, bronić się... ale czyja to wina? niczyja... ale gdyby nie mialo to miejsca na komendzie, wszyscy w koło byli by winni... Powinniście dbać o bezpieczeństwo pedały a szczególnie w swoich placówkach a Wy co? wynagrodzenia za wsadzanie niewinnych ludzi to wam sie należą ale wam samym prawo łamać wolno! I jak w tym kraju czuć się bezpiecznie skoro rządzi tu legalna mafia...?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2008 o 19:42
Która to uczelnia szkoli takich zdolnych prokuratorów-brawo.
Avatar
anonom / 2 grudnia 2008 o 08:32
je***y pies!!!!!!! aci co go bronia to takie same ku***!!!!!!jebac ich w d***!!!!!!!!!!!! pier***ONE PSY!!!!!!!!!!!!
Avatar
henryk szczepanski / 2 grudnia 2008 o 07:16
I tak właśnie wygląda ta sprawiedliwość w tym pier... kraju. Pały bronią Pały!!! Jak długo jeszcze wymiar nie sprawiedliwości będzie krył, tuszował i umarzał sprawy przestępców w mundurach!!?
Avatar
hahaha / 18 listopada 2009 o 22:39
Hahaha... no cóż... Oni mają gdzieś wszystkie paragrafy i artykuły prawne... ;]
Sami pokazują jacy są sprawiedliwi... Kobiecie się stała krzywda... nie miała nawet jak uciekać, bronić się... ale czyja to wina? niczyja... ale gdyby nie mialo to miejsca na komendzie, wszyscy w koło byli by winni... Powinniście dbać o bezpieczeństwo pedały a szczególnie w swoich placówkach a Wy co? wynagrodzenia za wsadzanie niewinnych ludzi to wam sie należą ale wam samym prawo łamać wolno! I jak w tym kraju czuć się bezpiecznie skoro rządzi tu legalna mafia...?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2008 o 19:42
Która to uczelnia szkoli takich zdolnych prokuratorów-brawo.
Avatar
anonom / 2 grudnia 2008 o 08:32
je***y pies!!!!!!! aci co go bronia to takie same ku***!!!!!!jebac ich w d***!!!!!!!!!!!! pier***ONE PSY!!!!!!!!!!!!
Avatar
henryk szczepanski / 2 grudnia 2008 o 07:16
I tak właśnie wygląda ta sprawiedliwość w tym pier... kraju. Pały bronią Pały!!! Jak długo jeszcze wymiar nie sprawiedliwości będzie krył, tuszował i umarzał sprawy przestępców w mundurach!!?

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kulturysta z Lublina mistrzem Polski 2018!
Zdjęcia
galeria

Kulturysta z Lublina mistrzem Polski 2018! 4 0

Marcin Piechota z Lublina zdobył tytuł mistrza Polski 2018 na zawodach, które odbyły się w miniony weekend w Kielcach.

Bieg Nieustraszonych w Lublinie. 129 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Bieg Nieustraszonych w Lublinie. 129 osób na mecie [zdjęcia] 0 0

132 osoby rywalizowały w II Lubelskim Biegu Nieustraszonych nad Zalewem Zemborzyckim.

Oferty dla kucharzy czy kierowców. Wkrótce targi pracy w Dęblinie

Oferty dla kucharzy czy kierowców. Wkrótce targi pracy w Dęblinie 0 0

Kucharze, kelnerzy czy kierowcy – m. in. przedstawiciele tych zawodów będą mogli znaleźć pracę we wtorek, 24 kwietnia. W Dęblinie odbędą się Powiatowe Targi Pracy i Edukacji.

Najpierw niespodziewana wizyta w kościele, potem spotkanie z mieszkańcami. Co obiecywał premier Morawiecki?
galeria
film

Najpierw niespodziewana wizyta w kościele, potem spotkanie z mieszkańcami. Co obiecywał premier Morawiecki? 2 6

O pięciu nowych pomysłach na rozwój kraju mówił w niedzielę mieszkańcom Łukowa premier Mateusz Morawiecki. Na godzinę przed spotkaniem szef rządu pojawił się niespodziewanie na mszy w jednym z łukowskich kościołów.

Niektórzy mówią, że to miejsce stało się ich drugim domem. Powstaje coraz więcej placówek

Niektórzy mówią, że to miejsce stało się ich drugim domem. Powstaje coraz więcej placówek 2 0

Starsze, samotne osoby mówią o nim „mój drugi dom”. Jesień życia w dziennych domach opieki jest łatwiejsza. Kilka takich placówek już działa w regionie za sprawą rządowego programu Senior+. Kilka nowych rozpocznie działalność w tym roku.

Wyliczyli, że przed końcem roku zabraknie pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli

Wyliczyli, że przed końcem roku zabraknie pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli 0 6

Samorządowcy z powiatu włodawskiego wyliczyli, że przed końcem roku zabraknie pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli. Poinformowali już o tym ministra edukacji narodowej.

Szkoła w centrum Lublina

Szkoła w centrum Lublina 0

26 kwietnia Szkoły „Lider” zapraszają absolwentów gimnazjów na Dni Otwarte. Szkoły Lider to nie tylko liceum ogólnokształcące , w którym oprócz przedmiotów ogólnokształcących możesz nauczyć się kosmetyki i grafiki komputerowej, ale również technikum, które kształci gastronomów, hotelarzy, fryzjerów, informatyków-klasy e-sportowe, a od września również kelnerów i techników obsługi turystycznej. Szkoły dla dorosłych to: Policealne Studium Zawodowe, Liceum Ogólnokształcące i Medyczna Szkoła Policealna.

"Tracicie twarz każdego dnia". Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie
film

"Tracicie twarz każdego dnia". Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie 0 4

Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. W niedzielę wieczorem spotkała się z nimi minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

3 najpopularniejsze metody zarabiania na nieruchomościach

3 najpopularniejsze metody zarabiania na nieruchomościach 0 0

Chcąc zarabiać na nieruchomościach, należy najpierw zapoznać się z rynkiem, żeby zrozumieć mechanizmy, jakie nim kierują. Dobra orientacja pozwoli dostrzec wyjątkową okazję do opłacalnej inwestycji. Należy określić własne możliwości finansowe i strategię. Dochód z takich inwestycji może być pasywny lub jednorazowy.

PiS ogłosi kandydata na prezydenta Lublina. Kto wystartuje w największych miastach?

PiS ogłosi kandydata na prezydenta Lublina. Kto wystartuje w największych miastach? 8 26

Swojego kandydata na prezydenta Lublina ma wskazać w tym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość. Do jesiennych wyborów samorządowych szykują się także inne ugrupowania, nie tylko w Lublinie. Jakie nazwiska wchodzą w grę?

Bizon Jeleniec – LKS AGROTEX Milanów 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

Bizon Jeleniec – LKS AGROTEX Milanów 3:2. Grała bialska klasa okręgowa 4 1

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Po wygranej przed tygodniem z LZS Dobryń, w niedzielę zespół z Jeleńca odniósł drugie z rzędu zwycięstwo. Tym razem drużyna trenera Mariusza Ciołka pokonała LKS AGROTEX Milanów 3:2

18-latka wymusiła pierwszeństwo na motocyklu? Młodzi mężczyźni poważnie ranni

18-latka wymusiła pierwszeństwo na motocyklu? Młodzi mężczyźni poważnie ranni 0 0

W poważnym stanie trafili do szpitala kierowca i pasażer motocykla, który w Wólce Kraśniczyńskiej zderzył się z kią.

Odznaczenia dla honorowych dawców krwi. Uhonorowano ponad 160 osób [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia dla honorowych dawców krwi. Uhonorowano ponad 160 osób [zdjęcia] 25 1

161 odznaczeń trafiło w sobotę do honorowych dawców krwi z województwa lubelskiego.

Unia Białopole ponownie na fotelu lidera

Unia Białopole ponownie na fotelu lidera 1 3

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Wygrana zespołu z Białopola 6:0 ze Spółdzielcą Siedliszcze. Orzeł Srebrzyszcze lepszy od Frassatiego Fajsławice

Spotkanie z Urszulą Niewiadomską-Flis w MBP
24 kwietnia 2018, 17:00

Spotkanie z Urszulą Niewiadomską-Flis w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 10 MBP (ul. Kleeberga 12a) zaprasza na spotkanie autorskie z dr hab. Urszulą Niewiadomską-Flis. Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!