niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Hala zamiast targowiska. Nie wszystkim kupcom to pasuje. Miasto się nie wycofuje

Dodano: 21 marca 2016, 19:00
Autor: Dominik Smaga

Projekt hali targowej przy ul. Ruskiej (Wizualizacja: JPA-Jabłoński Pracowania Architektoniczna)<br />
Projekt hali targowej przy ul. Ruskiej (Wizualizacja: JPA-Jabłoński Pracowania Architektoniczna)

Ratusz szykuje się do wyceny nieruchomości, na których działa targowisko przy Ruskiej. Ma je wnieść do spółki, której rolą będzie budowa w tym miejscu hali targowej. Stragany trafiłyby na drugą stronę ulicy. Nie wszystkim kupcom to pasuje.

– Nasze plany w sprawie realizacji hali nie zmieniły się – podkreśla Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Wciąż podtrzymujemy wolę współpracy.

Chętnych do współpracy nie jest jednak aż tylu, ilu spodziewał się Ratusz. Założenia były takie, że kupcy z hali Nova i sąsiadującego z nią Bazaru zbudują nową halę na gruncie wniesionym przez miasto do spółki celowej. A potem przeniosą się do nowego budynku zwalniając zajmowane obecnie nieruchomości. O ile Nova jest do tego skłonna, o tyle Bazar już się do tego nie pali.

Z inwestycją tą wiąże się też przyszłość targowiska działającego przy Ruskiej, bo to w jego miejscu ma powstać hala, a targ byłby przeniesiony na plac znajdujący się po przeciwnej stronie ulicy, z którego odjeżdżały niegdyś podmiejskie busy. I to też nie wszystkim odpowiada.

– Tzw. plac po busach jest o jedną trzecią mniejszy – stwierdza w piśmie skierowanym do prezydenta Marcin Luberecki, który prowadził zebranie 92 przedsiębiorców z rejonu Podzamcza. W piśmie tym czytamy również, że na stragany pod swoimi oknami nie godzą się mieszkańcy ulicy Nowy Plac Targowy oraz ul. Targowej.

Notatkę ze wspomnianego spotkania kupcy – jak sami stwierdzają – „profilaktycznie” skierowali do Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, bo ich zdaniem miasto może tu forsować rozwiązania korzystne dla jednych przedsiębiorców, a dla innych szkodliwe. Zebranie 92 przedsiębiorców nie jest jednak jedyną reprezentacją kupców z tego rejonu.

Stowarzyszenie Sprzedawców z Targu „Zielony Rynek” wręcz współpracowało z miastem przy wyborze koncepcji urządzenia stoisk na „placu po busach”. Przeciwnicy takiej przeprowadzki wolą wstawić nowe stoły na stary targ i zbudować zadaszenie. Twierdzą też, że władze stowarzyszenia „Zielony Rynek” są samozwańcze.

Z kolei Ratusz twierdzi, że kupieckie przeprowadzki są na Podzamczu nieuniknione. – W ramach rewitalizacji Podzamcza konieczna będzie m.in. kompleksowa wymiana infrastruktury podziemnej – stwierdza Joanna Bobowska. – Budowa hali przy Ruskiej połączonej z „zielonym rynkiem” jest niezbędna dla zachowania ciągłości funkcji handlowej tego obszaru.

Urzędnicy podkreślają, że przyszłość poszczególnych części Podzamcza została określona w przyjętym niedawno planie zagospodarowania terenu. Dopuszcza on powstanie całkiem nowej zabudowy w miejscu hali Nova i obu Bazarów: zarówno noszącego tę nazwę targowiska jak i supersamu spółdzielni Społem.

Miasto potwierdza oficjalnie, że teren targowiska warzywnego przy Ruskiej jest już przygotowywany do wniesienia do spółki celowej, do której ma wejść też Nova. – Obecnie regulujemy podział działek zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania i przygotowujemy się do ich wyceny – przyznaje Bobowska.

Czytaj więcej o: Lublin Ruska
Gość
emeryt
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 marca 2016 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na Białorusi to jest ład i porządek, o jakim jak widać to Ty nie masz pojęcia. Pojedź tam a będziesz mile rozczarowany. Białoruś to naprawdę nie jest III Świat jak wydaje się niektórym mieszkańcom znad Wisły.

Nie mówie o większych miastach bo tam jest pokazówka i Łukaszenka faktycznie pilnuje ładu i porządku, lecz tzw prowincji. Ewentualnie możesz zamienic na Ukrainę, tam nie będzie różnicy.

Rozwiń
emeryt
emeryt (24 marca 2016 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie bede kupowal z poziomu chodnika jak 30 lat temu w syfie i kurzu, z chlopami na ramieniu co chca mi wcisnac spirytus i szlugi i bulgarami drzacymi jape. Rozrywka kuzwa na caly weekend zajebista ale chyba gdzies na stepach bialorusi.

Na Białorusi to jest ład i porządek, o jakim jak widać to Ty nie masz pojęcia. Pojedź tam a będziesz mile rozczarowany. Białoruś to naprawdę nie jest III Świat jak wydaje się niektórym mieszkańcom znad Wisły.

Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2016 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie ogarnijcie się. Czasy się zmieniły i trzeba iśc do przodu. Trzeba inwestować i zmieniać to co wygląda fatalnie. Przecież tam jest jeden wielki syf. Większość jest za zmianami i 'kupcy' powinni to uszanować a nie się stawiać i wymyślać niestworzone historie i zgłaszać je do CBA, żal... Podobna sytuacja jest z busami, jeżdżą starymi gruchotami i boją się konkurencji. Jak zainwestują i podnoszą standard to konkurencja im nic nie zrobi.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co to za projekt?! A czy na 700-lecie Lublina ktoś zlikwiduje te zardzewiałe budy-szczęki, stojące już pół wieku przy dworcu PKS? Czy to ma być ciągle wizytówka Lublina, niefortunnego kandydata do ESK? Mamy więcej takich miejsc w pobliżu samego centrum miasta, które wygrywały konkursy na najbrzydsze miejsca w Polsce (kamienica przy Bramie Grodzkiej, zobacz też wczorajsze wydanie DW). Państwo radni gdzie my jesteśmy - w Bangladeszu, czy w cywilizowanej Europie? Toż to bazary w Łucku i we Lwowie na Ukrainie wyglądają lepiej! Wojciech Górski, Lublin City-Tour.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
straszliwe brzydka wizualizacja wg. mnie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!