sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Happeningi na lubelskim deptaku i na miasteczku akademickim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2009, 08:13

Uchodźcy, Kobiety w Bieli, białoruscy dziennikarze. Pojawią się dzisiaj na lubelskim deptaku. Organizatorem happeningów w rocznicę śmierci papieża Polaka jest Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie.

O 12.30 swój marsz rozpoczną lublinianki (m.in. z "Biskupiaka”) solidarne z kubańskimi kobietami tęskniącymi za swoimi mężczyznami uwięzionymi po Czarnej Wiośnie. Można będzie także obejrzeć poświęconą ruchowi wystawę.

O 13.00 w kierunku miasteczka wyruszy pochód z pustymi dziecięcymi wózkami, które symbolizować będą dzieci, którym nie pozwolono się narodzić.

Mniej więcej od 13.30 w przestrzeni między Ratuszem a Placem Litewskim będą rozgrywać się dramaty Afryki. Uczestnicy wydarzenia mówić będą o głodzie, wojnach, chorobach - i nieczułości bogatych państw.

Problemom dzieci poświęcony będzie etap od godz. 14.15, kiedy to na deptaku pojawią się dzieci pozbawione dzieciństwa. Mali uczniowie lubelskich szkół trzymać będą plakaty ze smutnymi historiami swoich rówieśników z różnych części świata, którzy nie mogą uczyć się i normalnie rozwijać, bo muszą pracować albo nawet walczyć z bronią w ręku. Jednocześnie trwać będzie mini-festyn uliczny dla dzieci.

O godz. 15.00 mieszkańcy miasta będą mogli przenieść się do miejsca jeszcze niedawno pojawiającego się w prawie wszystkich doniesieniach medialnych, a od niedawna jakby zapomnianego: do Gruzji. A dokładnie do prowizorycznych domów, w jakich mieszkają uchodźcy wewnętrzni.

Symboliczne osiedle uchodźców pojawi się też od godz. 14.00 na miasteczku akademickim.

Miasteczko akademickie to miejsce, z którego o godz. 14.30 wyruszy charakterystyczny pochód. Kobiety opatulone chustami, mężczyźni z tobołkami - uchodźcy. Od czasu do czasu będą zatrzymywać się, żeby dzieci - zespół "Gwiazd Czeczenii” - mogły pokazać, jaki piękny jest czeczeński taniec. Około godz. 15.45 "uchodźcy” dotrą na deptak.

W centrum miasta od godz. 16.00 pojawią się także happenerzy, którzy przypominać będą o problemie wolności słowa na Białorusi. Z zalepionymi taśmą ustami i z napisami "wolność” w rękach będą wzywać do solidarności.

O godz. 17.00 w Archikatedrze Lubelskiej abp Józef Życiński odprawi Mszę św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II.

Wszystkie grupy pojawią się ponownie, by o godz. 18.00 wyruszyć sprzed Archikatedry Lubelskiej w Papieskim Marszu Życia i Solidarności.

- Do udziału w pochodzie zapraszamy także tych, którzy czują, że są pozbawieni wsparcia i odsunięci na życiowy margines - mówią organizatorzy. - Chcemy, by tego dnia mogli poczuć się częścią wspólnoty miasta: dzieci z domów dziecka, osoby niepełnosprawne, bezdomne, pensjonariusze domów pomocy społecznej.

Podczas marszu przypominane będą słowa Jana Pawła II, wzywającego do solidarności z "człowiekiem, który cierpi i woła o człowieka”, a także będzie można się pomodlić się w intencjach uczestników marszu i tych wszystkich, których symbolicznie zabierzemy ze sobą.

Marsz zakończy się pod pomnikiem Jana Pawła II, gdzie na znak pamięci wszyscy uczestnicy zapalą lampiony.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KK
WP
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KK
KK (2 kwietnia 2009 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
AŻ MI ŁZY PO DU..IE LECĄ TAK SIĘ WZRUSZYŁEM ,PROPONUJĘ JESZCZE BICZOWNIKÓW ,BĘDZIE BARDZIEJ MALOWNICZO
Rozwiń
WP
WP (2 kwietnia 2009 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludu Polan powstań z kolan i zrzuć watykańskie
kajdany niewoli, przegońmy okupanta!!! Występujmy z kościoła, bądźmy
wolni !!!!!!. WOLNA POLSKA !!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!