poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Higienista rolnictwa zajrzy do zagrody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2006, 21:52
Autor: Ewa Stępień


Czym zajmować się będzie higienista rolnictwa? Nadzorem nad zdrowiem rolnika, czystością jego i zwierząt, które rolnik hoduje oraz bezpieczeństwem pracy na roli oraz w przemyśle rolnym. To w pewien sposób odpowiednik behapowca przeniesionego na grunt wiejski.Prawie wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Podyplomowe studium w tym zakresie ruszy od semestru letniego w Lublinie. Za przedsięwzięcie odpowiadają Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, lubelska Akademia Rolnicza oraz Amerykańskie Towarzystwo Higienistów Przemysłowych, ponieważ Amerykanie kształcą higienistów już od dłuższego czasu. – Studium będzie otwarte dla wszystkich chętnych. Szczególnie może się przydać inspektorom KRUS, pracownikom inspekcji pracy oraz pracownikom Ośrodków Doskonalenia Rolniczego – mówi prof. Jerzy Zagórski z Instytutu Medycyny Wsi. – Nauka będzie trwała 2 lata. Obok wykładów i ćwiczeń będą zajęcia praktyczne w gospodarstwach wiejskich.
Profesor Zagórski dodaje, że studenci uczyć się będą m.in. o wpływie środowiska życia i pracy rolnika na jego zdrowie, o zagrożeniach ze strony toksyn i chemikaliów, które coraz częściej są używane na wsi. – W ramach zajęć przewidzieliśmy wideokonferencję z Amerykanami – dodaje dr Rafał Filip z IMW.
Nowe studium ma odpowiadać na zapotrzebowanie krajowe. – W Polsce brakuje wykwalifikowanych pracowników czuwających i nadzorujących pracę na wsi oraz w przemyśle rolniczym – dodaje dr Filip.
Nabór rozpocznie się wiosną. Opłaty za kształcenie będą porównywalne do obecnych na studiach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!