poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Historyczna wystawa w Archiwum (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2008, 15:47

Fotografie ponad 100 osób więzionych, skazanych na karę śmierci i straconych na Zamku Lubelskim w latach 1944-54 można od dziś oglądać w

Archiwum Państwowym w Lublinie. Wystawa przypomina czarną kartę w historii Zamku, gdy władze komunistyczne zrobiły z niego polityczne więzienie.

- To był czas represji i ślepego terroru, którego ofiary trafiały właśnie do Zamku Lubelskiego - mówi Barbara Oratowska, kurator wystawy.

Czarny bilans więzienia na Zamku to 35 tys. więźniów i 310 wyroków śmierci. Ale poza zdjęciami ofiar na wystawie można też zobaczyć wizerunki prokuratorów i sędziów, którzy zasłynęli z morderczych wyroków. Rekordzista, sędzia Adam Gajewski (absolwent prawa na KUL) miał na swoim koncie 44 wyroki śmierci.

- Przez okno celi widziałem swoich kolegów prowadzonych na śmierć. Rozstrzeliwano ich w piwnicach budynku przed Zamkiem. Nikt nie wiedział, kiedy przyjdzie jego kolej - wspomina Gniewomir Szysz, więzień Zamku Lubelskiego w 1944 roku.

Na wystawę trafiły także unikatowe pamiątki, które zostawili po sobie więźniowie: różaniec i szachy z chleba, pierścionek z włosia z oczkiem ze szczoteczki do zębów. Można też przeczytać urzędową charakterystykę Feliksa Bednarskiego, z-cy naczelnika ds. polityczno-wychowawczych więzienia: "Jest on na średnim poziomie intelektualnym, indywidualnie samokształcony, posiada zdolności krawieczcyzny, gdyż w tym kierunku ma ukończony fach. Jest ideowym, odważnym, dość uczciwym i prawdomównym, bez nałogów i wad specjalnych, jednakże jest niby trochę wybuchowy i kłótliwy. W życiu prywatnym zachowuje się dobrze”.

Wystawę można oglądać do połowy kwietnia.
(mag)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (12 marca 2008 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze.
Ale może warto spróbować poszukać jeszcze więcej informacji o więźniach na Zamku. Może w archiwach kurii czy archiwum cmentarza na Lipowej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!