Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2016 r.
6:53

Historyk z Lublina chce ekshumacji Żydów w Jedwabnem. Zbiera podpisy pod projektem ustawy

67 69 A A
Pomnik w Jedwabnem w miejscu pogromu Żydów w lipcu 1941 r.
Pomnik w Jedwabnem w miejscu pogromu Żydów w lipcu 1941 r.

Akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy nakazującej wznowienie ekshumacji Żydów zamordowanych w Jedwabnem prowadzi dr Ewa Kurek z Lublina. Liczy, że po wakacjach uda się przekazać dokument rządowi. – Będą to naprawdę dobrze wydane nasze podatkowe obywatelskie pieniądze – przekonuje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dr Ewa Kurek, absolwentka historii na KUL, zajmująca się stosunkami polsko-żydowskimi w okresie okupacji, zbieranie podpisów pod projektem ustawy rozpoczęła pod koniec czerwca. Chodzi o przeprowadzenie ekshumacji, która została wstrzymana w 2001 roku przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Stało się tak na wniosek Gminy Żydowskiej, mimo sprzeciwu prowadzącego śledztwo prokuratora z Instytutu Pamięci Narodowej. Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich mówił wtedy: „Szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak”.

Zdaniem dr Ewy Kurek przeprowadzenie ekshumacji pozwoli wyjaśnić, ile osób i w jaki sposób zginęło w Jedwabnem. Spowoduje też, że szczątki pomordowanych Żydów będą mogły spocząć godnie w zgodzie z żydowskim prawem i religią.

– Na pewno ekshumacja zakończy wreszcie ciągnące się już kilkanaście lat wymyślanki polskich i żydowskich dziennikarzy, polityków i urzędników na temat Jedwabnego, których dość mają zarówno mieszkańcy tego białostockiego miasteczka jak i większość Polaków oraz polskich Żydów – przekonuje dr Ewa Kurek.

Historycy pytani o ten pomysł wypowiadają się ostrożnie. – To drażliwa sprawa ze względów religijnych, ale od strony historycznej są wątpliwości dotyczące liczby ofiar. Nie jest też wyjaśnione, czy użyto broni palnej, co mogłoby pomóc ustalić udział Niemców w tej zbrodni. Ekshumacja mogłaby wnieść do sprawy nowe informacje – uważa dr hab. Mirosław Szumiło z Zakładu Historii Społecznej XX wieku UMCS.

- Pojawia się pytanie, czy w imię wyjaśnienia sprawy powinniśmy ingerować w czyjąś religię, bo w kulturze żydowskiej ekshumacje są zakazane. Zbieranie podpisów za jej dokonaniem przy braku zgody strony żydowskiej uważam za niestosowne – twierdzi z kolei dr hab. Mariusz Mazur z Zakładu Historii Najnowszej UMCS.

Wątpliwości nie ma za to Jonny Daniels, prezes fundacji From The Depths, która zajmuje się budowaniem relacji pomiędzy Polakami i Żydami. – Nawet jeśli pod tą inicjatywą podpisze się 40 milionów osób, ekshumacja w Jedwabnem nie odbędzie się. To jest sprzeczne z prawem żydowskim, żydowskie dusze wystarczająco już cierpiały i nie ma potrzeby, żeby cierpiały ponownie. Ponowna ekshumacja w Jedwabnem zniszczyłaby wszelkie relacje pomiędzy Polska a międzynarodową społecznością Żydów. Ta poszukująca medialnej kariery pani doktor rujnuje międzynarodowy wizerunek Polski i godzi w dobre imię jego świątobliwości Jana Pawła II, którego imię nosi uniwersytet, który ukończyła – mówi Daniels.

Dr Ewa Kurek przekonuje, że domaganie się ekshumacji w Jedwabnem to żądanie wolności dla badań historycznych w Polsce. Liczy, że po w trakcie wakacji uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów i jesienią obywatelski projekt ustawy zostanie przekazany rządowi. – Będą to naprawdę dobrze wydane nasze podatkowe obywatelskie pieniądze – zapowiada.

Pogrom w Jedwabnem

Uznawany jest za masowe morderstwo dokonane przez grupę Polaków zamieszkujących miasto Jedwabne na kilkuset Żydach zamieszkujących to miasto i jego okolice. 10 lipca 1941 z inspiracji niemieckiej w wyniku zbrodni zginęło co najmniej 340 osób, z czego około 300 zostało żywcem spalonych w stodole.

Czytaj więcej o:

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:48
+1
Z Jakubem Szadajem, przewodniczącym Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP w Gdańsku, rozmawia Dorota Abramowicz. Podczas budowy amerykańskiej fabryki w Kokoszkach odnaleziono szczątki więźniów, prawdopodobnie w większości Żydów. Czy to oznacza, że nie będzie można ich ekshumować ze względów religijnych? Jakub Szadaj: Moim zdaniem - można. dziennikbaltycki.pl/artykul/443051,ekshumacja-szczatkow-w-kokoszkach-zgodna-z-zasadami-judaizmu,id,t.html
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:29
+1
Komentarz c.d. Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje!Tu link do art. O tym jak Żydzi przypasowali religię do planów budowy domu towarowego za 120 milionów Euro. Centrum handlowe Mercado, a kości w Jedwabnem. Idb.prawynurt.pl/polityka/centrum-handlowe-mercado-a-kosci-w-jedwabnem,2144.htm
Avatar
pytający z Lublina / 19 lipca 2016 o 23:26
+1
A co ma za przeproszeniem wiarygodność Pis z badaniami w Jedwabnem?. Jak wynika z artykułu za kadencji Prezydenta L. Kaczyńskiego wstrzymana prace ekshumacyjne, zatem z logiki wynika, że odstąpiono od czynności mających na celu ustalenie faktów. Konsekwencją jest do dnia dzisiejszego owiadanie bujd na zasadzie mnie się tak wydaje, albo babcia Józia w wieku 105 lat powiedziała w szczegółach przebieg wydarzeń z minuty na minutę jak to  tak to i tyle tam;)
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 10:18
+1
było tyle ekshumacji żydów a tych akurat nie wolno, zresztą skąd pewność, że ci żydzi byli religijni
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 10:00
+1
Czas ostatecznie wyjaśnić kto i w jaki sposób zamordował tych ludzi. Ponoć szczątki mają przestrzeliny dlatego przerwano ekshumacje w 2001 roku. Wyjaśnijmy to.
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:38
+1
Ciekawa inicjatywa. Wreszcie byłyby twarde dowody w sprawie Jedwabnego zamiast ideologicznej naparzanki ze strony umęczonego narodu wybranego.
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:38
+1
W Polsce obowiązuje prawo żydowskie? Od kiedy?
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:29
+1
Jestem za !!!!
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:26
+1
A ja myślałem, że Polska jest państwem suwerennym w którym obowiązuje polskie prawo. Okazuje się, że jednak prawo nie jest jednakowe dla wszystkich. A z innej beczki, jeśli wyznawca takiej czy innej religii zabije człowieka zgodnie z zasadami tej teligii, to też nie powinien być sądzony wegług prawa świeckiego ???
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:26
+1
,,Nawet jeśli pod tą inicjatywą podpisze się 40 milionów osób, ekshumacja w Jedwabnem nie odbędzie się. To jest sprzeczne z prawem żydowskim....,, panie Jonny Daniels tu jest Polska tu obowiązuje prawo polskie. Niestety Żydzi podobnie jak Ukraińcy często zapominają o tym fakcie - polskie władze zresztą też nie reagując na taki bełkot.
Avatar
Gość / 14 maja 2018 o 22:50
Czerwone komunistyczne czosnki wrobili nas w Jedwabne, jak samobójca Kosinski "malowanym ptakiem" załatwił swoich polskich wybawicieli. Opluł fałszywie Polaków, którzy uratowali jego i jego rodzinę. Hańba wszystkim, którzy fałszywie podnoszą rękę na Polskę - ofiarę Hitlera i Stalina.
Avatar
zgred / 15 lutego 2018 o 15:59
@ja  Takie ma znaczenie cwaniaczku, że Jedwabne służy Żydom do pisania naszej historii na nowo poprzez swoich "historyków" . Tak, ma znaczenie i to wielkie, czy to był spontaniczny wybuch antysemityzmu jak to opisuje w swoich paszkwilach Gross czy miejscowa ludność została do tego zmuszona pod lfami niemieckich karabinów. W całym cywilizowanym świecie bada się miejsca zbrodni i dochodzi się do prawdy w oparciu o fakty, a nie urojone mity. Jak widać ty nie bierzesz nic, choć powinieneś, więc może idź za własną radąi zgłoś siędo lekarza.
Avatar
ja / 5 lutego 2018 o 15:08
undefined napisał:
To nie chodzi o to, czy był czy nie, tylko o zakłamywanie faktów. Nikt nie mówi, że w Jedwabnem czy w Kielcach nie zginęli ludzie. Natomiast kłamstwa dotyczą liczb, sposobu, odpowiedzialności (m. in. sprawstwo podżegające itp.). Np. jedna z hipotez zakładała, że pogrom kielecki został sprowokowany przez Urząd Bezpieczeństwa, celem przerzucenia odpowiedzialności na podziemie niepodległościowe i ewentualne odwrócenie uwagi światowej opinii publicznej od faktu sfałszowania wyników referendum. To są uwarunkowania historyczne, bez znajomości których można tylko wierzyć w "idę" i "Pokłosie", zaczytując się "Sąsiadami".
 Jakie ma znaczenie liczba? Jak zabijesz mnie to nie będziesz mordercą? A jak kilka osób to już tak? A może trzeba kilkadziesiąt? Jak Cię ktoś sprowokuje to nie jesteś mordercą? Nie wiem co bierzesz, ale zmień lekarza (albo dawkę jeśli sam sobie zaordynowałeś), bo straszne farmazony opowiadasz.
 Jakie ma znaczenie liczba? Jak zabijesz mnie to nie będziesz mordercą? A jak kilka osób to już tak? A może trzeba kilkadziesiąt? Jak Cię ktoś sprowokuje to nie jesteś mordercą? Nie wiem co bierzesz, ale zmień lekarza (albo dawkę jeśli sam sobie zaordynowałeś), bo straszne farmazony opowiadasz. rozwiń
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 14:57
Jak trzeba być podłym człowiekiem, aby korzystając z przychylności politycznej bezcześcić miejsce pochówku? Jakie to ma znaczenie ile osób zginęło? Nawet jedno ludzkie życie ma wyjątkową wartość. Ktoś mądry powiedział, że ratując jedno życie ratujesz cały świat. Szacunek dla odmienności jest podstawą zgodnego funkcjonowania we współczesnym świecie, ale dla niektórych to zbyt skomplikowane.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 01:07
Panie Tomaszu Maciuszczak, skad Pan ma te dane liczbowe. Kto je udokumentował i na jakiej podstawie. Każda osoba to istota ludzka i ja nie chciałbym by była pominięta. Proszę więc pamiętać, że dotąd , dokąd nie będzie niezbitych dowodów, a te może dać tylko i wyłącznie ekshumacja, nik nie ma prawa podawać żadnych danych w postaci cyfr. Będą to powiem brednie wyssane z brudnych paluchów i kalumnie rzucane na naród polski. Bez przeprowadzonej ekshumacji, każde posądzanie polaków o tą zbrodnię nazywam żydowskim antypolononizmem i polakofobią.
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 22:30
blog wolny od atlantyzmu i syjonizmu ***s://***google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahukewj1z8w97ybuahwkj5okhcmacg0qfggkmaa&url=***s%3a%2f%2fpiotrorlickiblog.wordpress.com%2fauthor%2fpiotrorlickiblog%2f&usg=afqjcnetsjllikg6zibiabijrevk2dzakq&sig2=sxjngf_lsoykolzhrdl2-a
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:48
+1
Z Jakubem Szadajem, przewodniczącym Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP w Gdańsku, rozmawia Dorota Abramowicz. Podczas budowy amerykańskiej fabryki w Kokoszkach odnaleziono szczątki więźniów, prawdopodobnie w większości Żydów. Czy to oznacza, że nie będzie można ich ekshumować ze względów religijnych? Jakub Szadaj: Moim zdaniem - można. dziennikbaltycki.pl/artykul/443051,ekshumacja-szczatkow-w-kokoszkach-zgodna-z-zasadami-judaizmu,id,t.html
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:29
+1
Komentarz c.d. Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje!Tu link do art. O tym jak Żydzi przypasowali religię do planów budowy domu towarowego za 120 milionów Euro. Centrum handlowe Mercado, a kości w Jedwabnem. Idb.prawynurt.pl/polityka/centrum-handlowe-mercado-a-kosci-w-jedwabnem,2144.htm
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:22
Komentarz wstępny Przez TT znalazłem ten artykuł. Chiałem skomentować. Po rejestracji przekierowano mnie na stronę główną. Szukam, nie ma ani na SG, ani w zakładce KRAJ, ani w zakładce LUBLIN. Musiałem użyć wyszukiwarki. Widać, że akcji nie popieracie- Żydzi? Komentarz właściwy Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje! Minęło już więcej niż 7 miesięcy! Dla mnie udowadnia swoimi kłamstwami, że jest KRYPTOŻYDEM, który nie zamierza dbać o polskie interesy, gdyż dba o żydowskie. Tu link do artykułu o tym jak Żydzi nprzypasowali religię do planów budowy za 120 milionów Euro. "Centrum handlowe Mercado, a kości w Jedwabnem" idb.prawynurt.pl/polityka/centrum-handlowe-mercado-a-kosci-w-jedwabnem,2144.htm
Komentarz wstępny Przez TT znalazłem ten artykuł. Chiałem skomentować. Po rejestracji przekierowano mnie na stronę główną. Szukam, nie ma ani na SG, ani w zakładce KRAJ, ani w zakładce LUBLIN. Musiałem użyć wyszukiwarki. Widać, że akcji nie popieracie- Żydzi? Komentarz właściwy Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje! Minęło już więcej niż 7 miesięcy! Dla mnie udowadnia swoimi kłamstwami, że jest KRYPTOŻYDEM, który nie zamierza dbać o polskie interesy, gdyż dba o żydowskie.... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2016 o 19:29
to jest cenna obywatelska inicjatywa : ***solidarni2010.pl/luba/inc/pobierz_plik.php?nazwa_pliku=jedwabne_-_arkusz.docx&miejsce=pliki
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi 0 0

Komendant III Komisariatu Policji w Lublinie musi się liczyć z „dyscyplinarką” za naruszenie zasad etyki zawodowej. Chodzi o relacje mł. insp. Piotra Kuczmary z podwładnymi.

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej
Alarm 24

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej 0 19

Być może 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury w Świdniku stanie się bezpieczniejszy dla kierowców i rowerzystów. Obecnie to „kuriozum na skalę europejską”.

Pierwsza jazda nowym audi A6

Pierwsza jazda nowym audi A6 0 0

Nowe audi A6, to ósma już generacja cieszącej się dużym zainteresowaniem na polskim rynku luksusowej limuzyny. Jej nowe wcielenie wnosi do tego segmentu wiele innowacji. We wnętrzu konsekwentnie postawiono na cyfryzację, co jest przełomem w tym segmencie.

Ford Focus RS bada emocje

Ford Focus RS bada emocje 0 0

Ford Focus RS Buzz Car to jedyny w swoim rodzaju samochód, który mierzy poziom emocji u kierowcy i w czasie rzeczywistym przenosi je na specjalne ekrany zamontowane na aucie. Okazję do wypróbowania „Buzz Cara” miał aktor Antoni Pawlicki, prywatnie posiadacz i entuzjasta 350-konnego forda focusa RS.

MUNDIAL 2018. Znamy skład na mecz z Senegalem!

MUNDIAL 2018. Znamy skład na mecz z Senegalem! 0 0

O godzinie 17 polskiego czasu reprezentacja Polski zagra z Senegalem. Adam Nawałka podał już skład na to spotkanie. I zaskoczył kibiców zestawieniem w formacji obronnej

W Łomazach powstanie sala kinowa

W Łomazach powstanie sala kinowa 0 0

Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach (powiat bialski) w remoncie. Powstanie tu sala kinowa.

Biała Podlaska: Jakub Wątły na Polu Dyskusji

Biała Podlaska: Jakub Wątły na Polu Dyskusji 0 2

Stowarzyszenie Biała Samorządowa organizuje kolejne już spotkanie pod szyldem Pole Dyskusji. Tym razem gościem specjalnym będzie Jakub Wątły, dziennikarz i aktywista obywatelski, prowadzący kanał Kuba Wątły TV.

Szaleniec grasuje po Puławach. Przecina opony w samochodach

Szaleniec grasuje po Puławach. Przecina opony w samochodach 0 7

Od niedzieli puławska policja otrzymała już 9 zgłoszeń od właścicieli samochodów, których opony zostały przecięte ostrym narzędziem. Najwięcej przypadków zanotowano przy ul. 6 Sierpnia i Kołłątaja.

Nowy rok szkolny 2018/2019. Kiedy ferie i wakacje? [kalendarz]
film

Nowy rok szkolny 2018/2019. Kiedy ferie i wakacje? [kalendarz] 0 0

Nowy kalendarz roku szkolnego 2018/2019 r. opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej

Lubelskie – smakuj biznes

Lubelskie – smakuj biznes 0

Jeśli dopisuje Ci przedsiębiorczy apetyt i jesteś głodny kolejnych sukcesów, mamy dla Ciebie 3 apetyczne kąski, które komponują się w pełnowartościowy posiłek dla Twojej działalności.

Złota Setka tylko w czwartek z Dziennikiem Wschodnim!

Złota Setka tylko w czwartek z Dziennikiem Wschodnim! 0 0

W czwartek wraz z papierowym wydaniem naszej gazety, można otrzymać darmowy dodatek podsumowujący XXII edycję "Złotej Setki", czyli Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny

Zapomniała, że jest na drodze podporządkowanej. Oto efekt

Zapomniała, że jest na drodze podporządkowanej. Oto efekt 0 1

Groźny wypadek na skrzyżowaniu ulic Zamkowej, Artyleryjskiej i Piłsudskiego w Białej Podlaskiej.

Polska - Senegal. Pokaż, jak kibicujesz Biało-Czerwonym! Wyślij zdjęcie
galeria
film

Polska - Senegal. Pokaż, jak kibicujesz Biało-Czerwonym! Wyślij zdjęcie 0 2

Nadszedł długo wyczekiwany dzień - wtorek, 19 czerwca. O godzinie 17 nasi piłkarze po dwunastu latach wracają na piłkarski Mundial, na stadionie Spartaka w Moskwie zmierzą się z Senegalem.

Nałęczów: Miasto zaoszczędzi na nowych lataniach

Nałęczów: Miasto zaoszczędzi na nowych lataniach 0 0

O niemal połowę taniej, niż zakładano, może kosztować nowe oświetlenie przy ul. Dulębów w Nałęczowie. Najbliżej podpisania umowy na montaż latarni jest firma BC Polska z Dęblina. Jej cena to ponad 107 tys. złotych.

Strefa kibica w Lublinie: Dojazd, komunikacja miejska, rozkład jazdy

Strefa kibica w Lublinie: Dojazd, komunikacja miejska, rozkład jazdy 0 0

Specjalna linia autobusowa dowiezie dzisiaj kibiców przed wielki ekran przy Arenie Lublin, gdzie będzie można oglądać transmisję meczu Polski z Senegalem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.