sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Homofobia w Lublinie. Jak wypadamy w raporcie Amnesty International?

Dodano: 21 września 2015, 17:45
Autor: Daniel Drob

Spory fragment raportu AI dotyczy Lublina, a przede wszystkim ataków wymierzonych w Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka–Teatr NN”.
Spory fragment raportu AI dotyczy Lublina, a przede wszystkim ataków wymierzonych w Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka–Teatr NN”.

Wśród miast, w których dochodzi do niepokojącej liczby przestępstw na tle rasowym, religijnym bądź homofobicznym znajduje się Lublin – wynika z najnowszego raportu Amnesty International Polska.

W celu sporządzenia raportu pt. „Dotknięci przez nienawiść, zapomniani przez prawo, brak spójnego systemu zwalczania przestępstw z nienawiści w Polsce” zagraniczni działacze Amnesty International odwiedzili siedem polskich miast: Warszawę, Łódź, Białystok, Szczecin, Żywiec, Wrocław – oraz Lublin.

„Choć w Polsce dokonał się istotny postęp w zwalczaniu przestępstw z nienawiści przeciwko niektórym grupom, inne kategorie osób zostały pozostawione bez jakiejkolwiek ochrony” – czytamy w raporcie.

Spory fragment raportu AI dotyczy Lublina, a przede wszystkim ataków wymierzonych w Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka–Teatr NN”. Autorzy wyliczają incydenty począwszy od 2010 r., kiedy jego dom został dwukrotnie obrzucony kamieniami. Dwa kamienie miały namalowane swastyki.

Rok później, w listopadzie, ktoś pod oknem Pietrasiewicza podłożył ładunek wybuchowy, sprawców nie znaleziono. Z aktami nienawiści spotykali się też inni aktywiści w Lublinie. W raporcie wspomniana jest akcja rozwieszania plakatów ze zdjęciami lubelskich działaczy, opatrzonych swastyką oraz marsz środowisk prawicowych z 2012 r., podczas którego skandowano hasła: „Lublin wolny od pedałów”, Chłopak i dziewczyna – normalna rodzina”.

O nieprzyjemnym incydencie z Lublina wspomina również dr Tomasz Kitliński, wykładowca UMCS, który brał udział w pracach nad raportem. – Podczas kolejnej edycji „Sztuki na giełdzie” Tytus Szabelski umieścił na tablicy napis „Nie chcę uchodźców”. Akcja polegała na tym, że każdy, kto chciał, mógł napis zetrzeć lub dopisać coś swojego. Zamiast tego ktoś powiedział, że uchodźcy powinni trafić do Auschwitz – mówi Kitliński. – Mieliśmy też pozytywne aspekty, dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja Izabeli Maciejewskiej „Tęczowa Drużyna Narodowa”. Po koszulki z tęczą oraz godłem Polski przychodziły całe rodziny.

Z nienawistnymi atakami osobiście spotykał się też syn Tomasza Pietrasiewicza, Szymon Pietrasiewicz. – Po akcji „Lublin dla wszystkich” dostawałem pogróżki, to była wręcz fala nienawiści, określenie takie jak „ ty je**na gejozo” to przykład pierwszy z brzegu – mówi Szymon Pietrasiewicz. – Uważam, że w przypadku wschodnich miast za falę nienawiści odpowiada w dużej mierze bliskość granicy i dawne lęki, które przetrwały. Dodatkowo w Lublinie istnieją silne ruchy kibicowskie.

SONDA
Liczba głosów: 269

Czy Lublin to miasto homofobii?

44.24 %
Tak
49.44 %
Nie
6.32 %
Nie mam zdania
Alex
Alex
Bagnet
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Alex
Alex (24 września 2015 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak widać to forum opanowało jedno głupie bydlę. Wypisuje w kółko to samo pod różnymi nikami. Normalni ludzie mają swoje sprawy... temu chyba ktoś płaci, albo bardzo się nudzi. Zwłaszcza lubi zaglądać komuś pod kołdrę.

Rozwiń
Alex
Alex (24 września 2015 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To zachowuj się tak, aby nie budzić obrzydzenia u innych.

dalej spamujesz zjechany homofobie? teraz jako Sandra?

Rozwiń
Bagnet
Bagnet (22 września 2015 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Też jestem tu u siebie i mam odmienne zdanie. Sam się stad wynoś. Mi nie pasuje twój światopogląd i nie chce na swojej ziemi takich jak ty!

Zamiast tracić czas na mnie, lepiej zacznij wkuwać Koran i łap się za scyzoryk. Ponoć po kilku głębszych nie boli, ale nie sprawdzałem, więc nie mogę potwierdzić :D

Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2015 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szczerze mówiąc niewiele mnie to obchodzi, co Amnesty sobie o nas wypisuje. Kolejna fundacja, która musi uzasadniać wydawanie grubych pieniędzy na swoje istnienie.
Rozwiń
Krzysiek
Krzysiek (22 września 2015 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co złego jest w haśle "Chłopak i dziewczyna - normalna rodzina"? Dlaczego mamy być terroryzowani przez przeciwników normy? Dlaczego nie można powiedzieć: normalne i nienormalne? Co jest złego w wartościowaniu? Chętnie się dowiem.

Tak mysla normalne osoby, ale nienormalni sa sponsorowani przez Wielkiego Brata. Na to ida miliony dolarow.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!