sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Hospicjum Małego Księcia w nowoczesnym gmachu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2009, 18:11

Ośrodek rehabilitacyjny z salami do terapii i gabinetami lekarskimi, centrum terapeutyczne, specjalny gabinet dentystyczny i hostel dla 40 rodzin. Wszystko to znalazło się w lubelskim Domu Małego Księcia, który w środę został oddany do użytku.

- To jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszy obiekt w Lublinie - mówiła podczas wczorajszego otwarcia wicewojewoda Henryka Strojnowska. - Piękny nie tylko w wymiarze architektonicznym. Ale też z powodu tego, co tu będzie się działo. To bardzo precyzyjnie stworzone miejsce do leczenia, do rozmowy, do ciszy, do radości.

Z Domu Małego Księcia będą korzystać chore dzieci i młodzież z całej Lubelszczyzny, i nie tylko. Inwestycja kosztowała 18 mln zł. Część pieniędzy dali sponsorzy, część przekazali podatnicy w ramach "1 procenta”, a część udało się zebrać w trakcie zbiórek, organizowanych m.in. w szkołach.

Budowa zaczęła się w czerwcu 2007 r. Jesienią ub. roku budynek przy ul. Lędzian był gotowy. Wtedy zaczęły się zakupy wyposażenia: wanien terapeutycznych, bieżni, sprzętu do masażu, mat, stołów rehabilitacyjnych i setek innych urządzeń i sprzętów.
Jako pierwszy, pod koniec roku, gotowy był gabinet stomatologiczny. To pierwszy w regionie ośrodek stomatologii dziecięcej, w którym można leczyć w znieczuleniu ogólnym dzieci upośledzone i nieuleczalnie chore.

Od środy działa pozostała część obiektu. Główną część domu zajmuje ośrodek rehabilitacyjny z salami do terapii i gabinetami lekarskimi. Jest przeznaczony dla dzieci, które straciły rodziców, ofiar wypadków komunikacyjnych i w gospodarstwach rolnych, oraz cierpiących na skoliozę.

- W czasie rehabilitacji dzieci będą mogły mieszkać ze swoim opiekunem w hostelu - tłumaczy o. Filip Buczyński, prezes Hospicjum im. Małego Księcia, jego założyciel i pomysłodawca. Do dyspozycji pacjentów jest czterdzieści 2-osobowych pokoi.

Sporą część kompleksu zajmuje centrum terapii. Znajdują się w nim gabinety psychologiczno-pedagogiczne i sale do psychoterapii pogrążonych w żałobie oraz dla dzieci będących pod opieką hospicjum.

W czwartek w Domu Małego Księcia zjawią się pierwsi mali pacjenci. A o. Filip już myśli o kolejnych. - Udało nam się kupić działkę obok - zdradza Buczyński. - Na razie trudno mówić o konkretnych wizjach. Ale potrzeb jest przecież tak wiele…
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Wikipedia
iwonna
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wikipedia
Wikipedia (4 marca 2010 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja od 5 lat przekazuje pieniądze na Hospicjum im. "Małego Księcia "w Lublinie!
Najpierw nic się nie działo , lecz teraz widzę że pomogłam wielu ludziom.
Cieszę się że Hospicjum zostało rozbudowane!
Rozwiń
iwonna
iwonna (19 marca 2009 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo, co roku przekazujemy z mężem 1 % podatku na Hospicjum Małego Księcia - kochani jeśli ktoś jeszcze nie rozliczył PIT-a pamiętajcie te pieniądze i tak trafią do Urzędu Skarbowego a przecież można pomóc tylu dzieciom....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!