niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Hotele dla pszczół także w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2014, 13:46

Hotele dla dzikich owadów zapylających np. pszczół samotnic i trzmieli chce budować w Lublinie organizacja Greenpeace. Do współpracy namawia m.in. szkoły i spółdzielnie mieszkaniowe.

Budowa hoteli dla dzikich zapylaczy rusza już w marcu. W chatkach mają znaleźć schronienie owady takie jak pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek. Takich hoteli w całej Polsce ma powstać w sumie 100. Pierwszy stoi już na Polu Mokotowskim w Warszawie. - Hotel został ustawiony jesienią - mówi Urszula Siemion z fundacji Greenpeace Polska. - Myślę, że wiosną pojawią się w nim pierwsi lokatorzy, bo zimą owady śpią. Hotele będą budowane z naturalnych materiałów. - Mamy różne projekty tych miejsc - wskazuje Siemion. - Hotele mogą przypominać ule, ale tylko zewnętrznie. Bo ich wnętrze będzie wyglądać zupełnie inaczej. Będą wypełnione materiałami takimi jak słoma czy drewno tak, aby ułatwić owadom zakładanie rodzin i przetrwanie zimy. Zanim w hotelu pojawia się pierwsi skrzydlaci goście zostaną one zasiedlone pszczołami murarkami. Greenpeace zaprasza do współpracy zarządców i właścicieli terenów zielonych w Lublinie jak też szkoły, organizacje pozarządowe i inne wspólnoty, które chciałyby zaangażować się w projekt. - Najlepszym miejscem do ustawienia takich hoteli będą np. parki, tereny ogródków działkowych czy ogródki zakładane przez wspólnoty mieszkaniowe - wylicza przedstawicielka Greenpeace. - Ważne, aby w takich miejscach rosły kwiaty, by owady miały się, czym żywić. Muszą mieć też dostęp do wody. - Jeśli Greenpeace uważa, że to będzie pożyteczne i mają na to pieniądze to niech działają - komentuje Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. I dodaje: Każde działania mające na celu ochronę środowiska są godne poparcia. We wszystkim trzeba się jednak kierować rozumem, żeby nie wydać pieniędzy na marne. Hotele w centrum miast się nie sprawdzą, bo tam za wiele bazy pożytkowej nie ma. Środki na budowę hoteli Greenpeace zebrał we wrześniu ub.r. w ramach akcji "Adoptuj Pszczołę”. Akcję wsparło ponad pięć tysięcy osób. Jest to kolejna odsłona kampanii mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk.
  Edytuj ten wpis
pawel
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pawel
pawel (12 lutego 2014 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

głupota i czysta akcja marketingowa greenpeacu, powinni wesprzeć obecnych pszczelarzy by rozmnażali rodziny a nie szopki w centrum miasta ustawiać bez szans na przeżycie dla owadów...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!