Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 września 2017 r.
21:55

Ich szczątki spoczywały w anonimowej mogile. Będzie pogrzeb żołnierzy niezłomnych

Autor: Zdjęcie autora toma
85 17 A A

13 i 14 października odbędą się uroczystości pogrzebowe mjr. Mariana Pilarskiego „Jara” i ppor. Stanisława Biziora „Eama”. To tzw. żołnierze niezłomni, straceni w 1952 r. w więzieniu na lubelskim zamku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ich szczątki spoczywały w anonimowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Na początku tego roku zostały wydobyte i zidentyfikowane w Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie. W czwartek poinformowano o szczegółach planowanego pogrzebu.

– 13 października trumny z ich szczątkami zostaną przewiezione „szlakiem pamięci” i będą wystawione w miejscach związanych z ich działalnością w Sitańcu, Zamościu, Tuszowcach i Mokrym Lipiu. Dzień później odbędzie się uroczysty pogrzeb w bazylice św. Antoniego w Radecznicy – mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów.

– Miejsce pochówku jest symboliczne, bo w tej bazylice schronienie znajdywało wielu żołnierzy niezłomnych, w tym także „Jar” i „Eam”. Jesteśmy wdzięczni bernardynom, że wyrazili zgodę na pochówek właśnie tam – dodaje wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Zaproszenie na uroczystości pogrzebowe mają otrzymać najważniejsze osoby w państwie.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 11:51
Nie w Tuszowcach, tylko w TYSZOWCACH!
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 17:18
Karawana jedzie dalej a słychać tylko rozpaczliwy kwik oderwanych od koryta świń i tracących przywileje i emerytury ubeków i ich rodzinek...
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 14:26
Skowyt komuchów bezcenny- znak ,że zmiany idą w dobrym kierunku. Chwała bohaterom.
Avatar
brajan / 8 września 2017 o 09:49
undefined napisał:
Wojewoda też zaangażowany w te zabobony... Normalnie Taniec Śmierci. Makabra
 Dla ciebie to są zabobony?. Makabryczny masz rozumek- normalnie.
Avatar
antykod / 8 września 2017 o 09:47
undefined napisał:
Jakbyscie jeden z drugim znali historie byscie wiedzieli ze byli to skrajni lewacy
 Dlaczego zginęli na zamku - swoi swoich mordowali?. Nie pisz głupot.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 09:26
Wojewoda też zaangażowany w te zabobony... Normalnie Taniec Śmierci. Makabra
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 09:17
Sprzątaczka ubecka garnie 2 x tyle emerytury co inż. bezpartyjny po 40 latach pracy.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 09:11
Jakbyscie jeden z drugim znali historie byscie wiedzieli ze byli to skrajni lewacy
Avatar
kemor / 8 września 2017 o 08:23
undefined napisał:
Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości w temacie ustawy dezubekizacyjnej?
 ------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak i to wielkie jest to ustawa bolszewicka nie mająca nic wspólnego z demokratycznym Państwem. I nie dlatego nie bo nie tylko, że nie można sprzątaczki z komendy ub mieszać z ubekami, tak samo nie może byc ubekiem ten kto wstąpił do milicji w 1989 roku licząc na nową władzę. A udowodnionym ubekom, że katowali czy inne gromy rzucali pozbawić za ten okres cazłokowicie ! Wtedy uważam tą ustawę za prawo, w takim stanie gdzie tow. płaszczuk bełkocze jest to anty ustawa i za nią ktoś beknie! Musi beknąć za bezprawie. Bo to jest to samo co te hieny ubeckie robiły z nami.
 ------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak i to wielkie jest to ustawa bolszewicka nie mająca nic wspólnego z demokratycznym Państwem. I nie dlatego nie bo nie tylko, że nie można sprzątaczki z komendy ub mieszać z ubekami, tak samo nie może byc ubekiem ten kto wstąpił do milicji w 1989 roku licząc na nową władzę. A udowodnionym ubekom, że katowali czy inne gromy rzucali pozbawić za ten okres cazłokowicie ! Wtedy uważam tą ustawę za prawo, w takim stanie gdzie tow. p... rozwiń
Avatar
kONRAD555 / 8 września 2017 o 07:28
Cześć i chwała bohaterom!!! Na pochybel milicjantom, ubekom i innemu ścierwu... Ustawa dezubekizacyjna powinna zabrać im JAKIEKOLWEIK ŚWIADCZENIA EMERYTALNE!!! NIECH SIĘ Z KARĄ SPOTKA ZDRADA!!!
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 11:51
Nie w Tuszowcach, tylko w TYSZOWCACH!
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 17:18
Karawana jedzie dalej a słychać tylko rozpaczliwy kwik oderwanych od koryta świń i tracących przywileje i emerytury ubeków i ich rodzinek...
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 14:26
Skowyt komuchów bezcenny- znak ,że zmiany idą w dobrym kierunku. Chwała bohaterom.
Avatar
brajan / 8 września 2017 o 09:49
undefined napisał:
Wojewoda też zaangażowany w te zabobony... Normalnie Taniec Śmierci. Makabra
 Dla ciebie to są zabobony?. Makabryczny masz rozumek- normalnie.
Avatar
antykod / 8 września 2017 o 09:47
undefined napisał:
Jakbyscie jeden z drugim znali historie byscie wiedzieli ze byli to skrajni lewacy
 Dlaczego zginęli na zamku - swoi swoich mordowali?. Nie pisz głupot.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 09:26
Wojewoda też zaangażowany w te zabobony... Normalnie Taniec Śmierci. Makabra
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 09:17
Sprzątaczka ubecka garnie 2 x tyle emerytury co inż. bezpartyjny po 40 latach pracy.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 09:11
Jakbyscie jeden z drugim znali historie byscie wiedzieli ze byli to skrajni lewacy
Avatar
kemor / 8 września 2017 o 08:23
undefined napisał:
Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości w temacie ustawy dezubekizacyjnej?
 ------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak i to wielkie jest to ustawa bolszewicka nie mająca nic wspólnego z demokratycznym Państwem. I nie dlatego nie bo nie tylko, że nie można sprzątaczki z komendy ub mieszać z ubekami, tak samo nie może byc ubekiem ten kto wstąpił do milicji w 1989 roku licząc na nową władzę. A udowodnionym ubekom, że katowali czy inne gromy rzucali pozbawić za ten okres cazłokowicie ! Wtedy uważam tą ustawę za prawo, w takim stanie gdzie tow. płaszczuk bełkocze jest to anty ustawa i za nią ktoś beknie! Musi beknąć za bezprawie. Bo to jest to samo co te hieny ubeckie robiły z nami.
 ------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak i to wielkie jest to ustawa bolszewicka nie mająca nic wspólnego z demokratycznym Państwem. I nie dlatego nie bo nie tylko, że nie można sprzątaczki z komendy ub mieszać z ubekami, tak samo nie może byc ubekiem ten kto wstąpił do milicji w 1989 roku licząc na nową władzę. A udowodnionym ubekom, że katowali czy inne gromy rzucali pozbawić za ten okres cazłokowicie ! Wtedy uważam tą ustawę za prawo, w takim stanie gdzie tow. p... rozwiń
Avatar
kONRAD555 / 8 września 2017 o 07:28
Cześć i chwała bohaterom!!! Na pochybel milicjantom, ubekom i innemu ścierwu... Ustawa dezubekizacyjna powinna zabrać im JAKIEKOLWEIK ŚWIADCZENIA EMERYTALNE!!! NIECH SIĘ Z KARĄ SPOTKA ZDRADA!!!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie"

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie" 0 0

- Prosimy o rozważną jazdę na drogach, ponieważ żółwie błotne (samce) rozpoczęły swoją migrację - apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej
21 kwietnia 2018, 12:00

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Krańcowa (DDK Bronowice, ul. Krańcowa 106) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mój Świat. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 12.

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu
PROBLEM

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu 0 6

Gmina Ludwin Jak co roku, wrócił problem śmieci nad jeziorami. Nie wszyscy właściciele działek rekreacyjnych podpisali umowy na wywóz odpadów, więc śmieci wyrzucają do lasów i rowów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła 9 8

PIŁKARSKA NICE I LIGA Zespół trenera Bogusława Baniaka mimo dobrej gry i kilku dogodnych okazji do zdobycia bramki przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Katem „zielono-czarnych” okazał się Kamil Zapolnik, który zdobył obie bramki dla gospodarzy

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze 23 18

Pod znakiem zapytania stanęła przebudowa ronda przy Gali wraz z mostem na ul. Fabrycznej. W piątek okazało się, że w miejskiej kasie jest za mało pieniędzy na tę inwestycję. Najtańsza firma zażyczyła sobie prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż ma do wydania Ratusz

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony
KUCHNIA

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony 7 0

Coraz więcej restauracji wprowadza makarony do menu. Na talerzach pojawiły się nowe, intrygujące gatunki. Od wspaniałego casarecce, przez rozkoszne pizzi po strozapretti

Program TV: Filmowy weekend 20 - 22 kwietnia. Co warto zobaczyć?

Program TV: Filmowy weekend 20 - 22 kwietnia. Co warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. Horrory, ciekawe dramaty, widowiskowe kino akcji, filmy familijne. W ten weekend każdy powinien znaleźć coś dla siebie w ramówce naziemnych stacji telewizyjnych. Przedstawiamy subiektywny wybór kilku filmów, które warto zobaczyć w tych dniach w telewizji.

Sprawdzili jakość paliw. Nie jest źle, ale może być lepiej

Sprawdzili jakość paliw. Nie jest źle, ale może być lepiej 4 6

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 2,34 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych u wybranych losowo przedsiębiorców. To minimalnie mniej niż w 2016 r.

Kolejna przysięga "terytorialsów" już w ten weekend

Kolejna przysięga "terytorialsów" już w ten weekend 0 8

W najbliższą niedzielę 54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę w Biłgoraju. Będą służyć w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”