sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

III LO im. Unii Lubelskiej świętuje dziś 90 urodziny

  Edytuj ten wpis
Autor: (mag)

3 LO im. Unii Lubelskiej
3 LO im. Unii Lubelskiej

III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie kończy 90 lat. Honorowym gościem obchodów jest poetka Julia Hartwig, która w tym roku również świętuje 90 urodziny. Wszscy absolwenci spotkają się dziś o godzinie 17 w gmachu szkoły.

Szkoła powstała 7 października 1921 roku jako Państwowe Gimnazjum Żeńskie w Lublinie.

– Przedwojenna "Unia” była szkołą znaną z wysokiego poziomu nauczania. Uczęszczały do niej przede wszystkim panny z inteligenckich domów, ambitne emancypantki – opowiada Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej.

– Ogromny wpływ na markę szkoły mieli też jej nauczyciele, z których wielu mogło poszczycić się dyplomami najlepszych uniwersytetów europejskich, np. Sorbony.

Renomowane przedwojenne gimnazjum ukończyły wybitne polskie pisarki: Hanna Malewska, Anna Kamieńska. W gronie absolwentek znalazła się także Pelagia Majewska – pierwsza kobieta, która została mistrzynią świata w lotach szybowcowych. A także poetka Julia Hartwig, która zdała maturę w 1939 roku.

Po wojnie szkoła kilkakrotnie zmieniała siedzibę, by w 1966 roku, już jako III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, osiąść w gmachu przy pl. Wolności.

Lista znanych absolwentów Unii jest bardzo długa. Są wśród nich Janusz Józefowicz, Beata Kozidrak, Marcin Wójcik, Marcin Świetlicki.

Urodziny III LO

Główne uroczystości odbędą się w sobotę 8 października. O godz. 11 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. św. Pawła. O godz. 13 w gmachu Teatru im. J. Osterwy będzie część oficjalna uświetniona koncertem chóru Kantylena.

O godz. 17 wszyscy absolwenci spotykają się w gmachu Unii przy placu Wolności. Dyrekcja zapowiada, że będą niespodzianki. Więcej na www.3lo.lublin.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!