niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

IKEA w Lublinie: Do zakupów coraz bliżej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 marca 2011, 19:45
Autor: Dominik Smaga

Siedziba główna IKEI w Älmhult w Szwecji (Sbotig / CC:BY 3.0)
Siedziba główna IKEI w Älmhult w Szwecji (Sbotig / CC:BY 3.0)

Miasto uzgadnia ze szwedzkim koncernem IKEA warunki budowy centrum handlowego przy al. Spółdzielczości Pracy. Na wtorkowym spotkaniu rozmawiano m.in. o szczegółach przeniesienia ogródków działkowych, które kolidują z inwestycją.

Udostępnij na Facebook


Centrum handlowe ma powstać między al. Spółdzielczości Pracy a ul. Dłotlice oraz między ul. Nasutowską a granicą miasta. Ze 120 tys. mkw. powierzchni ponad jedną czwartą zająć ma wielki sklep IKEA, obok będą hipermarkety i galeria handlowa oraz ponad 4 tys. miejsc parkingowych. W samym tylko sklepie szwedzkiej sieci ma się znaleźć praca dla 250 osób.

Koncern ma już większość gruntów potrzebnych pod inwestycję. Ale nie wszystkie. Część ziemi, m.in. przy ul. Dłotlice, zajmują ogródki działkowe. Inwestor uzgodnił już z miastem, że wymieni z nim nieruchomości. Miasto da swoje grunty w pobliżu ul. Janowskiej, a IKEA na własny koszt przeniesie w to miejsce ogródki, odtworzy też niezbędne urządzenia i wypłaci działkowcom odszkodowania.

– Ten aspekt został właśnie zakończony – informuje Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina po wczorajszej turze rozmów.

Szwedzki koncern zbiera dokumenty niezbędne do otrzymania zgody na budowę centrum handlowego. Dotyczy to nie tylko przebudowy sieci, ale przede wszystkim przebiegających tuż obok dróg. IKEA będzie musiała zapewnić bezkolizyjny wjazd na swój teren z ruchliwej al. Spółdzielczości Pracy.

Inwestor ma zbudować dwie estakady nad tą aleją. Pierwsza z nich ma umożliwiać skręt w lewo do centrum handlowego kierowcom jadącym od strony centrum. Druga będzie wyprowadzać ruch sprzed sklepów w kierunku Lubartowa. Prawdopodobnie koncern przebuduje też ul. Nasutowską, łącząc ją z ul. Choiny.

Miasto musi jeszcze zmienić przeznaczenie niektórych gruntów w rejonie al. Spółdzielczości Pracy i Nasutowskiej. W tej chwili część terenu to strefa produkcji rolnej bez prawa zabudowy. – Kwestia planu jest na tyle zaawansowana, że niedługo będzie sfinalizowana – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Sam inwestor bardzo ostrożnie wypowiada się na temat swoich wizyt w Ratuszu. – Jesteśmy na etapie negocjacji – mówi Małgorzata Jezierska z polskiego oddziału koncernu IKEA.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mig
kamillo
darek
(100) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mig
mig (20 września 2011 o 00:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem lublinianinem z urodzenia i przekonania, ale umiem zważyć rzeczowe argumenty.
Kultura - i co, ESK przeszło koło nosa, bandyckim numerem moim zdaniem. Można się szczycić wydarzeniami kulturalnymi, ale wiecznie wymazane spray'em ściany budynków, niedorobiona starówka, dresy, pijaki śpiące na chodniku tuż przed wejściem na dworzec PKP czy PKP to już trochę słaba kultura. Z przemysłu niewiele zostało: Herbapol, Sipma, Lubella (której właścicielem jest Maspex i płaci podatki w Wadowicach), Aliplast. W strefie raczej stagnacja, Ball Packaging się wycofało ... Brakuje ikry i wsparcia u urzędników.

I nie jarajcie się tak, że w Lublinie podpisano Unię Polsko-Litewską. Całe obrady odbyły się w Bielsku Podlaskim, ale niedługo przed podpisaniem dokumentu była burza i piorun strzelił w zamek, gdzie odbywały się obrady. Pożar wyrządził na tyle duże szkody, że trzeba było przenieść się do Lublina. I tu podpisano akt unii, ale jak sami widzicie, dość przypadkowo.

Autostrada będzie od granicy do granicy, i to jest niezaprzeczalna zaleta bycia na trasie tej autostrady. A lubelska ekspresówka będzie się kończyła w polu, bo Warszawa ma Lublin w nosie i ekspresówkę w stronę Lublina będą robić wtedy, kiedy już nic innego do roboty nie będzie. A w drugą stronę ? No tak, S19 do ... Rzeszowa
Rozwiń
kamillo
kamillo (19 września 2011 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie jestem Lubelakiem, studiuję tu tylko, ale z całym szacunkiem porównywanie Rzeszowa z Lublinem jest troszkę bez sensu. Lublin jest ponad 2 razy większy, lubelski Czechów + Wrotków = Rzeszów, są 2 tu 2 uniwersytety, Lublin jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Piękne Stare Miasto, wiele dzielnic było wcześniej odrębnymi miastami lub miejscowościami co Lublinowi daje niesamowity klimat.
Tak więc Rzeszowianie nie napinajcie się, niech nasze miasta się rozwijają i basta.
Rozwiń
darek
darek (9 czerwca 2011 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cały czas tylko Lublin i Rzeszów na ścianie wschodniej są jeszce Białystok,Kielce i Olsztyn.Tam też sie coś robi i rozwija.Nie zapominajcie o tym.
Rozwiń
lublin
lublin (10 marca 2011 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lubelak' timestamp='1299756297' post='448757']
ale dzięki temu jest "klimat"
[/quote]
za wschodnia granica dworce kolejowe i autobusowe wygladaja o niebo lepiej niz w Polsce o Lublinie nie wspominajac

ikea zapewne szybciej powstanie w rzeszowie bo urzednicy tam szybciej pracuja i nie ma tyle nepotyzmu co w Lublinie
Rozwiń
Karr
Karr (10 marca 2011 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1299757010' post='448763']
Jaka wielokulturowość! Nasze autobusy z końca XX wieku brudne i odrapane a z innych miast?. Szkoda słów.
[/quote]
Phhii ty chyba sobie downie żartujesz mówiąc że nasze autobusy są średniowieczne ,chyba mówisz o busach dojeżdżających do Lublina ,chyba z domu nie wychodzisz jeżeli stwierdzasz taki fakt!! Wszystkie autobusy są wymieniane ślepy jesteś??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (100)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!