niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

IKEA w Lublinie: Miasto chce przygotować miejsce dla sąsiadów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2010, 20:29
Autor: Dominik Smaga

Miasto chce wydać pieniądze na budowę nowych ulic i podziemnych sieci, które umożliwią wielkie inwestycje na Bursakach i Rudniku, czyli w sąsiedztwie, gdzie powstanie IKEA. W przyszłym tygodniu nad tym projektem głosować mają miejscy radni.

Za 60 milionów zł, jakie miasto chce wydać w ciągu najbliższych dwóch lat, ma być m.in. przedłużona ul. Stefczyka do ul. Do Dysa, a także zbudowany nowy odcinek ul. Do Dysa, dzięki któremu będzie można dojechać z al. Spółdzielczości Pracy do ul. Choiny.

Byłyby to połączenia alternatywne dla istniejącego, prowadzącego ul. Związkową. Wraz z budową ul. Stefczyka powstać mają nowe odcinki magistral (uzbrojenia terenu), do których będą mogły przyłączać się firmy inwestujące w wydzielonej dzięki temu strefie gospodarczej.

– Wielu inwestorów, z którymi rozmawiamy w sposób jednoznaczny mówi nam, że nie są zainteresowani specjalną strefą ekonomiczną na Felinie. Woleliby za to alternatywny obszar do inwestowania. Taki obszar chcemy im stworzyć – wyjaśnia Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina.

– To doskonałe miejsce, które już teraz jest dobrze skomunikowane, a będzie jeszcze lepiej, gdy powstanie obwodnica. Potrzeba tylko zbudować wspomniane ulice – dodaje.

Prezydent przedłożył już radnym projekt uchwały mówiącej, że w przyszłym roku w miejskiej kasie na ten cel zabezpieczone zostanie 35 mln zł, a w roku 2012 kolejne 25 mln zł. Przyjęcie takiej uchwały nie będzie jeszcze równoznaczne z zapisami w przyszłorocznym budżecie – bo ten dopiero powstanie – ale pozwoli już władzom Lublina starać się o unijną dotację, sięgającą 75 proc. kosztów. Jeśli taka dotacja zostanie przyznana, miasto przystąpi do budowy.

Dokumentacja już jest. – Projekty budowy ul. Do Dysa są już kompletne, w przypadku ul. Stefczyka pozostały nam tylko drobne korekty – informuje Żuk.

20 proc. funduszy miasto będzie musiało wydać na zakup gruntów niezbędnych do budowy nowych ulic.

Urzędnicy tłumaczą, że utworzenie takiej strefy to konieczność, wynikająca z przeprowadzonej kilka lat temu przebudowy al. Spółdzielczości Pracy. Ratusz, prosząc o dotację, jako jeden z argumentów wówczas podawał to, że taka droga pozwoli na nowe inwestycje.

Inwestorzy zainteresowani lokowaniem swych zakładów na terenie nowej strefy musieliby wcześniej kupić grunty od prywatnych właścicieli, tak jak tuż obok zrobiła to IKEA.

Sąsiedzi IKEI

W ramach tego samego projektu magistrat planuje też budowę kolejnego połączenia między al. Spółdzielczości Pracy i Choiny, które prowadziłoby przez ul. Nasutowską.
Ta ulica od północy zamykałaby nową strefę gospodarczą, a jej budowa planowana jest jako ostatnia. Tuż obok ul. Nasutowskiej budowę wielkiego centrum handlowego zapowiada koncern IKEA.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
w_połowie_pusto
fenomen
Alicja
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

w_połowie_pusto
w_połowie_pusto (15 kwietnia 2010 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przynajmniej jedna poważniejsza inwestycja... ale to kropla w morzu potrzeb.
Rozwiń
fenomen
fenomen (15 kwietnia 2010 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyzby zblizaly sie wybory i zaczynaja sie obiecanki cacanki? nie wierze im jak psom bo znam ich dobrze...
Rozwiń
Alicja
Alicja (15 kwietnia 2010 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
właśnie znalazłam fajną stronkę dla tych co jak ja lubią ikea www.kupzikei.pl
polecam
Rozwiń
Gość
Gość (15 kwietnia 2010 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super Żuk na prezydenta!!!
Rozwiń
igor
igor (15 kwietnia 2010 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech się miasto rozwija buduje drogi pod inwestycje ale niech również pamięta o drogach które wymagają remontu i to w centrum miasta. Brak parkingów na wielu osiedlach stanowi ogromny problem, a są miejsca na ich lokalizacje tylko brakuje chęci i jak zwykle pieniędzy na utwardzenie 300 m2 !!!. Paranoja jakaś !!! Po co nam kolejny budynek urzędu w centrum miasta?? Nie myślcie tylko o sobie, zacznijcie myśleć o nas, mieszkańcach !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!