niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

IKEA w Lublinie: Radni zgodzili się na inwestycję

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 czerwca 2011, 18:25
Autor: Dominik Smaga

Planowany termin otwarcia centrum handlowego to wiosna 2014 r.  (Daniel S. /GNU CCBY 3.0)
Planowany termin otwarcia centrum handlowego to wiosna 2014 r. (Daniel S. /GNU CCBY 3.0)

Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania terenów, na których szwedzki koncern IKEA chce zbudować wielkie centrum handlowe. Chodzi o grunty w rejonie al. Spółdzielczości Pracy i ul. Nasutowskiej.

Bez tej uchwały inwestycja nie byłaby możliwa, bo spora część gruntów, na których ma stanąć kompleks handlowy była teraz przewidziana na działalność rolniczą. Aby ziemię można było wykorzystać na cele gospodarcze konieczna była zmiana studium uwarunkowań przestrzennych dla tego terenu oraz uchwalenie dla niego planu zagospodarowania przestrzennego.

Radni byli w tych sprawach praktycznie jednogłośni. Tylko w ostatnim głosowaniu nad finalnym uchwaleniem planu przeciw tej decyzji głosowała radna Marta Wcisło (PO).

– Powinniśmy być konsekwentni wobec wszystkich podmiotów. Walczyliśmy z Echo Investment, żeby w zamian za zmianę planu górek czechowskich zrobiło coś dla miasta, to powinniśmy to samo zrobić też w przypadku koncernu IKEA – mówi Wcisło. – Oni owszem, zrobią drogi, ale tylko w obrębie własnej inwestycji. Poza tym IKEA wycofała się z wcześniejszych zapowiedzi produkcji i sprzedaży mebli, zostaje sama sprzedaż – twierdziła radna w rozmowie z nami po głosowaniu.

Teraz IKEA musi jeszcze sfinalizować transakcję zamiany gruntów. W zamian za należące do miasta działki, których przeznaczenie radni zmienili w dzisiejszym głosowaniu Szwedzi mają dać inne nieruchomości znajdujące się nieopodal Zalewu Zemborzyckiego. Na gruntach, które IKEA weźmie od miasta znajdują się teraz ogródki działkowe. Po zamianie nieruchomości inwestor będzie musiał na własny koszt przenieść ogródki na tereny, które przekaże miasto oraz wypłacić działkowcom stosowne odszkodowania.

Warunki zamiany nieruchomości są już uzgodnione, ale koncern czekał z transakcją do dzisiejszej uchwały dającej mu pewność, że ziemię, którą przejmie będzie mógł wykorzystać na swoje potrzeby. – Uchwalenie planu daje inwestorowi zielone światło – mówi Małgorzata Zdunek, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

IKEA będzie też zobowiązana do budowy na własny koszt dróg dojazdowych do swojego kompleksu handlowego. Będą to m.in. dwie estakady: jedna z nich poprowadzi kierowców skręcających w lewo z al. Spółdzielczości Pracy na teren centrum handlowego, a druga wyprowadzi ruch spod obiektów komercyjnych w stronę Lubartowa.

- Planowany termin otwarcia centrum handlowego to wiosna 2014 r. – informuje Karolina Horoszczak z IKEA Polska. Koncern zakłada, że obiekt będzie mieć 120 tys. mkw. powierzchni, z czego jedną czwartą ma zająć sklep IKEA, a obok będą hipermarkety i galeria handlowa z parkingiem na 4 tys. aut.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Adam z Kaliny
mmm
JurekOwsiak
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Adam z Kaliny
Adam z Kaliny (11 lipca 2011 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że Pani Wcisło tak się oburza. Próbuje pokazywać jak powinno się zarządzać mieniem publicznym, szkoda że w swoich sklepach Comex tego nie robi. I po co sie obruszać, trzeba sie cieszyć że ktoś chce w ogóle inwestować w tym mieście. Skoro ma Pani tyle zastrzeżeń to proszę wyliczyć 10 inwestycji w Lublinie z ostatnich dwóch lat, oczywiście poza marketami spożywczymi i budowlanymi i galeriami handlowymi. 10 średniej wielkości, powyżej 30 pracowników. Łatwo krytykować za pieniądze podatników. Oj łatwo
Rozwiń
mmm
mmm (1 lipca 2011 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kapsel' timestamp='1309466180' post='496285']

A skąd Szwedzi mają działki nad Zalewem??
[/quote]

Pewnie jeszcze im się z potopu szwedzkiego ostały
Rozwiń
JurekOwsiak
JurekOwsiak (30 czerwca 2011 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1309456273' post='496204']
i kto będzie kupował u tych gigantów ? "stokrotka "(zatrudniająca masę ludzi)wystawiona na sprzedaż, w Lublinie generalnie chu**nia z pracą, Praktiker się buduje, teraz to- za co tam zrobić zakupy no? kto mądry odpowie?..
[/quote]

Ja nie umiesz sobie radzić to idź pod sklep na jabola i bierz zasiłek. Jak nie ma dla Ciebie pracy - to stwórz ją sobie sam - są fundusze z Unii tylko trzeba chcieć a nie liczyć na drapane...
Rozwiń
DawajDawaj
DawajDawaj (30 czerwca 2011 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze, w końcu będzie można kupić porządne meble anie te malutkie sklejki do bloków z Abry itp...
Rozwiń
kapsel
kapsel (30 czerwca 2011 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='OnLbn' timestamp='1309459169' post='496224']
Ja będę kupował. A pracę każdy ma taką na jaką zasłużył.
[/quote]

No właśnie.. Albo jaką mu rodzice załatwili!

A skąd Szwedzi mają działki nad Zalewem??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!