niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Ile dzisiejsi 35-latkowie i starsi dostaną emerytury? Wkrótce przyjdą do nich listy z ZUS

Dodano: 17 czerwca 2016, 15:07
Autor: Paweł Puzio

Dziś połowa emerytów otrzymuje świadczenie w przedziale od 1000 do 2000 zł
Dziś połowa emerytów otrzymuje świadczenie w przedziale od 1000 do 2000 zł

Z listu ZUS 35-latkowie i starsi dowiedzą się za kilka dni, ile emerytury dostaną od państwa

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. – Nie wyrzucajmy tego listu do kosza, pochylmy się nad nim i uważne przeczytajmy treść korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości każdego z nas – mówi Maciej Raszewski, główny specjalista z lubelskiego oddziału ZUS.

Korespondencję otrzyma ok. 20 mln ubezpieczonych Polaków, prawie milion w województwie lubelskim. – W liście znajdziemy informację o zgromadzonych przez lata pracy składkach. Warto zweryfikować, czy kwota składek, o której informuje ZUS, zgadza się z naszą wiedzą o nich. Jeżeli jest ich za mało, to o brakujące składki należy zapytać pracodawcę – radzi Raszewski.

List z ZUS otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 roku, kto choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie – na jego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę.

Każdy z nas dowie się również, jak wysoka jest pula składek na subkoncie, czyli w swego rodzaju II filarze w ZUS. Będzie również informacja o wysokości składek przekazanych do OFE.

Jeżeli adresat korespondencji z ZUS do 31 grudnia 2015 r. ukończył 35 lat, to otrzyma też wyliczenie hipotetycznej emerytury.I tu czeka ubezpieczonych kolejna nowość, bo ZUS poda te wyliczenia w trzech wariantach.  – Pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o to, co dotychczas zgromadził na koncie emerytalnym. Słowem: dziś kończy pracę i do osiągnięcia wieku emerytalnego nie pracuje – wyjaśnia Raszewski. 

Drugi wariant to kwota, którą otrzymałby pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i nadal odprowadzał składki w średniej wysokości, ustalonej z okresu ubezpieczenia od 1999 r. – Trzeci wariant, tegoroczna nowość, to wysokość hipotetycznej emerytury należnej z konta i subkonta emerytalnego – dodaje Raszewski. 

Według danych ZUS, 5,7 proc. emerytów pobiera świadczenie niższe niż 1000 zł brutto. Połowa otrzymuje świadczenie w przedziale od 1000 do 2000 zł. Dla 44,3 proc. emerytów wypłacana jest kwota wyższa niż 2000 zł brutto.

Wysokość nowych emerytur z ZUS zależy głównie od wysokości opłacanych składek. Długość stażu pracy, lata składkowe i nieskładkowe, nie są brane pod uwagę.

• Otrzymałeś list z ZUS? Napisz do nas anonimowo, ile lat pracowałeś, jakiej wysokości składki widnieją
na twoim koncie i jaką masz prognozowaną emeryturę: puzio@dziennikwschodni.pl

Czytaj więcej o: Lublin ZUS emerytura
precz z klamcami
gfgf
Nie emerytka
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

precz z klamcami
precz z klamcami (18 czerwca 2016 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
użytkownik niezarejestrowany napisał:
niech odkładają na emeryturę z 500+ by nie zdechnąć z głodu. dobrze się mieć będą prokuratorzy,sędziowie no i oczywiście wybrańcy narodu posłowie,senatorzy ,europosłowie. im nie grozi bieda.
kuźwa 500+ dopiero teraz dostają, wcześniej myśmy za***ali za jałmużnę na swoje dzieci , ***y rząd od lat, buy ich szlag trafił, nienawidze tego ***ego kraju
Rozwiń
gfgf
gfgf (18 czerwca 2016 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
użytkownik niezarejestrowany napisał:
wszystkim do tej pory rządzącym zawsze zależało na tym żeby ryć do zdechu i nie nacieszyć się emeryturą !
to w takim układzie my jesteśmyy idioci, że sobie pozwalamy na takie nas traktowanie, bo jak mam zdychać z glodu to jestem w stanie wziąść coś ostrego i walczyć na smierć na zycie, bo i tak zdechnę z głodu. rząd ma pieniądze, 500+ za leżenie się i ***enie i rozmnażanie jak króliki dają
Rozwiń
Nie emerytka
Nie emerytka (18 czerwca 2016 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie w punkt! Święta prawda.
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2016 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech odkładają na emeryturę z 500+ by nie zdechnąć z głodu. Dobrze się mieć będą prokuratorzy,sędziowie no i oczywiście wybrańcy narodu posłowie,senatorzy ,europosłowie. Im nie grozi bieda.
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2016 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co by nie mówić ZUS jest instytucja złodziejską chronioną przez państwo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!