Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2008 r.
21:43
Edytuj ten wpis

Ile kosztuje studenckie życie

0 3 A A

Co najmniej 1 tysiąc zł miesięcznie musi wydać osoba spoza miasta, która studiuje w stolicy naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak wynika z zestawienia kosztów życia studenckiego w 10 największych ośrodków akademickich w kraju.

Raport przygotowała właśnie "Gazeta Prawna”, tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Gazeta wzięła pod uwagę wydatki, które koniecznie studenci muszą ponieść (zakwaterowanie, wyżywienie, komunikacja), a także koszty dodatkowe (rozrywka czy rachunek za telefon komórkowy). We wszystkich statystykach Lublin plasuje się w połowie stawki.

Mieszkamy

W korzystniejszej finansowo sytuacji są ci, dla których wystarczy miejsca w akademikach. Bo, jak mówią przedstawiciele największych lubelskich uczelni, chętnych jest co roku dwa razy więcej niż miejsc.

Nic dziwnego, skoro w akademiku można mieszkać już za 200 zł. A najtańszy pokój na stancji blisko uczelni to co najmniej 300 zł. - Razem z dwiema koleżankami wynajmuję mieszkanie na LSM, czyli kawałek od uniwersytetu - mówi Anita Starosta, studentka KUL. - Płacimy miesięcznie 1,5 tys. zł. Na jedną osobę wychodzi więc po 500 zł. Sporo.

Jemy

Student musi też jeszcze coś zjeść. Niektóre lubelskie uczelnie (KUL czy politechnika) prowadzą stołówki, w których obiad kosztuje w granicach 8 zł. Studentom UMCS zostają barki, gdzie jest niewiele drożej. Miesięcznie to koszt rzędu 300 zł.

Można też żyć własnym sumptem. - Przywożę gotowe jedzenie z domu rodzinnego, a w Lublinie tylko je odgrzewam. Albo sam sobie coś gotuję - wyjaśnia Tomasz Murawski z Politechniki Lubelskiej. - Zawsze to trochę taniej niż jedzenie na mieście.

Jeździmy

Do tego trzeba doliczyć komunikację miejską. Tu Lublin wypada nieźle na tle kraju. Miesięczny bilet studencki na wszystkie linie kosztuje u nas 40 zł 50 groszy. Taniej jest tylko w Warszawie (39 zł) i Wrocławiu (40 zł). Ale już Łódź, Szczecin, Bydgoszcz, Poznań czy Kraków są droższe.

Studiujemy

Do tego trzeba doliczyć książkę, ksero, a czasami także opłaty za "poprawkę” czy "warunek”.
Tyle wydatków obowiązkowych.

Rozrywamy się...

Ale przecież nie samą nauką student żyje. Kino lub teatr to średnio 23 zł. Na to drugie niewielu może sobie jednak pozwolić, szczególnie w Warszawie, gdzie ceny sięgają nawet 80 zł za bilet. Korzystniej wygląda to w Lublinie czy Bydgoszczy, gdzie takie wyjście kosztuje kolejno 10-20 i 14-18 zł.

Dla niektórych obowiązkowe jest wyjście do klubu studenckiego. Przy założeniu, że wychodzi się raz w tygodniu i wypija około dwóch piw (po 0,5 l) - kosztuje to miesięcznie nawet 72 zł w Warszawie. W Lublinie jest trochę taniej - poniżej 50 zł.

…i ubieramy

Do tego dochodzą koszty związane z zakupem ubrań czy wydatkami ponadplanowymi.
Miesięczna kwota wydatków może więc przekroczyć
2 tys. zł.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ema / 19 września 2008 o 15:11
100dentka napisał:
"DAJĘ WAM CIAŁO SWOJE NA POKARM..."

Najwyraźniej sami KUL-awi chcą zarobić na 100fentach, bo zrobili wyliczankę. Nigdy w zyciu nie zrobią wyliczanki ile wynosiło "bóg zapłać" w ciagu całego roku np. 2008!
Najlepiej i najtaniej studia wypadają na KUL-awym University, bo: KUL-awy 100dent (100dentka też) może posilić się za darmo: ciałem pańskim, krwią pańską, słowem bożym... czyż to nie cudowne. 100diowanie na KUL-awym university niczym nie różni sie od bezrobocia - im tyle samo zostało!
O czym z powodzeniem informuje KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SLOOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY>

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)


Nie zgadzam się! Widać, ze osoba pisząca ten post nic nie wie o studiowanie na KULu i życiu studenckim
Współczuje takich ciasnych poglądów!


Nie zgadzam się! Widać, ze osoba pisząca ten post nic nie wie o studiowanie na KULu i życiu studenckim
Współczuje takich ciasnych poglądów! rozwiń
Avatar
xxx / 19 września 2008 o 13:07
Dobre!!!!
Avatar
100dentka / 18 września 2008 o 11:30
"DAJĘ WAM CIAŁO SWOJE NA POKARM..."

Najwyraźniej sami KUL-awi chcą zarobić na 100fentach, bo zrobili wyliczankę. Nigdy w zyciu nie zrobią wyliczanki ile wynosiło "bóg zapłać" w ciagu całego roku np. 2008!
Najlepiej i najtaniej studia wypadają na KUL-awym University, bo: KUL-awy 100dent (100dentka też) może posilić się za darmo: ciałem pańskim, krwią pańską, słowem bożym... czyż to nie cudowne. 100diowanie na KUL-awym university niczym nie różni sie od bezrobocia - im tyle samo zostało!
O czym z powodzeniem informuje KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SLOOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY>

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
"DAJĘ WAM CIAŁO SWOJE NA POKARM..."

Najwyraźniej sami KUL-awi chcą zarobić na 100fentach, bo zrobili wyliczankę. Nigdy w zyciu nie zrobią wyliczanki ile wynosiło "bóg zapłać" w ciagu całego roku np. 2008!
Najlepiej i najtaniej studia wypadają na KUL-awym University, bo: KUL-awy 100dent (100dentka też) może posilić się za darmo: ciałem pańskim, krwią pańską, słowem bożym... czyż to nie cudowne. 100diowanie na KUL-awym university niczym nie różni sie od bezrobocia - im tyle samo zostało!
O c... rozwiń
Avatar
ema / 19 września 2008 o 15:11
100dentka napisał:
"DAJĘ WAM CIAŁO SWOJE NA POKARM..."

Najwyraźniej sami KUL-awi chcą zarobić na 100fentach, bo zrobili wyliczankę. Nigdy w zyciu nie zrobią wyliczanki ile wynosiło "bóg zapłać" w ciagu całego roku np. 2008!
Najlepiej i najtaniej studia wypadają na KUL-awym University, bo: KUL-awy 100dent (100dentka też) może posilić się za darmo: ciałem pańskim, krwią pańską, słowem bożym... czyż to nie cudowne. 100diowanie na KUL-awym university niczym nie różni sie od bezrobocia - im tyle samo zostało!
O czym z powodzeniem informuje KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SLOOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY>

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)


Nie zgadzam się! Widać, ze osoba pisząca ten post nic nie wie o studiowanie na KULu i życiu studenckim
Współczuje takich ciasnych poglądów!


Nie zgadzam się! Widać, ze osoba pisząca ten post nic nie wie o studiowanie na KULu i życiu studenckim
Współczuje takich ciasnych poglądów! rozwiń
Avatar
xxx / 19 września 2008 o 13:07
Dobre!!!!
Avatar
100dentka / 18 września 2008 o 11:30
"DAJĘ WAM CIAŁO SWOJE NA POKARM..."

Najwyraźniej sami KUL-awi chcą zarobić na 100fentach, bo zrobili wyliczankę. Nigdy w zyciu nie zrobią wyliczanki ile wynosiło "bóg zapłać" w ciagu całego roku np. 2008!
Najlepiej i najtaniej studia wypadają na KUL-awym University, bo: KUL-awy 100dent (100dentka też) może posilić się za darmo: ciałem pańskim, krwią pańską, słowem bożym... czyż to nie cudowne. 100diowanie na KUL-awym university niczym nie różni sie od bezrobocia - im tyle samo zostało!
O czym z powodzeniem informuje KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SLOOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY>

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
"DAJĘ WAM CIAŁO SWOJE NA POKARM..."

Najwyraźniej sami KUL-awi chcą zarobić na 100fentach, bo zrobili wyliczankę. Nigdy w zyciu nie zrobią wyliczanki ile wynosiło "bóg zapłać" w ciagu całego roku np. 2008!
Najlepiej i najtaniej studia wypadają na KUL-awym University, bo: KUL-awy 100dent (100dentka też) może posilić się za darmo: ciałem pańskim, krwią pańską, słowem bożym... czyż to nie cudowne. 100diowanie na KUL-awym university niczym nie różni sie od bezrobocia - im tyle samo zostało!
O c... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!