niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Ile przystanków jedziesz, tyle zapłacisz za bilet? Szykuje się rewolucja przy kasownikach

Dodano: 13 grudnia 2017, 06:39
Autor: Dominik Smaga

Jednym z rozważanych pomysłów będzie wprowadzenie mechanizmu „tyle płacisz, ile jedziesz”
Jednym z rozważanych pomysłów będzie wprowadzenie mechanizmu „tyle płacisz, ile jedziesz” (fot. Maciej Kaczanowski)

O wprowadzenie biletu 15-minutowego w cenie 2 zł prosi prezydenta jedna z radnych PiS. Prezydent odrzuca pomysł, ale zapowiada znacznie dalej idące zmiany cennika, w grę może wchodzić nawet uzależnienie opłaty od liczby przejechanych przystanków.

Ważną sprawą dla lublinian jest możliwość korzystania z taniej komunikacji – pisze do prezydenta radna Małgorzata Suchanowska (PiS), która upomina się o wprowadzenie biletu 15-minutowego. Jako wzór do naśladowania wskazuje Wrocław, który niedawno rozszerzył swój cennik o taki właśnie bilet. Radna chce, by Lublin zrobił to samo i proponuje nawet cenę: 2 zł.

Z pisma radnej wynika, że liczy ona na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie się korków, jeśli część kierowców z prywatnych samochodów przesiądzie się do autobusów. Wrocław spodziewał się raczej, że nowym biletem przekona nie tyle kierowców, co pieszych.

– Tych, którzy dzisiaj, mając do przejazdu jeden lub dwa przystanki, decydują się na podróż pieszo – mówił na wrześniowym posiedzeniu wrocławskich radnych Lech Filipiak z tamtejszego Urzędu Miasta.

– Porównanie naszego systemu do wrocławskiego nie jest trafne, bowiem każde miasto ma swoją specyfikę – podkreśla Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina, który nie podchwycił pomysłu radnej. – System taryfowy został tak skonstruowany, by stanowił całość, zawierał propozycje dla różnych grup podróżnych. Poprzedzony był analizą, badaniami i dostosowaniem do rynku. Wprowadzanie do systemu pojedynczego biletu nie jest więc zasadne.

– Funkcjonująca obecnie taryfa biletowa została zaakceptowana przez pasażerów, nie mamy sygnałów dotyczących potrzeby wprowadzenia biletów czasowych o tak krótkim czasie ważności – stwierdza Anna Zalewska z Zarządu Transportu Miejskiego. Podkreśla, że bilet 15-minutowy na niewiele w Lublinie się przyda. – Umożliwi pokonanie jedynie krótkich odległości – dodaje Zalewska, zwracając uwagę na to, że w mieście nie ma jeszcze sieci wydzielonych buspasów.

Zmiany jednak będą i to duże. – Jednym z rozważanych pomysłów będzie wprowadzenie mechanizmu „tyle płacisz, ile jedziesz” – przyznaje rzeczniczka prezydenta. – Rozważane jest wprowadzenie na przykład taryfy przystankowej – uzupełnia Zalewska i dodaje, że zmiany będą towarzyszyć całkowitej wymianie systemu biletu elektronicznego. – Wdrożenie systemu nastąpi w 2019 r. i wtedy będziemy pracować nad ustalaniem taryfy.

Natomiast już na początku przyszłego roku ZTM planuje ogłosić tzw. dialog techniczny, żeby rozeznać się w możliwych rozwiązaniach. Przetarg na nowy system ma być ogłoszony w połowie 2018 r.

>>>

Zobacz także: Iluminacje świąteczne w Lublinie

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(54) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 grudnia 2017 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powyższy artykuł daje do zrozumienia jak "władza" samorządowa jest oderwana od rzeczywistości. Bilet 15 minutowy...... jak to rozumieć i jak liczyć kiedy bywa że taki autobus 10 minut stoi w korku ? Za 50% korków w mieście odpowiedzialne są kolejne samorządy które zakorkowały Miasto błędnymi decyzjami podjętymi w sprawach rozwiązań komunikacyjnych. Pani Suchanowska - wie Pani czym może się skończyć ta propozycja ? a no tym że w zakorkowanym śródmieściu będziemy płacili 2 zł za przejazd od przystanku do przystanku.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2017 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co " tyle płacisz,ile jedziesz" na przykład jedziesz 15-25 przystanków płacisz 15-25 zł.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2017 o 03:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas to pieniądz. Stracony czas na przystanku... bezcenne.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2017 o 00:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
idioci nie potrafią liczyć - samochodem taniej !!!
Rozwiń
marian123123
marian123123 (13 grudnia 2017 o 23:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Janusz napisał:
Nie wiem co by się musiało stać, żebym przesiadł się z samochodu do autobusu. Obecnie, gdy mam do pracy na 8, wystarczy że wsiądę w samochód o godzinie 7.45 i jestem na miejscu właśnie na 8 - jadę kilka km co prawda w korku, ale w przeliczeniu na paliwo wynosi mnie ok 2 zł za jedną stronę. Gdybym tą podróż miał odbyć autobusem musiałbym wyjść o 7.15, dojść na przystanek na 7.25 i wsiąść w autobus o 7.30, jechać okrężną drogą do około 7.50 i potem jeszcze drałować  przystanku do firmy ze 10 minut. A bilet w 1 stronę to koszt 3,20... Nie policzę nawet drogi powrotnej, bo o 16 są takie korki, że tylko korzystając z uliczek osiedlowych i skrótów jestem w stanie wrócić do domu autem w niecałem 20 minut...
 O biletach okresowych słyszałeś ? Przelicz sobie koszt dzienny jazdy na 5-cio miesięcznym i zobaczysz, że autobusem taniej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (54)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!