Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2017 r.
6:39

Ile przystanków jedziesz, tyle zapłacisz za bilet? Szykuje się rewolucja przy kasownikach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
253 54 A A
Jednym z rozważanych pomysłów będzie wprowadzenie mechanizmu „tyle płacisz, ile jedziesz”
Jednym z rozważanych pomysłów będzie wprowadzenie mechanizmu „tyle płacisz, ile jedziesz” (fot. Maciej Kaczanowski)

O wprowadzenie biletu 15-minutowego w cenie 2 zł prosi prezydenta jedna z radnych PiS. Prezydent odrzuca pomysł, ale zapowiada znacznie dalej idące zmiany cennika, w grę może wchodzić nawet uzależnienie opłaty od liczby przejechanych przystanków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ważną sprawą dla lublinian jest możliwość korzystania z taniej komunikacji – pisze do prezydenta radna Małgorzata Suchanowska (PiS), która upomina się o wprowadzenie biletu 15-minutowego. Jako wzór do naśladowania wskazuje Wrocław, który niedawno rozszerzył swój cennik o taki właśnie bilet. Radna chce, by Lublin zrobił to samo i proponuje nawet cenę: 2 zł.

Z pisma radnej wynika, że liczy ona na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie się korków, jeśli część kierowców z prywatnych samochodów przesiądzie się do autobusów. Wrocław spodziewał się raczej, że nowym biletem przekona nie tyle kierowców, co pieszych.

– Tych, którzy dzisiaj, mając do przejazdu jeden lub dwa przystanki, decydują się na podróż pieszo – mówił na wrześniowym posiedzeniu wrocławskich radnych Lech Filipiak z tamtejszego Urzędu Miasta.

– Porównanie naszego systemu do wrocławskiego nie jest trafne, bowiem każde miasto ma swoją specyfikę – podkreśla Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina, który nie podchwycił pomysłu radnej. – System taryfowy został tak skonstruowany, by stanowił całość, zawierał propozycje dla różnych grup podróżnych. Poprzedzony był analizą, badaniami i dostosowaniem do rynku. Wprowadzanie do systemu pojedynczego biletu nie jest więc zasadne.

– Funkcjonująca obecnie taryfa biletowa została zaakceptowana przez pasażerów, nie mamy sygnałów dotyczących potrzeby wprowadzenia biletów czasowych o tak krótkim czasie ważności – stwierdza Anna Zalewska z Zarządu Transportu Miejskiego. Podkreśla, że bilet 15-minutowy na niewiele w Lublinie się przyda. – Umożliwi pokonanie jedynie krótkich odległości – dodaje Zalewska, zwracając uwagę na to, że w mieście nie ma jeszcze sieci wydzielonych buspasów.

Zmiany jednak będą i to duże. – Jednym z rozważanych pomysłów będzie wprowadzenie mechanizmu „tyle płacisz, ile jedziesz” – przyznaje rzeczniczka prezydenta. – Rozważane jest wprowadzenie na przykład taryfy przystankowej – uzupełnia Zalewska i dodaje, że zmiany będą towarzyszyć całkowitej wymianie systemu biletu elektronicznego. – Wdrożenie systemu nastąpi w 2019 r. i wtedy będziemy pracować nad ustalaniem taryfy.

Natomiast już na początku przyszłego roku ZTM planuje ogłosić tzw. dialog techniczny, żeby rozeznać się w możliwych rozwiązaniach. Przetarg na nowy system ma być ogłoszony w połowie 2018 r.

>>>

Zobacz także: Iluminacje świąteczne w Lublinie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 11:25
+1
Prędzej przydałby się bilet 72 godzinny, lub jakiś weekendowy ważny od piątku do niedzieli. Bardzo wygodna forma dla weekendowych turystów.
Avatar
rodzina na swoim / 13 grudnia 2017 o 07:57
+1
undefined napisał:
KODziarze i UBywatele oraz inna komusza swołocz nie szturmują czołgami dzisiaj URSUSA i FSC??
 Są internowani u mamusi w resortowej willi załatwionej przez dziadka klaksteina z Odessy na żoliborzu.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2017 o 20:16
Powyższy artykuł daje do zrozumienia jak "władza" samorządowa jest oderwana od rzeczywistości. Bilet 15 minutowy...... jak to rozumieć i jak liczyć kiedy bywa że taki autobus 10 minut stoi w korku ? Za 50% korków w mieście odpowiedzialne są kolejne samorządy które zakorkowały Miasto błędnymi decyzjami podjętymi w sprawach rozwiązań komunikacyjnych. Pani Suchanowska - wie Pani czym może się skończyć ta propozycja ? a no tym że w zakorkowanym śródmieściu będziemy płacili 2 zł za przejazd od przystanku do przystanku.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 16:17
Po co " tyle płacisz,ile jedziesz" na przykład jedziesz 15-25 przystanków płacisz 15-25 zł.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 03:39
Czas to pieniądz. Stracony czas na przystanku... bezcenne.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 00:23
idioci nie potrafią liczyć - samochodem taniej !!!
Avatar
marian123123 / 13 grudnia 2017 o 23:44
Janusz napisał:
Nie wiem co by się musiało stać, żebym przesiadł się z samochodu do autobusu. Obecnie, gdy mam do pracy na 8, wystarczy że wsiądę w samochód o godzinie 7.45 i jestem na miejscu właśnie na 8 - jadę kilka km co prawda w korku, ale w przeliczeniu na paliwo wynosi mnie ok 2 zł za jedną stronę. Gdybym tą podróż miał odbyć autobusem musiałbym wyjść o 7.15, dojść na przystanek na 7.25 i wsiąść w autobus o 7.30, jechać okrężną drogą do około 7.50 i potem jeszcze drałować  przystanku do firmy ze 10 minut. A bilet w 1 stronę to koszt 3,20... Nie policzę nawet drogi powrotnej, bo o 16 są takie korki, że tylko korzystając z uliczek osiedlowych i skrótów jestem w stanie wrócić do domu autem w niecałem 20 minut...
 O biletach okresowych słyszałeś ? Przelicz sobie koszt dzienny jazdy na 5-cio miesięcznym i zobaczysz, że autobusem taniej.
 O biletach okresowych słyszałeś ? Przelicz sobie koszt dzienny jazdy na 5-cio miesięcznym i zobaczysz, że autobusem taniej. rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 21:40
Już jest zielona fala na koszt podatników, a teraz będą inteligentne kasowniki. Na pewno przyjezdni będą doskonale wiedzieć ile jest przystanków od A do Z, biorąc pod uwagę, że np. będą musieli się przesiąść, a nazwy przystankow nie odpowiadają przecież nazwie ulic, gdyż czasami są na nich ulice boczne, a nie ma tej, przy której jest przystanek (np.Grabskiego).
Avatar
Majka / 13 grudnia 2017 o 21:10
Płacisz 4 złote za możliwość przejechania przez wszystkie przystanki pierwszej strefy w Lublinie czy za te, które się znajdują na trasie autobusu? No właśnie.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 20:59
tak chcę 2 zł, i chętnie pójdę dalej pieszko.......
Avatar
Gość / 15 grudnia 2017 o 20:16
Powyższy artykuł daje do zrozumienia jak "władza" samorządowa jest oderwana od rzeczywistości. Bilet 15 minutowy...... jak to rozumieć i jak liczyć kiedy bywa że taki autobus 10 minut stoi w korku ? Za 50% korków w mieście odpowiedzialne są kolejne samorządy które zakorkowały Miasto błędnymi decyzjami podjętymi w sprawach rozwiązań komunikacyjnych. Pani Suchanowska - wie Pani czym może się skończyć ta propozycja ? a no tym że w zakorkowanym śródmieściu będziemy płacili 2 zł za przejazd od przystanku do przystanku.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 16:17
Po co " tyle płacisz,ile jedziesz" na przykład jedziesz 15-25 przystanków płacisz 15-25 zł.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 03:39
Czas to pieniądz. Stracony czas na przystanku... bezcenne.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 00:23
idioci nie potrafią liczyć - samochodem taniej !!!
Avatar
marian123123 / 13 grudnia 2017 o 23:44
Janusz napisał:
Nie wiem co by się musiało stać, żebym przesiadł się z samochodu do autobusu. Obecnie, gdy mam do pracy na 8, wystarczy że wsiądę w samochód o godzinie 7.45 i jestem na miejscu właśnie na 8 - jadę kilka km co prawda w korku, ale w przeliczeniu na paliwo wynosi mnie ok 2 zł za jedną stronę. Gdybym tą podróż miał odbyć autobusem musiałbym wyjść o 7.15, dojść na przystanek na 7.25 i wsiąść w autobus o 7.30, jechać okrężną drogą do około 7.50 i potem jeszcze drałować  przystanku do firmy ze 10 minut. A bilet w 1 stronę to koszt 3,20... Nie policzę nawet drogi powrotnej, bo o 16 są takie korki, że tylko korzystając z uliczek osiedlowych i skrótów jestem w stanie wrócić do domu autem w niecałem 20 minut...
 O biletach okresowych słyszałeś ? Przelicz sobie koszt dzienny jazdy na 5-cio miesięcznym i zobaczysz, że autobusem taniej.
 O biletach okresowych słyszałeś ? Przelicz sobie koszt dzienny jazdy na 5-cio miesięcznym i zobaczysz, że autobusem taniej. rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 21:40
Już jest zielona fala na koszt podatników, a teraz będą inteligentne kasowniki. Na pewno przyjezdni będą doskonale wiedzieć ile jest przystanków od A do Z, biorąc pod uwagę, że np. będą musieli się przesiąść, a nazwy przystankow nie odpowiadają przecież nazwie ulic, gdyż czasami są na nich ulice boczne, a nie ma tej, przy której jest przystanek (np.Grabskiego).
Avatar
Majka / 13 grudnia 2017 o 21:10
Płacisz 4 złote za możliwość przejechania przez wszystkie przystanki pierwszej strefy w Lublinie czy za te, które się znajdują na trasie autobusu? No właśnie.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 20:59
tak chcę 2 zł, i chętnie pójdę dalej pieszko.......
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 20:49
W porównaniu do zarobków lublinian bilety autobusowe są po prostu zbyt drogie. Nawet okazjonalna "przejażdżka" w obie strony za 7,40 to jakaś paranoja. Jeszcze niedawno bilet dobowy można było kupić za 10 czy 15 pln... Przy takich stawkach niestety, ale wybór pada na auto bo jest zwyczajnie taniej...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 19:20
ok 25 przystankow z przesiadka, bedzie trzeba zrobic rewolucje i sie przesiasc do auta.
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 4

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 1

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 61

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina