sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Niektórzy sprzedawcy jak chcą ustalają kaucje. W jednych sklepach wynosi ona 50, a w innych -- 20 groszy

W jednym ze sklepów pod Lublinem kupowałem piwo - opowiada nasz Czytelnik. - Ekspedientka zażądała po 50 groszy kaucji za butelkę. Czy to nie za dużo?
- Mamy ustaloną stałą kaucję za butelki po piwie - mówi Czesław Szczepaniak, prezes zarządu "Perła” Browary Lubelskie SA. - Wynosi ona 40 groszy. Większość naszych odbiorców to hurtownie i tu nie może być innych kwot. Także w sklepach, z którymi bezpośrednio współpracujemy, możemy zagwarantować taką wysokość opłaty za butelkę. W innych już nie.
- Grupa "Żywiec” przeszła na nowy typ butelek (master). Mają one ustaloną wartość księgową na 35 groszy. I taka powinna być za nie kaucja w sklepach - wyjaśnia Jacek Pawlak, dyrektor handlowy HBC (dystrybutor piw z grupy żywieckiej). - Taką kwotę podajemy też na butelkach z piwem "EB”.
W większych lubelskich sklepach nie ma problemu z wysokością kaucji.
- Przyjmujemy tylko takie butelki, w jakich sprzedajemy piwo. Kaucja wynosi 40 groszy - wyjaśnia Ewa Wodowska, kierownik działu handlowego w sklepie "Aldik”. - Wyjątki dotyczą nietypowych butelek, np. po "Zwierzyńcu” czy "Żywcu”. Są po 35 groszy.
- U nas wysokość kaucji jest jasno ustalona - mówi Anna Bogusław, ze sklepu "Merkuriusz”. - Nowy typ butelek po piwie - 35 groszy, po winie - 45 groszy, a stare butelki od piwa - 20 groszy. Stosowna informacja jest umieszczona w widocznym miejscu. Butelki przyjmujemy tylko na wymianę.
Inaczej sprawa wygląda w punktach skupu surowców wtórnych. - Skupujemy tylko butelki po wódce o poj. 0,75 l - zastrzega Jadwiga Pawelec ze Spółdzielni Pracy "Oszczędność”. - Dlaczego? Ani rozlewnie, ani polmosy nie biorą od nas innych. Taka sytuacja jest od roku. Wcześniej Browary Lubelskie skupowały butelki po piwie, Milejów też brał. Teraz nawet z butelkami po nałęczowiance 0,33 l nie idą.
Za jedną butelkę od wódki (0,75 l) dostaniemy w skupie... 5 groszy. Dziesięć punktów spółdzielni "Oszczędność” przyjmuje miesięcznie ok. 10 tys. butelek.
- Jeżeli handlujemy z jakimś sklepem, to odbieramy puste butelki. Nie prowadzimy natomiast otwartego, ogólnodostępnego skupu butelek - dodaje C. Szczepaniak. - Dziwią mnie natomiast te praktyki z zawyżaniem kaucji. To działanie na szkodę naszego klienta i może przyjrzymy się temu bliżej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!