wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Zarobki w woj. lubelskim: Gdzie dostaniemy najwięcej, a gdzie najmniej?

Dodano: 18 maja 2015, 07:00

W spółce Lubelski Węgiel Bogdanka przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ub. roku wyniosło 7373,90 zł
W spółce Lubelski Węgiel Bogdanka przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ub. roku wyniosło 7373,90 zł

Najlepiej pracować w Lublinie lub powiecie łęczyńskim. Wynagrodzenia są tu najwyższe. Najsłabiej płacą w powiecie kraśnickim.

Przeciętne zarobki w woj. lubelskim w 2014 roku wyniosły 3,1 tys. zł brutto. Pierwsze miejsce w rankingu stworzonym przez firmę Sedlak&Sedlak na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zajęły powiat łęczyński i Lublin – w obu przypadkach mediana* wyniosła 3,4 tys. zł. Swoją pozycję pow. łęczyński zawdzięcza przede wszystkim działającej na jego terenie spółce Lubelski Węgiel Bogdanka.

Na koniec 2014 roku w górniczym potentacie zatrudnienie znajdowało 5,8 tys. osób. W dokumencie podsumowującym ubiegły rok spółka poinformowała, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło dokładnie 7373,90 zł. Gmina Puchaczów, w której położona jest kopalnia Bogdanka, uznawana jest za jedną z najbogatszych w Polsce.

Jednak niższe niż zwykle wydobycie węgla zmusza zarząd Bogdanki do radykalnych kroków. Do końca roku zatrudnienie zmniejszy się o 350 osób. Redukcja dotyczy przede wszystkim pracowników zatrudnionych w ramach umów czasowych. Zarząd kopalni zapowiedział też obniżenie średniego poziomu wynagrodzenia o ok. 2 proc. wobec 2014 r.

Ex aequo na pierwszym miejscu znalazło się miasto Lublin (na prawach powiatu). Mediana wyniosła tu 3,4 tys. zł, ale aż 25 proc. respondentów wskazało, że zarabiało powyżej 5 tys. zł.
– W Lublinie mamy wiele małych, ale prężnych firm, oferujących niezłe zarobki. Funkcjonują one dobrze, są innowacyjne i aktywne nie tylko na rynku lubelskim, ale też w innych miastach, a nawet na rynkach europejskich – mówi prof. Marian Żukowski, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania na KUL. – Ale generalnie najwyższe średnie płace występują tam, gdzie działają duże firmy – dodaje.

Potwierdza się to w powiecie puławskim, któremu także przypadło miejsce na podium. Tutaj mediana wynosi równo 3 tys. zł, a największym pracodawcą są Zakłady Azotowe Puławy. W puławskiej spółce zatrudnionych jest ponad 3,3 tys. osób. Przeciętne wynagrodzenie w 2014 roku wynosiło 5,49 tys. zł.

Na podobnym poziomie – mediana 3 tys. zł – są zarobki w pow. świdnickim i w Białej Podlaskiej.
Z kolei miejsca, w których zarabia się gorzej, to m. in. powiat kraśnicki (mediana 2,6 tys. zł), Zamość (2,7 tys. zł) czy powiat biłgorajski (2,8 tys. zł).

– Przyczyną są mniejsze możliwości zaoferowania czy podjęcia pracy w takich miejscowościach. Wpływ na wynagrodzenie mają również niższe koszty utrzymania – uważa prof. Żukowski. – Trzeba też pamiętać, że istnieje tzw. szara strefa. Na przykład część osób dorabia na granicy, a te dochody nie są ujęte w żadnych statystykach – dodaje.

Na największe zarobki w naszym regionie liczyć mogą informatycy (mediana 4,5 tys. zł), ekonomiści, osoby zatrudnione w branży telekomunikacyjnej czy budownictwie. Gorzej zarabia się w transporcie (2,6 tys. zł), usługach czy handlu.

Według danych GUS z końca marca tego roku, w woj. lubelskim było 119,9 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 13 proc.

• Mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50 proc. danych. Np.: jeżeli mediana wynosi 2 tys. zł, to znaczy, że wynagrodzenie połowy osób w danej grupie jest niższe, a połowy wyższe od 2 tys. zł.

ILE NAPRAWDĘ ZARABIAMY? WEŹ UDZIAŁ W BADANIU, OTRZYMASZ INDYWIDUALNY RAPORT 

Czytaj więcej o: praca pieniądze
zbyszek
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zbyszek
zbyszek (19 maja 2015 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Zakładach Azotowych,średnia 5900!!!Dziwne po 30 latach w ZA zarabiam 2500zł!!!Zróbcie sondaż wśród załogi,a nie dyrektorów i kierowników!!!

wiadome, że jest to średnia, która uwzględnia cały przekrój zarobków, ale fakt faktem w Azotach ogólnie zarabia się dobrze, porównaj sobie z innymi firemkami na terenie Puław, to jest tragedia:\

Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja pier.... ponad 9 lat ciężkiej brudnej pracy dołu(po każdym wyjezdzie na górę muszę 2 albo i 3 razy się namydlić i dokładnie zmyć ten czarny syf żeby wyjść z zakładu i wyglądać jak człowiek) a z 7373,90 zarabiam 3500-3700.kto mnie okrada???może resztę na konto żonie przelewają a ja nic nie wiem.niech oddzielą zarobki dołowych od powierzchni i w tedy się pochwalą naszą średnią a przestaniecie nam zazdrościć bo na prawdę nie ma czego.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Przeciętne wynagrodzenie w 2014 roku wynosiło 5,49 tys. zł." ale po odjęciu zarobków Zarządu tak ?
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie podacie danych o zarobkach w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Już ja się przynajmniej odgryzę przy wyborach prezydenckich i sejmowych. PO i PSL moich i moich koleżanek głosów nie dostanie. Czas na zmiany, czas przewietrzyć LUW w Lublinie z kolesi z poparciem partyjnym.
Rozwiń
pkierski
pkierski (18 maja 2015 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lubelskie ma najmniejszy pkb w polsce. Gorsze w całej unii pod tym względem(nieznacznie) są tylko dwa regiony w bułgarii i rumunii. Coś koło 30% średniej ue. Podczas, gdy mazowieckie ma 110% średniej unijnej. Wszystkie inne mają poniżej średniej.

Mazowieckiemu znacznie zawyża średnie Warszawa. Po odjęciu Warszawy to już nie jest tak różowo.

Ale czemu się dziwić - w końcu to w miastach (i to tych większych) koncentruje się przemysł i usługi o wysokiej wydajności. Na wsi przeważa rolnictwo, które w Polsce jest mocno niewydajne (ile ludzi zatrudnionych, a ile PKB wytwarza?). I tak to te statystyki można sobie mnożyć...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!