piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Zarobki w woj. lubelskim: Gdzie dostaniemy najwięcej, a gdzie najmniej?

Dodano: 18 maja 2015, 07:00

W spółce Lubelski Węgiel Bogdanka przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ub. roku wyniosło 7373,90 zł
W spółce Lubelski Węgiel Bogdanka przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ub. roku wyniosło 7373,90 zł

Najlepiej pracować w Lublinie lub powiecie łęczyńskim. Wynagrodzenia są tu najwyższe. Najsłabiej płacą w powiecie kraśnickim.

Przeciętne zarobki w woj. lubelskim w 2014 roku wyniosły 3,1 tys. zł brutto. Pierwsze miejsce w rankingu stworzonym przez firmę Sedlak&Sedlak na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zajęły powiat łęczyński i Lublin – w obu przypadkach mediana* wyniosła 3,4 tys. zł. Swoją pozycję pow. łęczyński zawdzięcza przede wszystkim działającej na jego terenie spółce Lubelski Węgiel Bogdanka.

Na koniec 2014 roku w górniczym potentacie zatrudnienie znajdowało 5,8 tys. osób. W dokumencie podsumowującym ubiegły rok spółka poinformowała, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło dokładnie 7373,90 zł. Gmina Puchaczów, w której położona jest kopalnia Bogdanka, uznawana jest za jedną z najbogatszych w Polsce.

Jednak niższe niż zwykle wydobycie węgla zmusza zarząd Bogdanki do radykalnych kroków. Do końca roku zatrudnienie zmniejszy się o 350 osób. Redukcja dotyczy przede wszystkim pracowników zatrudnionych w ramach umów czasowych. Zarząd kopalni zapowiedział też obniżenie średniego poziomu wynagrodzenia o ok. 2 proc. wobec 2014 r.

Ex aequo na pierwszym miejscu znalazło się miasto Lublin (na prawach powiatu). Mediana wyniosła tu 3,4 tys. zł, ale aż 25 proc. respondentów wskazało, że zarabiało powyżej 5 tys. zł.
– W Lublinie mamy wiele małych, ale prężnych firm, oferujących niezłe zarobki. Funkcjonują one dobrze, są innowacyjne i aktywne nie tylko na rynku lubelskim, ale też w innych miastach, a nawet na rynkach europejskich – mówi prof. Marian Żukowski, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania na KUL. – Ale generalnie najwyższe średnie płace występują tam, gdzie działają duże firmy – dodaje.

Potwierdza się to w powiecie puławskim, któremu także przypadło miejsce na podium. Tutaj mediana wynosi równo 3 tys. zł, a największym pracodawcą są Zakłady Azotowe Puławy. W puławskiej spółce zatrudnionych jest ponad 3,3 tys. osób. Przeciętne wynagrodzenie w 2014 roku wynosiło 5,49 tys. zł.

Na podobnym poziomie – mediana 3 tys. zł – są zarobki w pow. świdnickim i w Białej Podlaskiej.
Z kolei miejsca, w których zarabia się gorzej, to m. in. powiat kraśnicki (mediana 2,6 tys. zł), Zamość (2,7 tys. zł) czy powiat biłgorajski (2,8 tys. zł).

– Przyczyną są mniejsze możliwości zaoferowania czy podjęcia pracy w takich miejscowościach. Wpływ na wynagrodzenie mają również niższe koszty utrzymania – uważa prof. Żukowski. – Trzeba też pamiętać, że istnieje tzw. szara strefa. Na przykład część osób dorabia na granicy, a te dochody nie są ujęte w żadnych statystykach – dodaje.

Na największe zarobki w naszym regionie liczyć mogą informatycy (mediana 4,5 tys. zł), ekonomiści, osoby zatrudnione w branży telekomunikacyjnej czy budownictwie. Gorzej zarabia się w transporcie (2,6 tys. zł), usługach czy handlu.

Według danych GUS z końca marca tego roku, w woj. lubelskim było 119,9 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 13 proc.

• Mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50 proc. danych. Np.: jeżeli mediana wynosi 2 tys. zł, to znaczy, że wynagrodzenie połowy osób w danej grupie jest niższe, a połowy wyższe od 2 tys. zł.

ILE NAPRAWDĘ ZARABIAMY? WEŹ UDZIAŁ W BADANIU, OTRZYMASZ INDYWIDUALNY RAPORT 

Czytaj więcej o: praca pieniądze
zbyszek
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zbyszek
zbyszek (19 maja 2015 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Zakładach Azotowych,średnia 5900!!!Dziwne po 30 latach w ZA zarabiam 2500zł!!!Zróbcie sondaż wśród załogi,a nie dyrektorów i kierowników!!!

wiadome, że jest to średnia, która uwzględnia cały przekrój zarobków, ale fakt faktem w Azotach ogólnie zarabia się dobrze, porównaj sobie z innymi firemkami na terenie Puław, to jest tragedia:\

Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja pier.... ponad 9 lat ciężkiej brudnej pracy dołu(po każdym wyjezdzie na górę muszę 2 albo i 3 razy się namydlić i dokładnie zmyć ten czarny syf żeby wyjść z zakładu i wyglądać jak człowiek) a z 7373,90 zarabiam 3500-3700.kto mnie okrada???może resztę na konto żonie przelewają a ja nic nie wiem.niech oddzielą zarobki dołowych od powierzchni i w tedy się pochwalą naszą średnią a przestaniecie nam zazdrościć bo na prawdę nie ma czego.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Przeciętne wynagrodzenie w 2014 roku wynosiło 5,49 tys. zł." ale po odjęciu zarobków Zarządu tak ?
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie podacie danych o zarobkach w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Już ja się przynajmniej odgryzę przy wyborach prezydenckich i sejmowych. PO i PSL moich i moich koleżanek głosów nie dostanie. Czas na zmiany, czas przewietrzyć LUW w Lublinie z kolesi z poparciem partyjnym.
Rozwiń
pkierski
pkierski (18 maja 2015 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lubelskie ma najmniejszy pkb w polsce. Gorsze w całej unii pod tym względem(nieznacznie) są tylko dwa regiony w bułgarii i rumunii. Coś koło 30% średniej ue. Podczas, gdy mazowieckie ma 110% średniej unijnej. Wszystkie inne mają poniżej średniej.

Mazowieckiemu znacznie zawyża średnie Warszawa. Po odjęciu Warszawy to już nie jest tak różowo.

Ale czemu się dziwić - w końcu to w miastach (i to tych większych) koncentruje się przemysł i usługi o wysokiej wydajności. Na wsi przeważa rolnictwo, które w Polsce jest mocno niewydajne (ile ludzi zatrudnionych, a ile PKB wytwarza?). I tak to te statystyki można sobie mnożyć...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!