wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Ilu osób jeździ rowerami po Lublinie? Najczęściej używane trasy

Dodano: 18 czerwca 2015, 13:01

Rowerzyści w mieście zostali policzeni. Ulica Narutowicza i Bernardyńska nie są popularne. Ale jeśli ci rowerzyści jadą na Most Kultury – trafią w tłum. Doliczono się tam w ciągu godziny 213 cyklistów (fot. AS)
Rowerzyści w mieście zostali policzeni. Ulica Narutowicza i Bernardyńska nie są popularne. Ale jeśli ci rowerzyści jadą na Most Kultury – trafią w tłum. Doliczono się tam w ciągu godziny 213 cyklistów (fot. AS)

Kilka tysięcy rowerzystów przejeżdża w sobotę ścieżką nad Bystrzycą. 23 osoby w godzinę śmigają deptakiem i przez Bramę Krakowską. Są pory, gdy wszyscy rowerzyści jadą przez centrum chodnikiem a nie jezdnią. Miasto zbadało ruch rowerowy.

- Chcieliśmy wiedzieć jakie jest natężenie ruchu w najważniejszych punktach miasta. Zarówno na drogach rowerowych, pasach, ale i miejscach gdzie nie ma takiej infrastruktury – wyjaśnia Aleksander Wiącek, asystent prezydenta ds. polityki rowerowej. - W przyszłości będziemy mogli zrobić podobne badania i porównać je – dodaje.

Badania w 21 miejscach prowadzono w zeszłym miesiącu (między wtorkiem, a czwartkiem) przy dobrych warunkach atmosferycznych. W przypadku deszczu lub spadku temperatury były przekładane. W weekend badano ruch na trasie rekreacyjnej wzdłuż Bystrzycy.

Ilu chodnikiem?

Aż 139 rowerzystów odnotowano przy al. Unii Lubelskiej, w okolicach Tarasów Zamkowych. - To pokazuje, że droga rowerowa na tej ulicy się sprawdziła. Rowerzystów jest mnóstwo – komentuje Wiącek.

Rekordowy wynik padł na Moście Kultury, a dokładniej na skrzyżowaniu trasy rekreacyjnej wzdłuż Bystrzycy z trasą w ul. Zamojskiej i rowerzystami jadącymi do ronda pod Galą. Tu było ich 213 w ciągu godziny. Sporo również na al. Jana Pawła II przy przystanku os. Górki). W godzinę przejechało 173.

Z kolei na Krakowskim Przedmieściu (przy stacji roweru miejskiego) odnotowano 86 cyklistów. I tu jest problem, bo w zależności od godziny co drugi cyklista a nawet wszyscy liczeni - jechali chodnikiem.

- To jasny sygnał, że trzeba coś z tym zrobić i w jakiś sposób zachęcić rowerzystów do korzystania z ulicy – tłumaczy Wiącek. Jak tłumaczy mogłaby w tym pomóc kampania informacyjna, ale i np. ograniczenie prędkości na ulicy.

Tysiące na ścieżce

Bardzo duże natężenie ruchu odnotowano także na ścieżce rekreacyjnej wzdłuż Bystrzycy. Punkt pomiarowy znajdował się za wiaduktem kolejowym (rejon skrzyżowania z ul. Janowską).

 sobotę od godz. 8 do 22 przejechało tamtędy 2241 rowerzystów w kierunku zalewu, a w drugą stronę 2330. - Tu mamy spore natężenie na małej szerokości trasy. To pokazuje, że droga w przyszłości wymaga przebudowy lub rozbudowy – ocenia Wiącek. Jest także pomysł jak zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów w tym miejscu, którzy często jeżdżą obok siebie zamiast gęsiego, albo wjeżdżają na pas pieszych. - Chcemy namalować linię przerywaną na drodze rowerowej. To nie jest rozwiązanie idealne, ale stosowane bardzo często na drogach rowerowych na świecie – mówi Wiącek.

Problem z cyklistą

W pomiarach uwzględniono także rowerzystów jadących ze Starego Miasta na deptak i w drugą stronę. W Bramie Krakowskiej w ciągu godziny odnotowano 23 cyklistów. Rowerzyści na deptaku i Starym Mieście to znany od dawna problem. Jak go rozwiązać? - Myślę, że wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ul. Zielonej może pomóc – ocenia asystent prezydenta.

Badania natężenia pomogą ulepszyć ruch rowerzystów w mieście. - Szczegółowe dane opracujemy i udostępnimy. Na pewno poddamy je analizie, wyciągniemy wnioski i będziemy się starali podejmować działania – tłumaczy Aleksander Wiącek.

Adam
Paweł
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Adam
Adam (19 czerwca 2015 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a jakie obciążenie rowerowe jest na wojciechowskiej i zbożowej ? pewnie zero

Na Zbożowej zrobili teraz nową sygnalizację dla tych "wszystkich" rowerzystów, likwidując zieloną strzałkę w prawo. TOTALNA bzdura!

Rozwiń
Paweł
Paweł (19 czerwca 2015 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ktoś mierzy prędkość z jaką jeżdżą rowerzyści....??? Zapraszam policję lub SM aby od czasu do czasu takie badania przeprowadziła !!! Dotyczy to głównie al. JPII od skrzyżowania z Filaretów - obok stacji paliw Lukoil, aż do ul. Krochmalnej !!!!

A czy jest tam jakies ograniczenie? chyba można tam i spacerowo jechac i bardzo szybko.

Rozwiń
Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 00:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To są ważne tematy.Tym żyją mieszkańcy Lublina.....
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
R f f. Rgg
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba "Ile" albo "jak dużo"? ILU?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!