Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 kwietnia 2018 r.
6:45

Ilu turystów przyjechało do Lublina w ubiegłym roku? Różne dane GUS i urzędników marszałka

19 11 A A
– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą
– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą (fot. Tomasz Maciuszczak)

Nieco ponad milion turystów odwiedziło w ubiegłym roku nasze województwo – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak zdaniem urzędników marszałka gości było niemal cztery razy więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najchętniej odwiedzanymi polskimi miastami nadal są Warszawa, Wrocław i Kraków. W 2017 roku mazowieckie odwiedziło 5,09 mln turystów, małopolskie – 4.9 mln, a dolnośląskie – 3,32 mln. Nasz region wyprzedza jedynie cztery województwa: podlaskie, lubuskie, świętokrzyskie i opolskie. Według GUS w Lubelskie przyjechało 1,03 mln gości (12,6 proc. tej liczby to turyści zagraniczni).

GUS swoje, marszałek swoje

Kompletnie innymi danymi dysponuje Urząd Marszałkowski. Według urzędników marszałka, w ubiegłym roku w Lubelskiem odwiedziło 3,7 mln turystów, w tym 1,6 mln cudzoziemców.

– W porównaniu do 2016 roku zanotowaliśmy 16-procentowy wzrost – podkreśla Dariusz Donica, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki UMWL. – Głównie dzięki rozwijającej się turystyce biznesowej, konferencyjnej i kulturalnej.

Skąd taka różnica w wyliczeniach?

– Nie wszyscy hotelarze chcą się chwalić swoimi wynikami. Brakuje im przekonania, że może to przynieść korzyści. Poza tym statystyka publiczna uwzględnia tylko obiekty skategoryzowane – tłumaczy szef wydziału.

Najczęściej odwiedzane miejsca w naszym regionie? Tu od lat nic się nie zmieniło: Lublin, Zamość, trójkąt turystyczny Kazimierz Dolny-Nałęczów-Puławy, Roztocze i Okuninka nad jeziorem Białym.

– Ale mamy też „petardy” turystyczne, które przyciągają nawet 200 tys. turystów rocznie. W czołówce są: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, ZOO w Zamościu czy Magiczne Ogrody w Janowcu – wylicza Donica.
Urząd marszałkowski chce zebrać jeszcze dokładniejsze dane. Obecnie szuka firmy, która przygotuje tzw. barometr turystyczny. Podobne opracowanie dotyczące samego Lublina (za prawie 34 tys. zł) przygotowywano na zlecenie lubelskiego ratusza.

W radiu i w telewizji

Władze samorządowe nadal zamierzają promować atrakcje województwa w ogólnopolskich mediach. Np. O Zamościu usłyszymy w jeden z czerwcowych weekendów w audycji „Życie jak marzenie” na antenie radia ZET.

– Rok temu taki program był nadawany z Okuninki. Następnego dnia po jego emisji w wielu pensjonatach urywały się telefony. Przedsiębiorcy twierdzą, że wpłynęło to na wydłużenie sezonu turystycznego, a goście zaczęli przyjeżdżać tam także poza sezonem – przekonuje Donica.

Działać na tym polu ma także powołany przed miesiącem pełnomocnik wojewody d.s. rozwoju turystyki Mariusz Wicik. Jaki ma pomysł?

– Podstawowe moje założenie to wypracowanie wspólnej strategii rozwoju dla całego województwa lubelskiego. Poszczególne miasta i powiaty posiadają takie programy, ale niestety nie są one spójne ani ze sobą synchronizowane – mówi Wicik. Jego zdaniem, brak „wspólnej wizji” znacznie zmniejsza atrakcyjność całego regionu.

Wicik chce też zorganizować Lubelski Dzień Turystyki czyli debatę z udziałem przedstawicieli różnych środowisk pod hasłem „Turystyka wczoraj i dziś”.

Turyści w Lubelskiem w 2017 r. według GUS - 1,03 mln

Turyści według Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - 3,7 mln

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 13:52
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawienie bywa kwestionowane, ale póki co jest najbardziej wiarygodne, bo robione dla każdego regionu wg takich samych reguł, a więc dające szanse porównania. Opieranie się tylko na danych GUS jest po prostu niepełne. Dziennikarze i redaktorzy zajmujący się tą tematyka powinni to wiedzieć, zanim cokolwiek napiszą, bo inaczej tylko się ośmieszają. .
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawien... rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 10:54
marszałek zapomniał że w gus już nie ma pslu i się dane nie zgadzają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
folkatka / 16 kwietnia 2018 o 10:21
undefined napisał:
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją. 
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją.  rozwiń
Avatar
jerzy / 16 kwietnia 2018 o 10:17
Mnie się marzy, żeby pisiorów pogonić z Lublina i żeby tu przyjeżdżali jako turyści
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:35
Czy żydzi i ukraincy są liczeni już jako tubylcy, czy jeszcze "turyści" /ale ze stalym miejscem zameldowania?
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:28
Zgadzam się z innym komentującym,Propaganda że aż miło...!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 08:30
Wicik geodeta zajmie się turystyką hahaha
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:46
Propaganda jak za Gierka
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:35
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:32
Przyjechali to najważniejsze. Czyli Lublin wart odwiedzin.
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 13:52
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawienie bywa kwestionowane, ale póki co jest najbardziej wiarygodne, bo robione dla każdego regionu wg takich samych reguł, a więc dające szanse porównania. Opieranie się tylko na danych GUS jest po prostu niepełne. Dziennikarze i redaktorzy zajmujący się tą tematyka powinni to wiedzieć, zanim cokolwiek napiszą, bo inaczej tylko się ośmieszają. .
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawien... rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 10:54
marszałek zapomniał że w gus już nie ma pslu i się dane nie zgadzają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
folkatka / 16 kwietnia 2018 o 10:21
undefined napisał:
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją. 
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją.  rozwiń
Avatar
jerzy / 16 kwietnia 2018 o 10:17
Mnie się marzy, żeby pisiorów pogonić z Lublina i żeby tu przyjeżdżali jako turyści
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:35
Czy żydzi i ukraincy są liczeni już jako tubylcy, czy jeszcze "turyści" /ale ze stalym miejscem zameldowania?
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:28
Zgadzam się z innym komentującym,Propaganda że aż miło...!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 08:30
Wicik geodeta zajmie się turystyką hahaha
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:46
Propaganda jak za Gierka
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:35
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:32
Przyjechali to najważniejsze. Czyli Lublin wart odwiedzin.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć 0 0

Przedstawiamy 5 kluczowych wskazówek związanych z kredytami gotówkowymi. Przydadzą się, jeżeli planujesz pozyskanie pieniędzy właśnie w ten sposób. Zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji o podpisaniu umowy kredytowej – nawet na niewielką kwotę.

Zestaw do zadań specjalnych

Zestaw do zadań specjalnych 0 0

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje? Masz w domu piankę na oparzenia, zestaw plastrów na odciski, przenośną łyżkę do obuwia i chusteczki wybielające do prania albo inne przydatne przedmioty? Dbasz o pełne wyposażenie kuchni w postaci zestawu akcesoriów, garnuszków, miseczek i kubeczków? Starasz się zadbać o najmniejsze detale i cenisz sobie praktyczne rozwiązania ułatwiające życie codzienne? Lubisz znać się na wielu rzeczach i nade wszystko cenisz sobie życiowe rozgarnięcie? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością starasz się również zadbać o wyposażenie swojego domowego warsztatu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku 0 1

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie 1 0

TBV Start będzie gospodarzem półfinałowego turnieju mistrzostw Polski U-18. Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich od piątku do niedzieli.

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 94 15

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 376 53

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 133 72

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 10 4

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!