niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Imprezy dla rowerzystów: Parada rowerów i rajd ulicami Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2011, 19:31
Autor: (p.p)

Już od poniedziałku w WORD Lublin ruszą egzaminy na kartę rowerową i motorowerową (Maciej Kaczanowsk
Już od poniedziałku w WORD Lublin ruszą egzaminy na kartę rowerową i motorowerową (Maciej Kaczanowsk

Rodzinne rajdy, festyny, miasteczko ruchu drogowego – to elementy ogólnopolskiej akcji "Rowerem do celu”, która już od tej soboty rusza na Lubelszczyźnie i potrwa do końca przyszłego tygodnia. Cel jest jeden – zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.

– Tylko w zeszłym roku zginęło u nas 101 pieszych i rowerzystów. Wiedziemy niechlubny prym w kraju – mówił wczoraj Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. – Potrzeba dotrzeć do świadomości tych, którzy na co dzień dojeżdżają do pracy rowerem.

Kampania "Rowerem do celu” ma pomóc w krzewieniu bezpiecznych zachowań na drodze. – Już w ten weekend proponujemy trzy imprezy dla rowerzystów. Pierwsza, czyli Majówka po Ziemi Lubartowskiej, rusza w sobotę. Dwie kolejne w niedzielę. Będzie to parada rowerowa Lublin–Nałęczów i I Rodzinny Rajd Rowerowy "Lublin z Rodziną” na trasie Plac Litewski – Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim – mówi Ryszard Pasikowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

W WORD Lublin, przy ul. Hutniczej już rozstawiło się olbrzymie miasteczko rowerowe. – Od najbliższego poniedziałku do piątku w miasteczku będziemy przeprowadzać egzaminy na kartę rowerową i motorowerową dla lubelskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przyjmujemy zapisy szkół na egzaminy – dodaje Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora WORD Lublin.

Tydzień akcji "Rowerem do celu” zakończy "Dzień otwarty w WORD Lublin” połączony z festynem z okazji Dnia Dziecka. – Dorośli będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na placu do egzaminów, a dzieciaki, po okazaniu legitymacji szkolnej, zdać na kartę rowerowo i motorowerową – kończy Artur Banaszkiewicz.

Popedałuj w niedzielę: Impreza pod naszym patronatem

"Parada rowerów” rusza w niedzielę. Rowerzyści wyjadą z placu Litewskiego o godz. 9.

Przejadą Krakowskim Przedmieściem, Al. Racławickimi, Al. Kraśnicką, Nałęczowska, a następnie miejscowościami: Kolonia Dąbrowica, Uniszowice, Motycz, Palikije Drugie, Wojciechów.

Żeby pojechać w "Paradzie” trzeba zapisać się w niedzielę w godz. 7–8.30 na placu Litewskim. Po zakończeniu "Parady” przy ul. Harcerskiej w Nałęczowie i na terenie tzw. lasu zakładowego zostanie rozegrana edycja wyścigu kolarskiego dla zawodowców Grand Prix MTB kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych.

Wszelkie szczegóły na temat "Parady” można znaleźć na stronie internetowej: www.lrot.pl (rp)

Druga impreza rowerowa to niedzielny rajd rowerowy "Lublin z rodziną”. Zbiórka na Placu Litewskim o godz. 12. Przejazd ulicami Lublina do ośrodka "Słoneczny Wrotków” nad Zalewem Zemborzyckim. Na miejscu o 14 rusza rodzinny festyn z wieloma atrakcjami. (p.p.)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
czytelnik
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czytelnik
czytelnik (27 maja 2011 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdy kampania ma mieć na celu nie tylko dojechanie do celu jazdy potrzebne jest uczenie, uświadamianie - wciskanie wiedzy o ruchu drogowym wszędzie tam, gdzie pada słowo rower, pieszy a zwłaszcza samochód. W audycjach radiowych, prasie, w telewizji i w internecie. Nie tylko w trakcie wolnych od pracy dni tygodnia.
Czy rowerem wolno jechać przejściem dla pieszych?
Kiedy przechodzi się przez przejście prowadząc rower?
Co to jest przejście dla pieszych z azylem i jakie powinny być zachowania pieszych i kierujących autami na takim przejściu?
Czy wolno jechać jezdnią przeznaczoną dla samochodów, podczas gdy wzdłuż drogi jest ścieżka rowerowa?

Tego rodzaju pytań nasuwa się dużo. Czytelniku dodaj swoje.
Zmieniono ostatnio przepisy o ruchu drogowym w zakresie związanym z ruchem rowerów w mieście i po za nim. Wszyscy uczestnicy ruchu na drogach, których częścią są też chodniki powinni znać je. Życie i zdrowie jest najcenniejsze z tego co mamy. Obawiam się, że zmiany wprowadzone, różne ułatwienia dla rowerzystów, w obecnym stanie naszych dróg
niestety są źródłem antagonizowania różnych grup użytkowników tychże. Ustanowienie, niewyraźne, praw i obowiązków w ruchu drogowym to element szkodzenia Polsce. Olbrzymia ciężarówka - tir - ma obowiązek natychmiastowego zatrzymania się przed przejściem, gdy rzuci się na nie pieszy. Małe autko też nie jest w stanie zatrzymać się tak szybko jak pieszy, którym jednocześnie na zakręcie w prawo zapalają się zielone, strzałka dla auta i światło dla pieszego (po to żeby się zderzyli?). Bezpieczne zachowanie? Jedna rada idź, jedź tak aby nie zrobić krzywdy nie tylko sobie, innemu – twoim bliźnim i ażeby i oni z twojego powodu nie doznali szkody. Jadąc samochodem przestrzegaj zasady: rower jest „tak samo szeroki” jak auto.
Napiszcie co was w ruchu drogowym spotkało w wolnym czasie kończącego się tygodnia.
„Kampania "Rowerem do celu” ma pomóc w krzewieniu bezpiecznych zachowań na drodze."
Życzę szerokiej drogi choć nie będzie to łatwe, bo podobno od niedawna dwaj rowerzyści mogą jechać obok siebie. Najgorzej jest więc wtedy, gdy jedni z praw korzystają świadomie a inni o tym nie wiedzą i mówią "do czego to dochodzi".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!