piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Incydent podczas obchodów 3 maja. Młodzież w beretach zablokowała KOD? (zdjęcia)

Dodano: 7 maja 2016, 11:15

Incydent podczas uroczystości rocznicowych 3 maja (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Incydent podczas uroczystości rocznicowych 3 maja (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

- Nikt nie ma prawa zakazywać ani też w jakikolwiek sposób utrudniać nikomu brania udziału w uroczystościach upamiętniających tę doniosłą rocznicę – piszą w liście otwartym członkowie lubelskiego Komitetu Obrony Demokracji. Chodzi o incydent, do jakiego doszło podczas obchodów rocznicowych 3 maja

Opisana sytuacja miała miejsce na placu Katedralnym, gdy uczestnicy uroczystości szykowali się do przejścia spod Archikatedry Lubelskiej. Do pochodu chcieli dołączyć zebrani w ok. 20-osobowej grupie zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, którzy oprócz biało-czerwonych barw mieli ze sobą transparenty z hasłem „Zawsze wierni konstytucji” i flagi komitetu. Jak twierdzą, wtedy koło nich uformowała się w szyki złożona w młodzieży „formacja paramilitarna w brązowych beretach”.

 

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

- Pochód ruszył. Postawiliśmy swoje pierwsze kroki i w tym momencie zostaliśmy odcięci od maszerujących paramilitarnym kordonem. Zwarta linia „żołnierzy i żołnierek" szczelnie trzymających się siebie zablokowała nas aby uniemożliwić nam dołączenie się do pochodu – pisze na Facebooku jedna z działaczek KOD-u. - Na nasze pytania: Kim jesteście? Co wy robicie? - nie odpowiedzieli. Ustawili się zwartym szykiem między ogrodzeniem przejścia blokując nam drogę.

Po chwili zwolennicy komitetu przedarli się przez zaporę i dołączyli do pochodu. Incydentu nie puścili jednak w niepamięć. W piątek wystosowali list otwarty, który dotarł m.in. do wojewody.

- Każdy z nas ma prawo czcić ten dzień w sposób, jaki dla niego jest najbardziej godny i ukazujący poszanowanie dla tego wydarzenia. Nikt nie ma prawa zakazywać ani też w jakikolwiek sposób utrudniać nikomu brania udziału w uroczystościach upamiętniających tę doniosłą rocznicę i ten przełomowy czas dla naszego Państwa. To nasze niezbywalne prawo – czytamy w liście. Jego autorzy wyrażają też sprzeciw wobec „przedmiotowemu wykorzystywaniu do takich nielegalnych i antywychowawczych posunięć młodzieży”.

 

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Młodzież, która utworzyła szpaler to członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Prezes stowarzyszenia Tomasz Stańko opisane zdarzenie tłumaczy inaczej. – Naszą rolą podczas uroczystości było pilnowanie, żeby kompanie reprezentacyjne służb mundurowych mogły swobodnie wyjść z katedry i uformować szyki, by przejść w kierunku placu Litewskiego. Wtedy przyszli członkowie KOD-u. Poprosiłem tylko, żeby na chwilę się zatrzymali, naszym celem nie było uniemożliwienie im udziału w uroczystościach. Nie zrozumieli moich intencji. Gdyby mnie słuchali, to usłyszeliby, co chciałem im przekazać – mówi Stańko.

Głównym organizatorem uroczystości był wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Ani przed obchodami, ani po nich nie kontaktowaliśmy się z TG Sokół. Nie jesteśmy stroną w tym sporze – mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody. - Z naszego punktu widzenia istotna jest troska o to, aby tego typu obchody były bezpieczne dla mieszkańców. Mamy wrażenie, że podczas uroczystości niczyje bezpieczeństwo nie było zagrożone.

Gość
ityo
Gość
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 maja 2016 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A NASTĘPNYM RAZEM JAK WŁADZ LUDOWA po=psl Z GŁADKOLUFOWEJ JAK DO GÓRNIKÓW ?
Rozwiń
ityo
ityo (9 maja 2016 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A po co szKODniki niosą flagi Związku Radziec.. tfu. unii europejskiej... ? TFU!!!!

Plując na flagę Unii Europejskiej to tak jakbyś pluł swoją rodzinę.

Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2016 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KOD = Targowica. Won z nimi !!! Ludzie, którzy chodzą na marsze KOD są albo idiotami albo sami umoczeni w łajno ubecji i michnikowszczyzny.
Rozwiń
E.W.
E.W. (9 maja 2016 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Targowica już raz doprowadziła do rozbiorów i to w odwecie za Konstytucję 3 maja, więc bardzo dobrze, że tym razem zatrzymali targowicę.

Radzę dokładnie poczytać historię. Największym wrogiem Konstytucji 3-Maja był Kościół Katolicki. Wśród zdrajców powieszonych przez T.Kościuszkę było kilku biskupów. A prymas Polski popełnił samobójstwo: "Książę Prymas zwąchał linę, wolał proszek niż drabinę".

Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2016 o 23:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Noe-ORMO w Neo -PRL - towarzysz Antek szkoli kadry :-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!