niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Indeks sprawności ochrony zdrowia. Lubelskie na końcu

Autor: Kurier PAP

Najsprawniejszym systemem ochrony zdrowia mogą pochwalić się województwa świętokrzyskie, zachodniopomorskie i lubuskie – wynika z raportu „Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2016” opracowanego przez firmę doradczą PwC oraz zespół www.dane-i-analizy.pl.

Indeks opiera się na 41 wskaźnikach ujętych w 3 kluczowe obszary: poprawa stanu zdrowia mieszkańców, efektywna gospodarka finansowa oraz jakość konsumencka opieki zdrowotnej.
W ogólnym rankingu pierwsze trzy miejsca zajęły województwa świętokrzyskie, zachodniopomorskie i lubuskie. Najniżej w tym zestawieniu zostały ocenione województwa łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie – podkreślił Mariusz Ignatowicz, partner w PwC, lider zespołu ds. rynku ochrony zdrowia.

Poprawa stanu zdrowia to niekwestionowany cel działania systemu ochrony zdrowia. Istotą tego celu jest zdefiniowanie, kogo ma dotyczyć poprawa stanu zdrowia oraz w jakim wymiarze stan zdrowia może ulec poprawie dzięki działaniu systemu ochrony zdrowia. Wskaźniki szczegółowe w tym obszarze to: prewencja chorób, zapobieganie niepełnosprawności, zapobieganie zaostrzeniom i zapobieganie zgonom.

Najlepszy wynik według podsumowania punktacji wskaźników w tym obszarze osiągnięto w województwach świętokrzyskim, zachodniopomorskim oraz lubuskim. Na końcu listy znalazły się województwa łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie.

W obszarze efektywnej gospodarki finansowej na czele uplasowały się województwa małopolskie, lubuskie oraz pomorskie. Na końcu stawki znalazły się województwa lubelskie, podkarpackie i kujawsko-pomorskie.

– Od lat powtarzane jest zdanie, że wysokość środków finansowych (jako synonimu zasobów) wydawanych na ochronę zdrowia jest za mała. Udział wydatków zdrowotnych w relacji do PKB jest względnie stały; na szczęście dość szybki wzrost PKB powiększa ilość dostępnych środków. Zatem oszczędna i świadoma gospodarka finansowa systemu ochrony zdrowia jest ważnym kryterium jego oceny – zauważył Bernard Waśko, dyrektor medyczny w PwC.

Ocena jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej została dokonana w oparciu o następujące wskaźniki: ochrona finansowa pacjentów, czas oczekiwania, dostępność geograficzna, satysfakcja pacjenta i system jakości. W tym obszarze na szczycie zestawienia znalazły się województwa świętokrzyskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Z kolei na ostatnich miejscach rankingu uplasowały się pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie.

Powszechnie uznaje się, że stan zdrowia jest ważniejszym celem działania systemu niż dobre samopoczucie i satysfakcja konsumencka pacjenta. Jednak wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa rośnie rola i waga jakości konsumenckiej, praw pacjenta, komfortu korzystania z usług zdrowotnych i jakości obsługi. W tym ujęciu pacjent jest traktowany jak konsument usług zdrowotnych – ocenił Mariusz Ignatowicz, partner w PwC, lider zespołu ds. rynku ochrony zdrowia.

Czytaj więcej o: zdrowie szpital
Gelo
Rafi
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gelo
Gelo (31 października 2016 o 20:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nic dziwnego że pod względem finansowym lubelskie na końcu. Brak koordynowania działań między POZ szpitalami a pogotowiem. Bezsensowne wydawanie pieniędzy na transporty szpitalne, bezsensowne wyjazdy pogotowia ratunkowego, nie mające podstaw  wysyłanie pacjentów z POZ - do szpitala tylko w celu wykonania badań, brak odpowiedzialności lekarzy za zlecone badania, transporty to wszystko składa się na podwyższanie kosztów leczenia. Przerost administracji tam gdzie w placówkach podległym marszałkowi. A pieniędzy z każdym rokiem będzie mniej i nic się nie zmieni.
Rozwiń
Rafi
Rafi (31 października 2016 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
tak słaby wynik to zasługa Sosnowskiego i Bratkowskiego z PSL. trzeba to pamiętać przy następnych wyborach samorządowych
Trudno się z tym nie zgodzić, ostatnio nieco dowiedzieliśmy się o COZL, o tym, że szpitale (w tym Kraśnickie) biorą szybkie pożyczki, ale czy ktokolwiek w Urzędzie Marszałkowskim kontroluje co się w tych szpitalach dzieje ? Czy to jedna wielka pralnia pieniędzy i przechowalnia rodzin ? Dlaczego PIS nic nie robi ? Miała być dobra zmiana i wyjaśnianie spraw, a jest koalicja z PSL. 
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2016 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak słaby wynik to zasługa Sosnowskiego i Bratkowskiego z PSL. trzeba to pamiętać przy następnych wyborach samorządowych
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!