czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Informatyka UMCS gotowa, ale studenci ciągle czekają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2011, 17:01

Do oddania informatyki potrzebna jest zgoda straży pożarnej. Tu powstał problem – m.in. z powodu dro
Do oddania informatyki potrzebna jest zgoda straży pożarnej. Tu powstał problem – m.in. z powodu dro

W październiku się nie udało, w listopadzie też nie. Studenci wprowadzą się do nowego budynku Instytutu Informatyki UMCS dopiero od nowego semestru. Mimo że gmach od dwóch miesięcy jest gotowy.

– Zupełnie tego nie rozumiem. Musimy się gnieździć w starych, ciasnych salach. A obok stoi nowiutki budynek – mówi Marcin, student Wydziału Mat.-Fiz.-Info. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
– Wydaje się, że wszystko jest gotowe, ale nadal nas nie wpuszczają – dodaje inny ze studentów. – O co chodzi?

Do oddania informatyki potrzebna jest zgoda straży pożarnej. Tu powstał problem – m.in. z powodu drogi przeciwpożarowej. Zaplanowano ją na placu Marii Curie-Skłodowskiej, w miejscu kilkunastu 50-letnich drzew, które trzeba by wyciąć. Projekt budynku wraz z otoczeniem powstał za kadencji poprzedniej ekipy rektorskiej. Obecne władze uczelni zwróciły się do strażaków, czy nie można zaplanować innej drogi. – Postanowiliśmy zrobić wszystko, żeby nie wycinać tych drzew – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS.

– Tyle że ta droga nie jest przewidziana dla nowego budynku informatyki, ale dla nadbudowy na fizyce – mówi Michał Badach z lubelskiej straży pożarnej. – Czyli drugiej części całego projektu, która nawet nie zaczęła powstawać (uczelnia dopiero rozstrzygnęła przetarg na budowę – red.). Mało tego. Jedna z dróg ewakuacyjnych informatyki jest zaprojektowana właśnie w planowanej nadbudowie.

Dlatego komendant miejski odmówił uczelni. – Zgoda na użytkowanie może być wydana, gdy cała inwestycja będzie zakończona – podkreśla Badach. UMCS zwrócił się więc do komendanta wojewódzkiego. – Ten może wydać zgodę na rozwiązania zastępcze – mówi Badach.


Co prawda oficjalna odpowiedź straży jeszcze do uniwersytetu nie przyszła, ale wszystko wskazuje na to, że będzie pozytywna. Komendant wojewódzki zgodzi się na częściowe oddanie inwestycji, czyli samej informatyki. Ale z wyłączeniem auli, z których droga ewakuacyjna jest zaplanowana przez nadbudowę fizyki.

Jest też zła wiadomość. Drzewa trzeba będzie wyciąć. – Strażacy poinformowali nas, że mogą odstąpić od wycinki drzew, jeśli zbudujemy pod placem Marii Curie-Skłodowskiej duży zbiornik na wodę – mówi dr Mirosław Urbanek, kanclerz UMCS. – Nie możemy sobie na to pozwolić. To ogromne koszty (sięgające miliona zł – red.) i czas, którego potrzeba na przetarg i samą budowę. Decyzja zapadła. Drzewa zostanę wycięte.
Niezależnie od tego informatyka zostanie oddana do użytku do końca roku. Ale studenci pojawią się w niej dopiero w lutym – od początku drugiego semestru. – Dziekan wydziału uznał, że lepiej przenieść wszystkie pracownie i przeprowadzić pracowników na spokojnie, a nie w trakcie semestru – mówi Guzowska.

Naukowe cudo

Okna ul. Akademickiej są otoczone diodami, które mogą zmieniać barwy piętrami albo segmentami. W środku są 4 aule, na każdym piętrze jedna, i 12 sal ćwiczeniowych. Ogrzewaniem i klimatyzacją steruje komputerowy system zarządzania. Budowa pochłonęła 42 mln zł. Pieniądze pochodziły z programu Rozwój Polski Wschodniej i dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lllssd
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lllssd
lllssd (21 listopada 2011 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miedzy innymi dlatego koszty wybudowania nieruchomosci w Polsce sa tak wysokie (w tym blokow mieszkalnych). Pelno durnych, idiotycznych, nikomu nie potrzebnych przepisow.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!