niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Ingres abp. Budzika, nowego metropolity lubelskiego (relacja, wideo, zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Autor: łm, pit

Ingres abp. Stanisława Budzika (Maciej Kaczanowski)
Ingres abp. Stanisława Budzika (Maciej Kaczanowski)

Dzisiaj o godzinie 11 w archikatedrze lubelskiej odbył się ingres abp. Stanisława Budzika. W uroczystości udział wzięli hierarchowie polskiego Kościoła, przedstawiciele lokalnych władz, razem 350 oficjalnych gości.

Tak relacjonowaliśmy ingres:


13:30 - Uroczystość się zakończyła.

13:15 - Na koniec przemówił jeszcze abp Budzik, który podziękował za powitanie i wsparcie. Procesja wraz udała się do krypt Biskupów Lubelskich, gdzie odprawiono krótką modlitwę.

13:13 - Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski: - Mam zaszczyt, również w imieniu marszałka województwa lubelskiego, prezydenta miasta Lublina, powitać jego ekscelencję w gościnnych progach naszego domu Lubelszczyzny. Region o wielokulturowej, wielonarodowej i wielowyznaniowej tradycji, region którego największym bogactwem są ludzie, jest jego społeczność, skupiona dzisiaj na wysiłkach wydźwignięcia tej ziemi z historycznych zapóźnień, społeczność dokładająca starań, by ścianę wschodnią zamieniać w solidną ścianę wschodu. Mogę powiedzieć, że mamy szczęście do hierarchów z Tarnowa, skąd przybył również nieodżałowany świętej pamięci abp Józef Życiński. Życzę jego ekscelencji, by w Lublinie, pięknym bizantyjskimi freskami kaplicy zamkowej i znaczonymi śladami biskupów Ignacego Krasickiego, kardynała Wyszyńskiego, czy Karola Wojtyły, poczuł się jego ekscelencja, jak u siebie, wzmacniając w nas wiarę i wspierając nas we wszechstronnym rozwoju. A my ludzie cywilnej służby witając z ogromną radością jego ekscelencji deklarujemy współpracę dla dobra archidiecezji lubelskiej, dla dobra mieszkańców lubelskiej ziemi - powiedziała wojewoda.

13:10 - Abp Abel, duchowny prawosławny, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej przekazał abp Budzikowi krzyż pasterski, by podkreślić współpracę między kościołami.

12:50 - - Nie obyło się bez incydentów. Jedna ze stojących pań, tuż obok bramy Kurii Metropolitalnej, trzymała transparent z napisami mówiącymi o ignorowaniu przez Watykan skandali homoseksualnych w Kościele - pisze dziennikarz obywatelski Fotonews. - Po drugiej stronie ulicy, pod latarnią, siedział organista zwolniony z parafii w Turowie. Miał ze sobą rozłożone kartki w walizce z napisami nawołującymi do finansowego wsparcia go w chorobie, przez arcybiskupa. ZDJĘCIA

12:38 - Przemawia Józef Michalik, arcybiskup metropolita przemyski. Po nim Abel, arcybiskup prawosławny lubelsko-chełmski

12:33 - Zakończyła się komunia święta

ingres

11:47 - Nowy arcybiskup ogłasza homilię. - Kochani Wierni Archidiecezji Lubelskiej! Mieszkańcy Lublina oraz wszystkich wiosek i miast archidiecezji Zwracam się do was słowami św. Augustyna: Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem. Z wami, którzy na mocy chrztu i bierzmowania jesteście "plemieniem wybranym, królewskim kapłańskim, narodem świętym, ludem odkupionym”. Serdecznie was pozdrawiam i zachęcam, abyście podejmowali na co dzień odpowiedzialność za Kościół, który jest naszym domem. Abyście głosili słowem i życiem wszechmoc Tego, "który nas wyrwał z ciemności do swego przedziwnego światła”. Naszym wspólnym zadaniem jest czynić Archidiecezję Lubelską domem i szkołą komunii. Tego sobie życzył bł. Jan Paweł II, którego liturgiczne wspomnienie dziś po raz pierwszy obchodzimy.

11:27 - Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore odczytał bullę papieską od Benedykta XVI. - Ponieważ wciąż stoi przed naszymi oczami znamienity Kościół lubelski i jego instytucje naukowe i kulturalne, spieszymy powierzyć mu troskliwego pasterza, skoro nagle odszedł z tego świata czcigodny brat abp Józef Życiński. Ty zaś czcigodny bracie, odznaczający się właściwymi cnotami i stosownie wypróbowany dzięki wypełnianiu wcześniejszych zadań w diecezji tarnowskiej, wydałeś się odpowiedni do podjęcia i owocnego wypełnienia tej posługi. (...) Zwalniamy cię z obowiązków biskupa pomocniczego i związków z dotychczasową stolicą tytularną. Ogłaszamy cię arcybiskupem metropolitą lubelskim.

11:00 - Arcybiskup jest już w katedrze. W drzwiach świątyni przywitali go biskup Ryszard Karpiński i ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry.

10:50 - Rozpoczęła się procesja.

Procesja


10:44 - - To dla mnie bardzo ważny dzień jako osoby wierzącej. Śmierć abp. Życińskiego była dla mnie ogromnym zaskoczeniem - powiedziała Ewa Kamińska, która przyszła przywitać nowego arcybiskupa. - Sądzę, że abp Budzik będzie kontynuował drogę abp Życińskiego. Administrowanie archidiecezją powinno przyjść mu łatwo, bo była ona do tej pory dobrze prowadzona - dodaje jej mąż Tomasz Kamiński.

10:35 - Trwa wstęp do ingresu. Duchowni odczytują gratulacje dla abp. Budzika. - Pragnę wyrazić moją radość i przesłać serdeczne gratulacje z okazji zleconej księdzu arcybiskupowi przez Ojca Świętego Benedykta XVI misji pasterskiej dla archidiecezji lubelskiej. Jest to wspaniały znak działania Ducha Świętego. Dzień ingresu 22 października przypadający w dniu błogosławionego Jana Pawła II nabiera szczególnego wyrazu. Rozpoczyna ksiądz arcybiskup swoją misję pod patronatem błogosławionego, który był szczególnie związany z Katolickim Uniwersytetem w Lublinie, noszącym obecnie jego imię. Niech więc wspiera księdza arcybiskupa w jego pracy i wyprasza potrzebne łaski - napisał kard. Stanisław Dziwisz, który nie mógł przyjechać na ingres, bo jest we Włoszech.

10:22 - Przed katedrą są jeszcze wolne miejsca siedzące. W tej chwili jest tam około 100 osób.

10:16 - Podczas procesji będą niesione relikwie. Wśród nich będzie m.in. relikwia błogosławionego Jana Pawła II.

9:43 - O godz. 10 w Pałacu Arcybiskupów odbędzie się kolegium konsultorów. Podpisane zostaną odpowiednie dokumenty, na podstawie których nowy arcybiskup przejmie prawną odpowiedzialność za diecezję.

9:35 - Po mszy planowana jest druga procesja – tą samą trasą – do krypt biskupów lubelskich w podziemiach katedry. Przed katedrą w miejscach wyznaczonych udzielana będzie Komunia Święta.

9:30 - By wejść do katedry trzeba mieć zaproszenie. Większość miejsca w kościele zajmą VIP-y i księża. Dla nich zostaną też przygotowane specjalne parkingi. Wierni będą mogli zaparkować na placu Zamkowym i przy al. Unii Lubelskiej pod targiem. Za przednią szybą należy umieścić białą kartkę formatu A4.

9:02 - Trwają ostatnie przygotowania do ingresu. Przed katedrą wystawiono dla wiernych telebim. Plac przedzielony jest barierkami bezpieczeństwa. Są też ławki. Nie będzie większych utrudnień w ruchu na ul. Królewskiej. Jezdnia będzie zamknięta na chwilę przed godz. 11 na czas procesji.

7:00 - Wczoraj w katedrze powieszono m.in. herb abp. Stanisława Budzika. Poprzedni, należący do zmarłego abp. Józefa Życińskiego, został przeniesiony do zakrystii akustycznej, razem z jego pierścieniem i krzyżem.

Dzisiejszą uroczystość poprzedzi procesja, w której nowy metropolita lubelski przejdzie z Domu Arcybiskupów przez ul. Królewską i plac katedralny.

W archikatedrze odprawi mszę św. Zostanie odczytane pismo Stolicy Apostolskiej o wyborze metropolity lubelskiego, a biskupi pomocniczy, przedstawiciele duchowieństwa i wiernych oddadzą abp. Budzikowi "cześć i szacunek”, całując go w pierścień. Po mszy tą samą trasą przejdzie druga procesja – do krypt biskupów lubelskich w podziemiach katedry.

Wszystkie uroczystości będą transmitowane na telebimie na placu katedralnym. Zaproszeni są wszyscy wierni, nie ma żadnych ograniczeń. Jedynie ze względu na ograniczenia dotyczące pojemności katedry, nie wszyscy dostaną się do środka.

Większość miejsca w kościele zajmą oficjalni goście oraz księża.

Relację z ingresu można śledzić na DziennikWschodni.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
a w Parczewie...
STYX
matka Boża
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

a w Parczewie...
a w Parczewie... (22 października 2011 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w Parczewie również huczna impreza z okazji otwarcia nowego kościoła. Tak samo full-wypas, nawet catering ten sam, co na świeckich festynach. Cała miejscowa władza i tzw. śmietanka bierze oczywiście w tym udział. Ech, ciemnogród...
Rozwiń
STYX
STYX (22 października 2011 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak się trąbą cieszy z koryta...
Rozwiń
matka Boża
matka Boża (22 października 2011 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#000080"]„Bal Wszystkich Św.(iętych)” czyli [color="#FF0000"]JAK MOŻNA [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ LUDZI[/color]:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli [color="#FF0000"]jak można [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ ŚWIAT [/color]oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

[color="#FF0000"]Aby przybyłe Axcelencje nie padły z głodu KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC serwuje boskie KUL[/color]inaria:

1) Ciało Pańskie z Grilla;
2) Krew Pańską z Gwinta;
3) Skrzydełka Anielskie z Grilla;
4) Pączki smażone na Świętych Olejach z nadzieniem Róży Duchownej;
5) Napój Duchowny FRUTTI DI PAPA z paPIESKICH Owoców - granatów - odmiana
Germany 1939;
6) Brakujące paliwo uzupełnia Bio-paliwem ze Świętych Olejów i każdy będzie mógł jechać prosto
do Nieba...

[color="#FF0000"]ZAŚ NA DESER I DZIECIOM [/color]:

1) czeKULadowe Krzyże;
2) czeKULadowego Zbawiciela;
2) czeKULadową Panienkę;
3) i...
...
... i Wszystkich Świętych czeKULadowych...
Wszystkie te atrakcje produkowane oczywiście na KUL-u [color="#FF0000"]z nadzieniem Róży Duchownej[/color]!

jako, że „[color="#FF0000"]NIE SAMYM CHLEBEM ŻYJE CZŁOWIEK[/color]...”

Obowiązkowo [color="#FF0000"]przed strawą i po strawie należy odmówić KUL[/color]icznosciowe [color="#FF0000"]modły[/color]:

Modlitwę jakiej nauczył [color="#FF0000"]Jezus Chrystus [/color](z)[color="#FF0000"]BAWICIEL ŚWIATA[/color]:

„OJCZE NASZ, któryś jest w Niebie,
Święć się Imię Twoje.
bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
I odpuść nam nasze winy Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom
I nie wódź nas na pokuszenie
[color="#FF0000"]ALE NAS [/color](z)[color="#FF0000"]BAW[/color] …";

Oraz "[color="#FF0000"]AVE MAFIJA[/color]"

"Zdrowaś Mafijo, Łaskiś Pełna -
Pan z Tobą.
B(L)OGoslawionaś Ty między Mafijami
i B(L)OGoslawiony Owoc Żywota Twojego!
Święta Mafijo, Matko Boża*
Módl się za Nami grzecznymi teraz
i w Godzinę Śmierci Naszej. Amen".

I wzdychać z Wielkim Nabożeństwem: [color="#FF0000"]„WIERZĘ W JEDNEGO B(L)OGA...”, „WIERZĘ W B(L)OGA OJCA WSZECHMOGĄCEGO...” czy też „NIE BĘDZIESZ MIAŁ B(L)OGÓW CUDZYCH...”[/color].

Ludzie zaś kląć będą z całego serca: „[color="#FF0000"]Kurrrr[/color]...[color="#FF0000"]ia Jego Mać[/color]”, ale się narobiło! - „[color="#FF0000"]I tak to właśnie działa[/color]"...

Po takiej strawie duchowej będzie Boska Siła do głoszenia (o)błędnej Nauczki ustami Axcelencj:

1) księŻULEK udzielający Pogrzebu to [color="#FF0000"]POGRZEBACZ[/color];
2) główna aleja cmentarna ma nazwę [color="#FF0000"]Po Trupie Aby Do Celu[/color];
3) Pogrzeb to [color="#FF0000"]ZABAWA W CHOWANEGO[/color].

z Rzeczy Ostatecznych w Slangu Liturgicznym ostateczna nomenklatura:

1) Niebo – to: [color="#FF0000"]niebo nie[/color]!
2) Piekło – [color="#FF0000"]Piekarnia Kościelna[/color];
3) Czyściec – [color="#FF0000"]Pralnia Kościelna[/color].

I tak wygląda[color="#FF0000"] obietnica Drogi [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIENIA[/color], która dobiega końca... wśród Nabożnej Pieśni „[color="#FF0000"]MATKO NIEBIESKIEGO PANA ŚLICZNAŚ INOPOKOLANA[/color]...”

Wszystkim Axcelencjom KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC [color="#FF0000"]za pośrednictwem boskiego Ministerstwa Głupich Kroków wręcza bukiet Rózy Duchownej i kąKULi[/color]- kąKUL jest to Biblijny chwast[color="#FF0000"] KĄKOL podlewany Wodą Świeconą[/color] i zapewnia, że przyświecać Im będzie [color="#FF0000"]Światło Ducha Św.[/color](irniętego) pod postacią [color="#FF0000"]KUL[/color]o[color="#FF0000"]PAT[/color]wy pokazującej [color="#FF0000"]jak Kościół Prowadzi lud Boży w pole[/color]...

[color="#FF0000"]OTO OPRAWCY ZWIĄZKOWI, zapewniający, że chcą nas [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color]. I tu się nie pomylili, bo księŻULE z Axcelencjami na wieść o Związku klną na czym świat stoi – Kurrrr...ia Jego Mać - , a [color="#FF0000"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC kroczy Drogą[/color](z)[color="#FF0000"]BAWIENIA pokazując nawet Ludowi Bożemu jak łatwo można się [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color]:

1) [color="#FF0000"]OJCIEC ŚW., PAPIEŻ JAN PAWEŁ II; PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP, BP. BOLESŁAW PYLAK I JEGO KURIEWNY KANCLERZ KS. STANISŁAW ROJEK; KS. EDWARD PUDEŁKO, KS. MIECYZŁAW KRĄPIEC z półŚWIAT(ki)EM NAUKOWYM ORAZ CAŁY ZASTĘPEM CZYNNEGO DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA[/color]!

2) [color="#FF0000"]OJCIEC ŚW. JAN PAWEŁ II PAPIEŻ Z CAŁĄ EKIPĄ DUCHOWNĄ: PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP; BP. KAZIMIERZ RYCZAN; KS. JACEK WÓJCICKI; KS. KAZIMIERZ DZIEŻA (ZGINĄŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM, KTÓRY SAM SPOWODOWAŁ), KS. MAREK PODYMA ORAZ CAŁĄ RESZTĄ DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA[/color]...

Obracając się w Świecie[color="#FF0000"] KANIBALIZMU [/color](„wziął chleb... i rzekł <<[color="#FF0000"]Bierzcie i jedzcie - To Jest Ciało Moje[/color]>>”) i[color="#FF0000"] WAMPIRYZMU [/color](„wziął kielich.. i rzekł <<[color="#FF0000"]Bierzcie i pijcie - To Jest Krew Moja[/color]>>”) i to KANIBALIZMU z WAMPIRYZMEM urojonego - taka [color="#FF0000"]Ostatnia KUL-acja [/color]- bo: Ciało Pańskie nie jest ciałem - czyli Kanibalizm po wegetariańsku! -, a Krew Pańska nie jest krwią ...[color="#FF0000"]ZATRACA SIĘ POCZUCIE RZECZYWISTOŚCI [/color]panujące w Vatykańskiej Firmie od ponad 2000 lat, [color="#FF0000"]CO ZAWARŁ W SWOICH DZIEŁACH JP 2 „ŁĄCZĄC NIEBO Z ZIEMIĄ...”[/color]

I tu Powstaje KULejny PATologiczny problem jak [color="#FF0000"]silna konKULencja dla IQ [/color]– poziom inteligencji mierzony w [color="#FF0000"]INBECYLACH[/color]. Skala pomiaru obejmuje zakres od minus nieskończoności do zera – nie przewiduje wartości dodatnich,[color="#FF0000"] pomiaru może dokonać każdy[/color]: Na widok KULawych i PATologicznych może liczyć: [color="#FF0000"]jeden[/color] Inbecyl, [color="#FF0000"]dwa[/color] Inbecyle, [color="#FF0000"]trzy, czery Inbecyle[/color]... i tak w nieskończoność, a na końcu nieskończoności – [color="#FF0000"]Św[/color].(irnięty)...

Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła: [color="#FF0000"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW [/color]- czytać należy Związkowe wpisy pod artykułami.

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że Oni są ŻAŁOŚNI – [color="#FF0000"]Oni są Śmieszni!

Z wdzięczności za m. in. wymrożone dzieci w 1994 r.

Zostańcie z B(L)OGIEM [/color]

Rektorem ASC jest *************** ****************, tel. +** *** *** ***.www.********/********.***, e-mail ****************@*******.***

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW) [/color]
Rozwiń
Jurek.
Jurek. (22 października 2011 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z ciebie taki nauczyciel jak z koziej dupy trąba - ludzie prymitywni tak jak ty tylko osmieszja nasz region czyniac go politycznym zadupiem Europy. Czas sie zastanowic i popatrzeć jak mysla rodacy w innych regionach kraju.
Rozwiń
nauczyciel
nauczyciel (22 października 2011 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Następca TW Filozofa objął placówkę hmmm dokąd zmierza Kościół PO-d takimi rządami???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!