czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Inicjator Drogi Neokatechumenalnej w Lublinie. Celebracja na pl. Zamkowym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2013, 19:24
Autor: (PAP)

Kiko Argueello (Materiały KUL)
Kiko Argueello (Materiały KUL)

Koncerty połączone z modlitwą i katechezą przed bramą obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i na Placu Zamkowym w Lublinie oraz wręczenie tytułu doktora honoris causa KUL złożą się na program wizyty w Polsce inicjatora Neokatechumenatu w Kościele katolickim - Kiko Argueello.

Organizatorzy spodziewają się, że w spotkaniach z Kiko Argueello weźmie udział kilka tysięcy osób - członków wspólnot neokatechumenalnych, zaproszonych gości, z Polski i zagranicy.

- Droga Neokatechumenalna to bardzo dynamiczna i bardzo duża rzeczywistość w Kościele współczesnym, po Soborze Watykańskim II – powiedział jeden z organizatorów spotkania w Lublinie Ryszard Montusiewicz z lubelskiej wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej.

Pierwsze spotkanie z Kiko Argueello zaplanowano w niedzielę, 23 czerwca. Przed bramą byłego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau odbędzie się koncert symfoniczny połączony z modlitwą i katechezą. Symfonię pt. "Cierpienie niewinnych”, skomponowaną przez Arguelllo, wykona 100-osobowa orkiestra symfoniczna i 100-osobowy chór Drogi Neokatechumenalnej z Madrytu. W wydarzeniu tym, określanym jako celebracja symfoniczno–katechetyczna, ma wziąć udział 50 biskupów katolickich i 40 rabinów z całego świata.

Dwa dni później, we wtorek, 25 czerwca podobna celebracja ma odbyć się na Placu Zamkowym w Lublinie, gdzie przed II wojną światową istniała dzielnica żydowska, zamieniona przez hitlerowców w czasie okupacji na getto, a po wymordowaniu jej żydowskich mieszkańców zburzona.

25 czerwca Kiko Argueello otrzyma tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w uznaniu za jego oryginalny wkład w odnowę Kościoła. Uroczystość planowana jest na dziedzińcu uczelni ze względu na spodziewany liczny udział gości i członków wspólnot neokatechumenalnych.

Droga Neokatechumenalna lub Neokatechumenat to ruch w Kościele katolickim, który skupia osoby chcące pogłębiać swoją wiarę. Ruch został zainicjowany w Madrycie w 1964 r. przez Kiko Argueello i Carmen Fernadez. W 2002 r. Neokatechumenat został uznany przez Stolicę Apostolską jako droga formacji duchowej, ważna dla społeczeństwa czasów współczesnych. Droga Neokatechumenalna ma być m.in. odpowiedzią na sekularyzację i na potrzeby wierzących we współczesnych czasach.

Na świecie istnieje ok. 25 tys. wspólnot Drogi Neokatechumenalnej funkcjonujących w 124 krajach, na pięciu kontynentach. W Polsce tych wspólnot jest około tysiąca, skupiają 40-50 tys. osób.

Kiko Argueello jest Hiszpanem. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie, zdobył tytuł profesora malarstwa i rysunku. Po przejściu głębokiego kryzysu egzystencjalnego i religijnego zdecydował, że poświęci się ewangelizacji wśród ludzi cierpiących i przeniósł się do slamsów Madrytu. Tam spotkał absolwentkę chemii i teologii Carmen Fernadez, z którą wspólnie prowadzili katechezy w małej wspólnocie mieszkających w slamsach Cyganów. Później kolejne takie wspólnoty powstały w Madrycie i dały początek ruchowi nazywanemu obecnie Drogą Katechumenalną.

Swoje doświadczenia ewangelizacji wśród biedaków Argueello opisał w książce "Kerygmat. Z ubogimi w barakach”, którą z okazji jego wizyty wydało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium".
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Kikofan
NM
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 czerwca 2013 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://www.kosciol.pl/article.php/20051228230553516

http://www.antyk.org.pl/wiara/neokatechumenat/zoffoli-neony.htm

http://marucha.files.wordpress.com/2013/02/neokatechumenat-kosciol-w-kosciele.pdf

http://www.antyk.org.pl/wiara/neokatechumenat/uwagi.htm

http://marucha.wordpress.com/2006/09/09/neokatechumenat-czyli-kosciol-sw-kiko/

http://www.traditia.fora.pl/nowa-wiosna-kosciola-posoborowego,31/totalitaryzm-na-lonie-kosciola-neokatechumenat,330.html

http://www.antyk.org.pl/wiara/konwiwencja/konwiwencja.htm

http://www.konserwatyzm.pl/artykul/3493/droga-neokatechumenalna---jawna-herezja

http://wiara.arachbox.com/Neokatechumenat_-_czy_jest_sekt%C4%85%3F

Rozwiń
Kikofan
Kikofan (21 czerwca 2013 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To, że przyjęto Statut nie oznacza, że katechiści się do niego stosują. Oto kilka przykładów:
Znam wspólnoty, które nadal pomijają Credo w trakcie Eucharystii, tłumacząc to niedokonanym etapem Wyznania wiary.
Rozmowę z dziećmi prowadzi świecka osoba, a nie kapłan.
Zasadą jest rozbudowane echo słowa na każdej Eucharystii.
Zapraszam teraz do przeczytania Statutów i udzielenia merytorycznej odpowiedzi.
Dziękuję za uwagę.
Rozwiń
NM
NM (20 czerwca 2013 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto wogóle wydaje pozwolenia na takie "uroczystości"? Zaraz się pojawią głosy typu "Lublin wielokultorowy" albo "tolerancja wyznaniowa" no to jeśli spotkanie chcieli zorganizować neofaszyści to też byście pozwolili? Czy władze Lublina nie są świadomi tego, że wydając pozwolenia na takie rzeczy organizowane na jednym z reprezentacyjnych miejsc w mieście pokazują swoją słabość i frakcję którą popierają? Robicie więcej szkody niż pożytku dla miasta.

wez sie schowaj czlowieku lepiej

Rozwiń
NM
NM (20 czerwca 2013 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wiele ludzi wypowiada sie na temat drogi, choc nigdy pewnie nie miala z tym do czynienia. ja naleze do wspolnoty i czytanie negatywnych komentarzy na jej temat sprawia, ze jest mi przykro, ze ludzie sa tak na nia zamknieci. statuty drogi sa w 100% zatwierdzone przez papieza. swietej pamieci Jan Pawel II jak najbardziej popieral droge i tak samo jest z obecnym- Franciszkiem. mam dopiero 17 lat, ale we wspolnocie jestem od dziecka, widze jak ogromny wplyw to ma na ludzi, jak wielu zmienilo swoje zycie i chce sie nawracac. Bog poprzez takich ludzi jak Kiko chce nam pokazywac swoja milosc i pokazywac sens zycia. ludzie powinni z tego korzystac, sprobowac, a nie odrazu oceniac. ludzie ogarnijcie sie!

Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2013 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

polecam wszystkim piszącym te arcymądre komentarze powyżej: 

http://img.sadistic.pl/pics/336623_db507bb116fb.png

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!