piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Inspekcja pracy skontrolowała sklepy i hipermarkety

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 czerwca 2013, 18:25

6 hipermarketów i 21 małych sklepów skontrolowali w ub. roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Prac
6 hipermarketów i 21 małych sklepów skontrolowali w ub. roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Prac

6 hipermarketów i 21 małych sklepów skontrolowali w ub. roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Okazuje się, że warunki pracy w są coraz lepsze.

Inspektorzy odwiedzili supermarkety: Real w Lublinie, Tesco w Parczewie, Chełmie, Białej Podlaskiej i Opolu Lubelskim oraz Carrefour Polska w Białej Podlaskiej. – O doborze decydowały sygnały o nieprawidłowościach oraz informacje z prasy – wyjaśnia Małgorzata Chylińska z OIP Lublin.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło czasu pracy. W przypadku 19 pracowników w dwóch marketach 5-dniowy tydzień pracy okazał się fikcją. Ludzie pracowali też dłużej niż pozwalała na to umowa. – Te nieprawidłowości dotyczyły łącznie 49 pracowników w trzech marketach – wyjaśnia Chylińska.

Co jeszcze wytknęli inspektorzy? Np. zawierania umów, z których nie wynika, kiedy przysługują nadgodziny albo zmuszanie do pracy bez przerwy na 1-osobowym stanowisku. Ale, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, w kontrolowanych placówkach nie było nieprawidłowości dotyczących całej załogi. Inspekcja nie stwierdziła też by pracownicy nosili za ciężkie towary.

– Uchybienia nie były poważne i dotyczyły niewielkiej grupy pracowników. W zakresie prawnej ochrony pracy nieprawidłowości również miały charakter jednostkowy – mówi Chylińska.

Pracownicy marketów nie byli więc zatrudniani "na czarno”, dostawali wypłaty w terminie, korzystali z urlopów i przerw w pracy. – Z przestrzeganiem prawa w dużych placówkach handlowych jest coraz lepiej – ocenia Chylińska. – Nałożyliśmy tylko dwa mandaty. Otrzymały je Tesco w Parczewie i Real w Lublinie. Żadna sprawa nie trafiła do sądu ani prokuratury.

Gorzej w małych sklepach

Nieco gorzej mają się sprawy w mniejszych sklepach. W ub. roku inspektorzy skontrolowali ich w województwie 21. W 12 nie ewidencjonowano czasu pracy, a pracodawcy ograniczali dokumentację wyłącznie do list obecności.

Pracownicy zatrudniani byli powyżej 5-dniowego tygodnia pracy, nie odbierali wolnego ani rekompensaty za pracę w niedziele i święta. W siedmiu sklepach były problemy z wypłatą, również za godziny nadliczbowe i pracę w nocy. W 13 stwierdzono nieprawidłowości dotyczące magazynowania i składowania towarów. Aż 75 pracowników nie miało aktualnych szkoleń bhp.

Inspektorzy pracy skierowali jeden wniosek do sądu i nałożyli siedem mandatów– łącznie za 30 wykroczeń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
firmex56
Kamil
SkinheadBlackMetal
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

firmex56
firmex56 (5 października 2017 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prowadzę sklep i u mnie również była inspekcja, ale na szczęście byłem dobrze przygotowany, ponieważ współpracuję z panem daniele kaparukiem i zajmuje się on sprawami papierkowymi. miła i konkretna osoba, która we wszystkim pomoże. polecam zajrzeć ******danielkaparuk.pl.
Rozwiń
Kamil
Kamil (2 października 2014 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Były pracownik. Przestrzegam przed pracą w tej firmie. Czy to w zakładach mięsnych czy też w jej sklepach firmowych. Powszechny mobbing, kary za byle co, nie zapłacone nadgodziny to codzienność. Do tego jeszcze niska jakość wędlin, czy omijanie procedur sanepidowskich. Masakra! Wszędzie tylko rodzina Zdanowskich  i ich klakierzy, zatrudniani bez kwalifikacji nadrabiają chamstwem, tam tylko oni mają dobrze.Pozdrawiam Kamil

Rozwiń
SkinheadBlackMetal
SkinheadBlackMetal (8 czerwca 2013 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale odkrycie.. Inspekcja spała wcześniej czy co?

Rozwiń
zenek
zenek (8 czerwca 2013 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panowie inspektorzy "kontrolowali" w kanciapie szefa przy zastawionym stole

Rozwiń
gość64
gość64 (3 czerwca 2013 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A,może, inspektorzy z Lublina skontrolowali by Społem w Białej Podlaskiej ,pod kątem czasu pracy,odbierania dni wolnych za pracę w niedzielę, wolnego za remanenty itp..

Inspekcja Pracy w Białej Podlaskiej ,jakoś nie umie, sobie z tym poradzić...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!