Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 czerwca 2013 r.
18:25
Edytuj ten wpis

Inspekcja pracy skontrolowała sklepy i hipermarkety

0 15 A A
6 hipermarketów i 21 małych sklepów skontrolowali w ub. roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Prac
6 hipermarketów i 21 małych sklepów skontrolowali w ub. roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Prac

6 hipermarketów i 21 małych sklepów skontrolowali w ub. roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Okazuje się, że warunki pracy w są coraz lepsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Inspektorzy odwiedzili supermarkety: Real w Lublinie, Tesco w Parczewie, Chełmie, Białej Podlaskiej i Opolu Lubelskim oraz Carrefour Polska w Białej Podlaskiej. – O doborze decydowały sygnały o nieprawidłowościach oraz informacje z prasy – wyjaśnia Małgorzata Chylińska z OIP Lublin.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło czasu pracy. W przypadku 19 pracowników w dwóch marketach 5-dniowy tydzień pracy okazał się fikcją. Ludzie pracowali też dłużej niż pozwalała na to umowa. – Te nieprawidłowości dotyczyły łącznie 49 pracowników w trzech marketach – wyjaśnia Chylińska.

Co jeszcze wytknęli inspektorzy? Np. zawierania umów, z których nie wynika, kiedy przysługują nadgodziny albo zmuszanie do pracy bez przerwy na 1-osobowym stanowisku. Ale, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, w kontrolowanych placówkach nie było nieprawidłowości dotyczących całej załogi. Inspekcja nie stwierdziła też by pracownicy nosili za ciężkie towary.

– Uchybienia nie były poważne i dotyczyły niewielkiej grupy pracowników. W zakresie prawnej ochrony pracy nieprawidłowości również miały charakter jednostkowy – mówi Chylińska.

Pracownicy marketów nie byli więc zatrudniani "na czarno”, dostawali wypłaty w terminie, korzystali z urlopów i przerw w pracy. – Z przestrzeganiem prawa w dużych placówkach handlowych jest coraz lepiej – ocenia Chylińska. – Nałożyliśmy tylko dwa mandaty. Otrzymały je Tesco w Parczewie i Real w Lublinie. Żadna sprawa nie trafiła do sądu ani prokuratury.

Gorzej w małych sklepach

Nieco gorzej mają się sprawy w mniejszych sklepach. W ub. roku inspektorzy skontrolowali ich w województwie 21. W 12 nie ewidencjonowano czasu pracy, a pracodawcy ograniczali dokumentację wyłącznie do list obecności.

Pracownicy zatrudniani byli powyżej 5-dniowego tygodnia pracy, nie odbierali wolnego ani rekompensaty za pracę w niedziele i święta. W siedmiu sklepach były problemy z wypłatą, również za godziny nadliczbowe i pracę w nocy. W 13 stwierdzono nieprawidłowości dotyczące magazynowania i składowania towarów. Aż 75 pracowników nie miało aktualnych szkoleń bhp.

Inspektorzy pracy skierowali jeden wniosek do sądu i nałożyli siedem mandatów– łącznie za 30 wykroczeń.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
firmex56 / 5 października 2017 o 16:11
prowadzę sklep i u mnie również była inspekcja, ale na szczęście byłem dobrze przygotowany, ponieważ współpracuję z panem daniele kaparukiem i zajmuje się on sprawami papierkowymi. miła i konkretna osoba, która we wszystkim pomoże. polecam zajrzeć ******danielkaparuk.pl.
Avatar
Kamil / 2 października 2014 o 13:00

Były pracownik. Przestrzegam przed pracą w tej firmie. Czy to w zakładach mięsnych czy też w jej sklepach firmowych. Powszechny mobbing, kary za byle co, nie zapłacone nadgodziny to codzienność. Do tego jeszcze niska jakość wędlin, czy omijanie procedur sanepidowskich. Masakra! Wszędzie tylko rodzina Zdanowskich  i ich klakierzy, zatrudniani bez kwalifikacji nadrabiają chamstwem, tam tylko oni mają dobrze.Pozdrawiam Kamil

Avatar
SkinheadBlackMetal / 8 czerwca 2013 o 20:59

Ale odkrycie.. Inspekcja spała wcześniej czy co?

Avatar
zenek / 8 czerwca 2013 o 20:46

Panowie inspektorzy "kontrolowali" w kanciapie szefa przy zastawionym stole

Avatar
gość64 / 3 czerwca 2013 o 19:11

A,może, inspektorzy z Lublina skontrolowali by Społem w Białej Podlaskiej ,pod kątem czasu pracy,odbierania dni wolnych za pracę w niedzielę, wolnego za remanenty itp..

Inspekcja Pracy w Białej Podlaskiej ,jakoś nie umie, sobie z tym poradzić...

Avatar
amarant / 3 czerwca 2013 o 14:57

skontrolujcie Bidę-błagam a też znajdziecie piękne warunki pracy! :blink:

Avatar
Gość / 3 czerwca 2013 o 14:20

:wacko: wózki sklepowe, zardzewiałe, zasyfione , cały rok na dworze, do tego wkłada sie tam dzieci z butami, a potem ja  kładę tam pieczywko, ziemniaczki , baby i inne artykuły spożywcze, to jakby do kabla włożyć!!!! <_< 

Avatar
kim / 3 czerwca 2013 o 13:16

nie ma tesco w Białej Podlaskiej.... to jal go skontrolowali?

Avatar
malkontent / 3 czerwca 2013 o 06:29

przychodzi zapowiedziana kontrola z inspekcji pracy do sklepu,na zapleczu przygotowane przez właściciela dokumenty.Inspektorzy sprawdzają jest ok. Wychodzą .Obsługi nawet nie zapytali "jak leci"

Avatar
PIPka / 2 czerwca 2013 o 21:47

Brawo. To teraz jeszcze skontrolujcie wszystkie call centres w Lublinie i te założone przez lubelskich cebulaków w Warszawie:-)

Nie ma sensu, bo tam ludzie nie pracują na umowe o pracę więc prawo pracy ich nie obejmuje...

Avatar
firmex56 / 5 października 2017 o 16:11
prowadzę sklep i u mnie również była inspekcja, ale na szczęście byłem dobrze przygotowany, ponieważ współpracuję z panem daniele kaparukiem i zajmuje się on sprawami papierkowymi. miła i konkretna osoba, która we wszystkim pomoże. polecam zajrzeć ******danielkaparuk.pl.
Avatar
Kamil / 2 października 2014 o 13:00

Były pracownik. Przestrzegam przed pracą w tej firmie. Czy to w zakładach mięsnych czy też w jej sklepach firmowych. Powszechny mobbing, kary za byle co, nie zapłacone nadgodziny to codzienność. Do tego jeszcze niska jakość wędlin, czy omijanie procedur sanepidowskich. Masakra! Wszędzie tylko rodzina Zdanowskich  i ich klakierzy, zatrudniani bez kwalifikacji nadrabiają chamstwem, tam tylko oni mają dobrze.Pozdrawiam Kamil

Avatar
SkinheadBlackMetal / 8 czerwca 2013 o 20:59

Ale odkrycie.. Inspekcja spała wcześniej czy co?

Avatar
zenek / 8 czerwca 2013 o 20:46

Panowie inspektorzy "kontrolowali" w kanciapie szefa przy zastawionym stole

Avatar
gość64 / 3 czerwca 2013 o 19:11

A,może, inspektorzy z Lublina skontrolowali by Społem w Białej Podlaskiej ,pod kątem czasu pracy,odbierania dni wolnych za pracę w niedzielę, wolnego za remanenty itp..

Inspekcja Pracy w Białej Podlaskiej ,jakoś nie umie, sobie z tym poradzić...

Avatar
amarant / 3 czerwca 2013 o 14:57

skontrolujcie Bidę-błagam a też znajdziecie piękne warunki pracy! :blink:

Avatar
Gość / 3 czerwca 2013 o 14:20

:wacko: wózki sklepowe, zardzewiałe, zasyfione , cały rok na dworze, do tego wkłada sie tam dzieci z butami, a potem ja  kładę tam pieczywko, ziemniaczki , baby i inne artykuły spożywcze, to jakby do kabla włożyć!!!! <_< 

Avatar
kim / 3 czerwca 2013 o 13:16

nie ma tesco w Białej Podlaskiej.... to jal go skontrolowali?

Avatar
malkontent / 3 czerwca 2013 o 06:29

przychodzi zapowiedziana kontrola z inspekcji pracy do sklepu,na zapleczu przygotowane przez właściciela dokumenty.Inspektorzy sprawdzają jest ok. Wychodzą .Obsługi nawet nie zapytali "jak leci"

Avatar
PIPka / 2 czerwca 2013 o 21:47

Brawo. To teraz jeszcze skontrolujcie wszystkie call centres w Lublinie i te założone przez lubelskich cebulaków w Warszawie:-)

Nie ma sensu, bo tam ludzie nie pracują na umowe o pracę więc prawo pracy ich nie obejmuje...

Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 0 0

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 2 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 9 1

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 0

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 12 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 12

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 19 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 3

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia] 16 9

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!