wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Inspektorzy pracy nie odpuszczą!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 listopada 2006, 15:43

- Tak jeszcze nie było. Na 15 wypadków śmiertelnych do listopada tego roku, aż sześć z nich wydarzyło się w budownictwie. Podobna statystyka była w ubiegłym roku, ale za cały 2005 r.! - nie kryje oburzenia Zbysław Momot, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie.

W ostatnich miesiącach doszło do serii tragicznych wypadków na budowach i przy remontach. Najczęstszymi przyczynami są pośpiech, brak odpowiedniego przygotowania pracowników, zła organizacja pracy oraz prowadzenie prac bez zabezpieczeń przy robotach na wysokościach.

- Aby chronić pracowników przed kolejnymi tragicznymi zdarzeniami przeprowadzimy nasilone kontrole na budowach pod względem przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa - podkreśla Witold Mazurek, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie.

Od stycznia do października tego roku przeprowadzono 317 kontroli na budowach województwa lubelskiego. Inspektorzy nałożyli 184 mandaty na łączną kwotę 84 150 zł. Średnia kwota mandatu wynosiła 457 zł.
- Skoro takie mandaty nie skutkują, to je podwyższymy. Do kwoty 1 tys. zł. Takie bowiem możemy przyznać - podkreśla Mazurek.

W nasilonych kontrolach uczestniczyć będą także strażnicy miejscy. - Około 60 osób ze Straży Miejskiej zostało przeszkolonych z zasad przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy na budowach. Podejmujemy także ściślejszą współprace z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego oraz policją - dodaje Mazurek.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości inspektorzy będą kierować sanacje przewidziane prawem włącznie ze wstrzymaniem prac. (elle)

Wypadki śmiertelne w budownictwie na teranie województwa lubelskiego

1. 1.03.2006 - w trakcie uszczelniania korytek odwadniających pokrycia wiaty na terenie budowy strażnicy w Hrebennem pracownik spadł z wysokości ok. 6 m. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł.
2. 12.07.2006 - w czasie remontu budynku na terenie bazy byłego GS-u (powiat hrubieszowski) pracownik spadł z dachu z wysokości ok. 3,8 m, ponieważ załamała się płyta eternitowa. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł.
3. 8.08.2006 r. - po odpompowaniu wody deszczowej z szachtu windy garażowej na budowie znajdującej się w Warszawie (pracownik lubelskiej firmy), znaleziono martwego pracownika.
4. 25.08.2006 r. - podczas transportu elementów betonowych na terenie budowy w Lublinie doszło do przewrócenia żurawia wieżowego. Operator przygnieciony żurawiem zmarł na miejscu.
5. 28.08. 006 r. - upadek śmiertelny z rusztowania na terenie budowy w Nałęczowie. Poszkodowany wykonywał prace bez potwierdzonej na piśmie umowy.
6. 7.10.2006 r. - w czasie wykonywania prac ziemnych w Zamościu o głębokości 3 m i ścianach pionowych nastąpiło oderwanie ściany i śmiertelne przysypanie pracownika.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!