niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Interaktywne muzeum pod Rynkiem Starego Miasta ruszy w przyszłym roku

  Edytuj ten wpis

Ratusz ogłosił przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie interaktywnego muzeum w piwnicach pod Rynkiem Starego Miasta. W multimedialną wędrówkę po historii miasta wyruszymy w przyszłym roku.

– Postawimy na obraz, światło i dźwięk – zapowiada Michał Krawczyk, dyrektor Biura Marketingu Miasta. – Chcemy oddać klimat dawnego miasta. Uciekniemy od gablot z eksponatami. Czasy się zmieniają. Musimy postawić na nowoczesny sposób przekazywania treści.

Pomysł oprowadzania wycieczek po zabytkowych piwnicach pod Rynkiem pojawił się w ubiegłym roku. Piwnice przy Rynku 8 (m.in. dawna Piwnica pod Fortuną) to unikatowe miejsce – są tam niespotykane w kraju świeckie freski z XV w. Niezwykła historia razem z nowoczesną formą mają przyciągać turystów.

– Wspaniała rzecz, którą trzeba pokazywać – mówił na naszych łamach Michał Krawczyk. – W tej chwili te pomieszczenia są zamknięte. Turysta musiałby się nieźle natrudzić, by zobaczyć malowidła. Tak nie może być.

I nie będzie. Urząd Miasta właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie w piwnicach muzeum, jakiego do tej pory w Lublinie nie było. Każde z pomieszczeń w zabytkowych piwnicach będzie odkrywać przed zwiedzającymi inny obraz Lublina. Turyści zobaczą na 23 monitorach projekcje multimedialne. Z głośników będą dochodzić odgłosy charakterystyczne dla danej epoki, a na ekranach dotykowych będziemy mogli wybrać najciekawsze propozycje.

Ekspozycja nie będzie podzielona chronologicznie, ale w oparciu o tematy. W dwóch salach zobaczymy np., jak Lublin prezentował się w XVI w. W kolejnych pomieszczeniach zapoznamy się z wielokulturową przeszłością miasta. Znajdzie się też miejsce na odtworzenie dawnych lochów i wystawę narzędzi tortur.

– W jednym z pomieszczeń chcemy też pokazać, jak wyglądało codzienne życie w epoce Renesansu, do czego używano danych sprzętów. Wszystkiemu będzie towarzyszyć muzyka charakterystyczna dla tych czasów – wyjaśnia Krawczyk.

Na koniec wycieczki sami będziemy mogli zrobić sobie pamiątkę z muzeum: własnoręcznie odbić reprodukcję ryciny z widokiem Lublina Abrahama Hogenberga z 1617 roku albo przystawić pieczęć rzemieślniczego cechu.

Budowa muzeum będzie kosztować 2,2 mln zł. Milion zł wyłoży magistrat, a resztę da Unia Europejska. Inwestycja ma być gotowa do końca czerwca przyszłego roku. Z powodu budowy muzeum, z piwnicami przy Rynku 8 musi pożegnać się największy w Lublinie antykwariat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!