środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Próby wymuszania haraczu za miejsca przy cmentarzach. Sprzedaż niepełnowartościowych zniczy. Handel nielegalnie wyciętą świerczyną. To tylko niektóre pomysły na szybki interes wytropione wczoraj przez naszych reporterów.

Obok cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie już wczoraj rano pojawili się naciągacze. Próbowali wyłudzić haracz od sprzedających znicze i kwiaty. – Podszedł do mnie mężczyzna i powiedział, że jest przedstawicielem firmy Movement Poland i muszę zapłacić 150 zł za miejsce, na którym handluję. W pierwszej chwili zbaraniałem, bo przecież mam pozwolenie z Urzędu Miejskiego. Zapłaciłem i handluję legalnie. Tak też jemu powiedziałem – mówi Marian T., handlujący zniczami.
Zadzwoniliśmy do firmy Movement Poland, właściciela tego terenu. – To zwykli naciągacze. Nie mają nic wspólnego z naszą firmą. Od trzech lat wydajemy bezpłatne pozwolenia na handel na naszym terenie. W tym roku osobiście podpisałem pięć takich kwitów. Będzie tak do czasu rozpoczęcia budowy centrum hotelowego – zapewnił Tomasz Klimkiewicz, pełnomocnik zarządu firmy.
Wydział Gospodarki Komunalnej UM w Lublinie wydał kilkadziesiąt decyzji na handel w pasie drogowym, czyli na chodniku obok cmentarza. – Pierwsi chętni zgłaszali się już w sierpniu. Opłata za metr kw. za dzień wynosi 40 gr. Straż Miejska sprawdza, czy handlujący mają przy sobie pozwolenia – mówi Elżbieta Adamiak, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Lublinie.
Iwona Król handluje przy ul. Lipowej kolejny sezon z rzędu. – Interes słabo idzie. Jeszcze zawaliły się nam foliowe tunele, w których hodowaliśmy kwiaty, więc mamy mało towaru. Za swoje miejsce zapłaciliśmy 100 zł i przynajmniej nie musimy przyjeżdżać w środku nocy. Wystarczy być o godz. 4 rano.
Jacyś ludzie zbierali pieniądze za miejsca na chodniku. – Zapłaciłem im, ale żadnego kwitu nie dostałem, więc i tak przyjeżdżam bardzo wcześnie rano. Zostanę tu też na noc przed 1 listopada. Handluję zniczami, które kupuję w hurtowni za 2,50 zł, a tu sprzedaję po 6 zł – opowiada Ireneusz Kiwałko.
– Słyszeliśmy o takich praktykach – przyznaje Ireneusz Hajczuk, komendant lubelskiej Straży Miejskiej. – Pogoniliśmy już tych ludzi.
Przed największym lubelskim cmentarzem na Majdanku ruch. Teren cały czas kontroluje Straż Miejska. Są też wspólne patrole razem z leśnikami, które szukają nielegalnych gałęzi świerka. – Ciężko jest. Dziś zarobiłem ledwo 600 zł na czysto – oblicza pan Jerzy, handlarz wiązankami i zniczami. – Wykańczają nas ci, co sprzedają kradzione kwiaty i znicze. Konkurencją są też duże hipermarkety.
W Realu znicze sprzedawane są od miesiąca. – Sprzedaliśmy już ok. 70 tys. zniczy – mówi Kinga Jałowiec, dyrektorka hipermarketu. – Od tygodnia mamy również chryzantemy w doniczkach, których sprzedaliśmy już 900 sztuk.

Kamil Kowalik - rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie

Od 31 października do 3 listopada będzie trwała akcja „Znicz 2002”. Jej celem jest zapewnienie płynności ruchu drogowego. Policjanci zwrócą też szczególną uwagę na auta zaparkowane przy cmentarzach oraz kieszonkowców. •

Krótkie knoty

Inspektorzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali ponad połowę przebadanych w całym kraju zniczy. W lubelskich zakładach produkujących znicze stwierdzano zaniżoną masę netto
(100 g zamiast deklarowanych 110 g), krótszy czas spalania (nie 6 godzin, lecz 4 do 5), pękanie naczyń szklanych lub zapalenie się naczyń z tworzywa sztucznego podczas próby spalania. W jednym z zakładów nie stosowano w ogóle oznaczeń handlowych na części zniczy. Inspektorzy stwierdzili też obniżoną długość knota o 12–23 mm przy deklarowanej długości 25–50 mm.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!