Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2007 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Internowani żądają odszkodowań

0 10 A A

Po 25 tysięcy złotych domagają się od Skarbu Państwa czterej mieszkańcy Lubelszczyzny za internowanie w stanie wojennym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na wypłatę odszkodowań pozwalają nowe przepisy.

Do tej pory państwo polskie płaciło przede wszystkim za represje stalinowskie. Pieniądze dostawali uwięzieni za walkę z komunistycznym aparatem do 1956 roku. Wypłaty z tego tytułu przysługiwały również ich spadkobiercom. Od początku lat 90. Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził tysiące takich rekompensat. Ostatnie procesy jeszcze trwają.

Droga do odszkodowań dla represjonowanych w późniejszym okresie była kręta i skomplikowana. Teraz się to zmieniło. W połowie listopada weszły w życie nowe przepisy, na mocy których sąd może przyznać odszkodowania za uwięzienie związane z działalnością opozycyjną prowadzoną aż do 1989 roku.

- Te przepisy powinny zacząć obowiązywać już kilkanaście lat temu. Ludzie ze względu na swą działalność potracili zarobki i dochody. Wysokość strat będzie teraz trudno udowodnić. Znam takich, którzy przy szalejące inflacji przez siedem lat nie dostawali podwyżek. A teraz mają po 600 zł emerytury. A ich oprawcy dostają po kilka tysięcy - mówi Marian Król, szef lubelskiej "Solidarności”.

Teraz o korzystny wyrok najłatwiej będzie internowanym. - Bo decyzje o internowaniu są nieważne z mocy prawa - tłumaczy Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. - Osoby w ten sposób skrzywdzone mogą od razu występować o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Do lubelskiego Sądu Okręgowego trafiły już cztery wnioski osób korzystających z nowego prawa. Ludzie ci znaleźli się w ośrodkach odosobnienia za "publiczne nawoływanie do nieposłuszeństwa”. Albo zapobiegawczo - bo mogli "prowadzić działalność godzącą w obronność”. Teraz chcą za to po 25 tys. zł odszkodowania. To maksymalna kwota, którą można przyznać za prześladowania związane ze stanem wojennym.

Dłuższa batalia prawna czeka działaczy ówczesnej opozycji, którzy do więzień trafili na mocy wyroków. Sąd najpierw musi zbadać, czy rzeczywiście pobyt za kratkami był związany z represjami politycznymi. W takim przypadku unieważni orzeczenie i opozycjonista będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, władze PRL w stanie wojennym internowały na Lubelszczyźnie ponad 350 osób. - Do niektórych milicjanci przyszli jeszcze przed północą z 12 na 13 grudnia 1981 - mówi doktor Dorota Gałaszewska-Chilczuk z Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Trafili do ośrodków odosobnienia m.in. we Włodawie, Zamościu, Krasnymstawie. Do domów wrócili po trzech miesiącach.

Do 350 lubelskich internowanych, którzy mogą wystąpić o odszkodowania, trzeba dodać jeszcze setki skazanych w procesach politycznych.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
vlodar / 17 grudnia 2007 o 21:45
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści.

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści. rozwiń
Avatar
Anioł Mściciel / 12 grudnia 2007 o 03:07
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Niech potomkowie bestii nie znęcają się więcej nad dobrymi, normalnymi ludźmi.
Niech wreszcie zło zginie razem z ich chorymi mózgami, które go produkują, raz na zawsze!
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Nie... rozwiń
Avatar
gs / 11 grudnia 2007 o 06:14
Zdecydowanie za mało żądają,powinni więcej!! No i bardzo dobrze niedługo następni zwolniani z pracy za przekonania, albo do niej nie przyjęci będą się sądzić z RP!!!
Avatar
senior / 10 grudnia 2007 o 18:43
I co ???!!! m.in z moich pieniedzy ma iść na ich zachcianki !!!! Tak jak piszą przedmówcy wczesniej nie chciało sie pracować i teraz mają tego efekty ze klepią biede albo nie maja tyle zł ile by chcieli / marzyli , to juz nie moja ( nasza) wina !!!! do roboty !!!! albo wyjazd do Anglii na zmywak czy do Niemiec na ogórki
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2007 o 16:26
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

za komuny nie chciało im się pracować tylko strajkować i teraz chća kasy z mojej kieszeni.Wara mi od moich pieniędzy.Rydzyk niech im wypłaci i Pyskopat.
Avatar
bolo / 10 grudnia 2007 o 12:14
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left
Avatar
rydzykant / 10 grudnia 2007 o 11:39
Tylko 25 tys ?
Według mnie każdy internowany powinien od podatników pobierać 25 tys miesięcznie do
końca życia !
Reszta społeczeństwa musi im płacić i podziwiać ich bohaterstwo !
Avatar
asterix / 10 grudnia 2007 o 11:04
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kontrolują dalej życie mieszkańców Biłgoraja i okolic, zasiadają w radzie miast mają wpływ jako praworządni obywatele i biznesmeni, wykarmieni krwią tysięcy ofiar systemu, zamiast odpowiedzieć za zbrodnie i przestępstwa, których się dopuścili, powinni być pozbawieni praw obywatelskich, emerytur, majątków i możliwości mafijnych wpływów ich oraz pokoleń.
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kont... rozwiń
Avatar
iii / 10 grudnia 2007 o 08:08
Nieudaczniak i tak pozostanie nieudaczniakiem.
Avatar
mark / 10 grudnia 2007 o 03:52
zabrac renty sbkom przestana sie smiac
Avatar
vlodar / 17 grudnia 2007 o 21:45
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści.

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści. rozwiń
Avatar
Anioł Mściciel / 12 grudnia 2007 o 03:07
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Niech potomkowie bestii nie znęcają się więcej nad dobrymi, normalnymi ludźmi.
Niech wreszcie zło zginie razem z ich chorymi mózgami, które go produkują, raz na zawsze!
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Nie... rozwiń
Avatar
gs / 11 grudnia 2007 o 06:14
Zdecydowanie za mało żądają,powinni więcej!! No i bardzo dobrze niedługo następni zwolniani z pracy za przekonania, albo do niej nie przyjęci będą się sądzić z RP!!!
Avatar
senior / 10 grudnia 2007 o 18:43
I co ???!!! m.in z moich pieniedzy ma iść na ich zachcianki !!!! Tak jak piszą przedmówcy wczesniej nie chciało sie pracować i teraz mają tego efekty ze klepią biede albo nie maja tyle zł ile by chcieli / marzyli , to juz nie moja ( nasza) wina !!!! do roboty !!!! albo wyjazd do Anglii na zmywak czy do Niemiec na ogórki
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2007 o 16:26
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

za komuny nie chciało im się pracować tylko strajkować i teraz chća kasy z mojej kieszeni.Wara mi od moich pieniędzy.Rydzyk niech im wypłaci i Pyskopat.
Avatar
bolo / 10 grudnia 2007 o 12:14
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left
Avatar
rydzykant / 10 grudnia 2007 o 11:39
Tylko 25 tys ?
Według mnie każdy internowany powinien od podatników pobierać 25 tys miesięcznie do
końca życia !
Reszta społeczeństwa musi im płacić i podziwiać ich bohaterstwo !
Avatar
asterix / 10 grudnia 2007 o 11:04
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kontrolują dalej życie mieszkańców Biłgoraja i okolic, zasiadają w radzie miast mają wpływ jako praworządni obywatele i biznesmeni, wykarmieni krwią tysięcy ofiar systemu, zamiast odpowiedzieć za zbrodnie i przestępstwa, których się dopuścili, powinni być pozbawieni praw obywatelskich, emerytur, majątków i możliwości mafijnych wpływów ich oraz pokoleń.
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kont... rozwiń
Avatar
iii / 10 grudnia 2007 o 08:08
Nieudaczniak i tak pozostanie nieudaczniakiem.
Avatar
mark / 10 grudnia 2007 o 03:52
zabrac renty sbkom przestana sie smiac

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 0

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 4 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 7 5

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 2 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 0

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 34 8

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu 4 16

Mecz na szczycie dla Hetmana. Zespół z Zamościa pokonał Stal Kraśnik 3:0. Podopieczni Jacka Ziarkowskiego zagrali bardzo dobre zawody, ale trzeba też dodać, że goście praktycznie całą drugą połowę grali w dziesiątkę. A ostatnie 25 minut nawet w dziewiątkę.

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 10 9

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera 3 10

Zespół trenera Artura Bożyka dość niespodziewanie uległ na własnym stadionie Orlętom Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Przegrana z lokalnym rywalem kosztowała drużynę z Chełma utratę pozycji lidera

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 23 2

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 13 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach
RAPORT

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach 0 5

Według najnowszych danych GUS w kwietniu br. odnotowano wyraźną poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!