poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

IV Festiwalu Trzech Kultur

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2001, 21:21
Autor: (bar)

Pisany przez dzieci krzyż <br />
z całym ceremoniałem poświęcił <br />
i ucałował arcybiskup prawosławnej diec
Pisany przez dzieci krzyż
z całym ceremoniałem poświęcił
i ucałował arcybiskup prawosławnej diec

Intencją organizatorów trzydniowego IV Festiwalu Trzech Kultur z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie było danie świadectwa poszanowania miejscowej tradycji i świadomości kulturowych korzeni oraz zaspokojenie społecznej ciekawości kultur, znaczonych w mieście już tylko materialnymi pamiątkami.

Kolejne dni były poświęcone kulturze judaistycznej, prawosławnej i katolickiej. Uroczystości koncentrowały się w dwóch zachowanych synagogach oraz cerkwi i kościele. - Festiwal Trzech Kultur to nasz sposób na wzbudzenie u uczestników refleksji nad takimi zjawiskami jak tolerancja, koegzystencja, światopogląd, czy wolność wyznania - powiedział Marek Bem, dyrektor muzeum. - Żydzi, Polacy, Rusini przez wieki żyli we Włodawie obok siebie i wcale im to nie przeszkadzało.

Razem budowali miasto, a kiedy było trzeba, odbudowywali je po wojennych kataklizmach. Nie sposób wymazać tego z pamięci.
Organizatorom udało się sprowadzić do Włodawy znakomitych artystów. Gratką dla nich było wystąpienie w oryginalnej scenerii świątyń o znakomitej akustyce i nastroju. Sami byli tym zachwyceni, a publiczność ich prezentacjami. A kiedy śpiewał Chór Synagogi pod Białym Bocianem niektóre osoby na widowni płakały.
Dopełnieniem koncertów były wystawy, sesje i spotkania, których efekty w niedługim czasie zostaną opublikowane. Trwałą pamiątką po festiwalu jest też ekumeniczny krzyż prawosławny, pisany przez dzieci z włodawskiej i bialskopodlaskiej parafii prawosławnej oraz ich katolickich rówieśników z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie. Krzyż poświęcił arcybiskup prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej Abel, który też odprawił w cerkwi nabożeństwo, na którym prawosławni tym razem byli w zdecydowanej mniejszości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!