czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Naukowiec UMCS przeprasza za słowa o "strzelaniu do bydła". Nie uniknie kary

Dodano: 28 lipca 2017, 17:12

Dr hab. Artur Górak przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyraził bardzo głęboką skruchę
Dr hab. Artur Górak przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyraził bardzo głęboką skruchę

Rzecznik dyscyplinarny UMCS przygotowuje wniosek o ukaranie dr hab. Artura Góraka. Naukowiec z Wydziału Humanistycznego na Facebooku nazwał protestujących przeciwko reformie sądownictwa „bydłem, do którego kazałby strzelać”.

Przypomnijmy, że we wtorek prorektor ds. ogólnych UMCS dr hab. Arkadiusz Bereza po zapoznaniu się z wyjaśnieniami pracownika i na podstawie oceny wydarzeń skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego uczelni. Jego rolą jest ustalenie, czy doszło do popełnienia przewinienia oraz zebranie materiałów dla komisji dyscyplinarnej.

- Jak poinformowała prof. Katarzyna Dudka, rzecznik dyscyplinarny UMCS, dr hab. Artur Górak przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyraził bardzo głęboką skruchę. Pani rzecznik jest w trakcie opracowywania wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego – mówi Katarzyna Kozielewicz z biura prasowego uniwersytetu. I dodaje: - W przypadku wniosku rzecznika dyscyplinarnego o ukaranie, komisja dyscyplinarna może orzec kary przewidziane w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym, tj. upomnienie, nagana, nagana z pozbawieniem prawa do pełnienia funkcji kierowniczych w uczelniach na okres od 3 miesięcy do 5 lat, a także pozbawienie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na okres od pięciu miesięcy do pięciu lat lub na stałe.

Chodzi o komentarz, jaki dr hab. Artur Górak, adiunkt z Instytutu Historii na Wydziale Humanistycznym UMCS zamieścił pod wpisem, który 20 lipca pojawił się na profilu Racjonalna Polska na Facebooku. Informowano w nim o tym, że w czasie gdy pod pałacem prezydenckim protestowały tłumy mieszkańców Warszawy, prezydent Andrzej Duda wypoczywał w Juracie.

„Co za bzdury” – napisał naukowiec. Jeden z użytkowników portalu skomentował: „Klasę polityczną poznaje się przez drobne gesty. Czemu nie wyszedł do ludu? Tylko na Hel pojechał. Bał się?”. Na to dr hab. Górak odpowiedział: „Jakiego ludu? Ja bym kazał strzelać do tego bydła”.

Dr hab. Artur Górak nie odbierał od nas telefonu, nie odpowiadał też na wiadomości na Facebooku. W poniedziałek rano pod jednym z postów na swoim profilu, gdzie w komentarzach internauci krytykowali jego wypowiedź opublikował oświadczenie. Jak wyjaśniał, kontrowersyjne słowa napisał „pod wpływem wzburzenia zupełnie inną sprawą”.

- Absolutnie nie miałem na myśli wydawania rozkazów do zabijania, ale interwencję policji na wybryki w innej sprawie. Nie przeczytałem dokładnie posta kolegi i opublikowałem bezwiednie słowa, które nie wyrażają moich opinii o protestach w sprawie reformy sądownictwa. Nie uważam tych okoliczności za wytłumaczenie – napisał naukowiec i przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego słowami.

Jak ustaliliśmy, podobne stanowisko naukowiec zawarł w swoich wyjaśnieniach przekazanych władzom uczelni.

Czytaj więcej o: Lublin UMCS Artur Górak
droga
atu
Użytkownik niezarejestrowany
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

droga
droga (6 lutego 2018 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ot i cała Pełowska kultura i inteligencja wyszła z butów ......
Rozwiń
atu
atu (6 lutego 2018 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Święta prawda
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Współczuje studentom, ja nie dałbym rady iść do tego pana na wykłady.
Rozwiń
Gość
Gość (1 sierpnia 2017 o 06:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak patrzę na tego naukowca to dla mnie jeleń i do takich powinno się strzelać .gówno nie naukowiec
Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2017 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powiedział co myśli większość Polaków ale jego łatwo było zgnoić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!